Teranje inata sa prirodom
Dok državna administracija radi na način kako je uvek radila i prirodne sile rade kao što su uvek radile. Svako po svojim zakonima. Evo kako to izgleda na primeru rekonstrukcije i dogradnje nekategorisanog puta u Vrnčanima ili tačnije na trasi od Ovčar banje ka vrhu Kablara.
Naručioci i finansijeri radova su Ministarstvo privrede koje obezbeđuje sredstva u iznosu od 40.537.564,16 dinara i Grad Čačak koji obezbeđuje sredstva u iznosu od 61.808.484,64 dinara. Cena za izvođenje radova je 85.288.374,00 dinara bez PDV-a, odnosno 102.346.048,80 sa PDV-om.
Dužina puta je 2.518 m, a izvođač radova – „Ratko Mitrović Construction“ d.o.o. Čačak, do sada je stigao do, od prilike, polovine trase.
– Stigli smo do kraja I faze, a to je oko 2,5 km. Sledeća faza je dužine od prilike 3,5 kilometara i na kraju još oko 3,5 kilometara do Kablara. Ukupno, put treba da bude dugačak 7,5 kilimetara – kaže Duško Ćirović, direktor firme „Ratko Mitrović Construction“ koja je izvođač radova.
Ugovoreni rok za izvođenje radova je 90 dana, s tim da u rok za izvođenje radova ne ulaze dani kada je u građevinskom dnevniku upisana obustava radova – npr. usled vremenskih uslova, izmene projekta, pregovaračkog postupka i sl.
Izvođač radova je uveden u posao – 24. jula 2018. godine. Pre 11 meseci.
Gde je onda zapelo, što bi se narodski reklo, da ono što je imalo rok od tri meseca traje već 11 meseci i još nije završeno. Tačnije nije ni blizu završetka prve faze.
– U toku izvođenja radova došlo je do nepredviđenih radova za koje se nije moglo znati prilikom zaključenja ugovora koji su uslovili privremeno obustavljanje radova i nastavak izvođenja radova po prestanku smetnji zbog kojih su radovi obustavljani – kaže Milan Bojović, pomoćnik gradonačelnika.
Bojović pre svega misli na izmene u tehničkoj dokumentaciji u cilju poboljšanja projekta, što je uslovilo najpre izmenu projekta a potom i izmenu građevinske dozvole. Naime, prilikom vršenja iskopa utvrđeno je da je leva ivica kolovoza nestabilna, zbog nepovoljnih geotehničkih uslova, i izvršeno je pomeranje trase da bi se put locirao na stabilnoj podlozi.
Naredna obustava radova usledila je zbog žičane zaštitne mreže. Po projektu ona je promera 4,5 milimetra.
– Na tržištu nema mreže debljine 4,5 milimetara i mi smo o tome obavestili investitora. Hajde da kažem da je to, možda, delimično i naš propust jer tu meru nismo primetili u projektu pri kalkulaciji ponude, ali kada smo došli do momenta kada zaštitna žičana mreža treba da se postavlja nigde nismo mogli da nabavimo žicu te debljine, jer standardna debljina žice u zaštitnoj mreži je 2,7 milimetara – kaže Duško Ćirović.
Direktor kaže i da je korigovana cena mreže iz ponude, ali Ministarstvo privrede insistira na sprovođenju pregovaračkog postupka. Ukazala se i potreba za dodatnom izgradnjom još četiri potporna betonska zida, pa sledi i pregovarački postupak za te radove. Praktično, što se bude pokazalo kao smanjenje cene za manji promer žice, otići će na dodatnu gradnju potpornih hzidova.
Sve ovo zvuči pomalo komplikovano, ali nije i jedino komplikuje administracija koja sporo reaguje, a radovi se otežu u nedogled.
Trpi i izvođač radova, jer danima u praznom hodu mora da drži svoju operativu na terenu. I radnike i mehanizaciju. U pitanju je nenadoknadiv trošak.
Trpe i građani od čijeg poreskog novca se put gradi, jer su prisiljeni da se tim putem kreću, praktino prolazeći preko otvorenog gradilišta.
Nije jasno ni zbog čega se čeka na odobrenja i administrativne procedure Ministarstva privrede, kada je većinski investitor Grad Čačak. Ovako postupak ide tako da se najpre traži saglasnost Uprave za javne nabavke, pa onda Ministrastvo privrede sprovodi pregovarački postupak, pa se tek onda nastavljaju radovi.
Tu priči nije kraj jer pored pregovaračkog postupka za zaštitnu žicu, mora da se sprovede i pregovarački postupak za armirano betonske potporne zidove.
– Jedan veliki potporni zid smo uradili i bez javne nabavke tj. bez naknadnog pregovaračkog postupka jer su radovi bili hitni za izvođenje. Primetili smo da postoji realna opasnost da se pojavi klizište i da osim brda ode i jedna porodična kuća. Morali smo brzo da reagujemo i da izgradimo taj potporni zid o našem trošku, jer zid nije bio planiran projektom. U ovom trenutku mi ne insistiramo da nam se taj zid plati, nego da se u građevinskom dnevniku overi potreba za tim zidom i činjenica da smo ga izgradili – kaže direktor Ćirović.
