Шипетић: Време је да Чачак изађе на Мораву
Интервју са мастер инжењером архитектуре Ђорђем Шипетићем, одборником Двери у Скупштини града Чачка и координатором идејног решења парка „Младост“ на обали Мораве код градске плаже.
- Шта је био ваш мотив да урадите предлог уређења обала Мораве?
Ђорђе Шипетић:Овај пројекат и уопште идеја силаска Чачка на Мораву није ништа ново у политици Двери. Ми инсистирамо на томе од када смо ушли у политику – за скупштинском говорницом, приликом јавне расправе код урбанистичких планова, подношењем амандмана – међутим, никада није било слуха од стране власти за овако нечим. Понекад ми се чинило да су они ову идеју схватали као нешто апстрактно, као да ни не знају где се налази градска плажа.
Додао бих да оваквим подухватима мора претходити чишћење З. Мораве изградњом постројења за пречишћавање отпадних вода, као и садња