U ovom trenutku o polaganju asfalta niko ne govori. Probijena je trasa u potrebnoj širini, urađena podloga i urađen je ivičnjak, a delimično i rešena hidroizolacija i odvod vode.
– Postavka asfalta ide na kraju i nije proces koji je zahtevan. Sva podloga je gotova i asfalt će brzo biti postavljen – kaže Ćirović.
Ipak, postoji još jedna nelogičnost. Asfalt će biti postavljen na deonicu izgrađenu u prvoj fazi u dužini oko 2,5 kilometara.
– Upravo tako, a mi smo onako inženjerski predlagali da se najpre urade svi zemljani radovi, postavi podloga, ivičnjaci, zaštitne mreže i potporni betonski zidovi gde treba, pa tek na kraju da se asfaltira cela trasa u dužini od 7,5 kilometara. Rekli su da ne može tako, jer je javnom nabavkom predviđena etapna gradnja sa asfaltiranjem svake etape – kaže direktor Ćirović.
Praktično to znači, da će nakon asfaltiranja prvih 2,5 kilometara biti nastavljena gradnja u drugoj i trećoj fazi, a po asfaltu iz prve faze kretaće se teški kamioni i građevinske mašine tokom gradnje u narednim fazama.
Ne treba imati diplomu Građevinskog fakulteta pa znati da asfalt projektovan za saobraćaj putničkih vozila, ne može da izdrži težinu teških kamiona i građevinskih mašina.
Deo puta koji laički izgleda kao nerešivo usko grlo, a u pitanju je pristupni deo magistralnom putu Čačak – Požega gde je i ukrštanje sa prugom, po tvrdnji direktora Ćirovića nije problem.
– Mi smo to mogli odmah da rešimo, ali potrebne su posebne saglasnosti koje Srbijaputevi treba da dobiju od Železnica Srbije.
Tako stigosmo do prve dve rečenice ovog teksta. Državna administracija, lenja kao i uvek što je bila, postupa po društvenim zakonima i mesecima razvlači pregovarački postupak. Za to vreme prirodne sile rade po prirodnim zakonima i obilne padavine svako malo oštećuju, podrivaju i potkopavaju ono što je izvođač radova već uradio.
Ako nas iskustvo i istorija ičemu uče to je da su prirodni zakoni jači od društvenih i da prkošenje prirodi ide na štetu ljudi.
Ono što je kao poslednja, moramo reći i dobra, vest stiglo u našu redakciju pre objave ovog teksta je izjava Milana Bojovića, pomoćnika gradonačelnika.
– Dobijena je saglasnost Uprave za javne nabavke za izmenu zaštitnog žičanog pletiva za zaštitu kosina. Sledeći korak u skladu sa tim je potpisivanje Aneksa ugovora sa izvodjačem uz saglasnost Ministarstva privrede. Taj postupak će se sprovesti u narednih nekoliko dana, nakon čega će radovi biti nastavljeni. Obzirom da isti izvodjač, „Ratko Mitrović Construction“ doo, izvodi radove i u Ulici Veselina Milikića, a da će ih završiti u roku od dve nedelje, realno je očekivati da radovi u Vrnčanima tada budu nastavljeni. Izrada projektno tehničke dokumentacije za drugu fazu radova, u nastavku ove deonice u dužini od 3.500m, u toku je i očekujemo da će biti kompletirana do kraja ove godine, kako bismo budžetom za 2020. godinu planirali sredstva za nastavak radova – kaže Bojović.
Nabrajajući sve uspehe u svom trogodišnjem mandatu, gradonačelnik Milun Todorović pomenuo je i investiciju od milion evra za izgradnju Vrnčanskog puta. Namerno ili ne, zaboravio je da kaže da će to milionče otići samo za prvih 2,5 kilometara i da je to samo trećina ukupne dužine.
Sa ovakvim tempom gradnje, a krivica svakako nije na izvođaču radova, prva faza neće biti završena u trajanju mandata gradonačelnika, a ceo put neće ni u trajanju narednog mandata, ovog ili nekog drugog gradonačelnika.
_________________________________________________________________
Stop naprednom neznaju !
Za jedan deo puta koji je u izgradnji skoro godinu dana neke saglasnosti treba da obezbede „Putevi Srbije“ od „Železnica Srbije“. Kada misle da ih obezbede? Predviđeni rok za završetak radova davno prošao, a oni još nemaju ni sve potrebne saglasnosti za izviđenje radova. Ko je ovde lud?
cekaj bre, meni nesto nije jasno. Kako nikakve informacije o ovome nema u drugim cacanskim medijima i novinama?
Je l’ vas placa opozicija da pljujete vlast koja nas vodi napred, brze, jace i bolje?
Ili ovi drugi uzimaju pare od vlasti da nas izvestavaju jace, brze i bolje o nasem trosku…?
Odroni stoje više od mesec dana. Šta se čeka sa čišćenjem, izmena projekta, saglasnost 3-4 ministarstva, 5-6 javnih preduzeća, aneks ugovora o javnoj nabavci ili nešto drugo?
Ne moze potporni zid, to samo moze lubenicar nepismeno nazadni tetki da uradi NASIM NOVCEM.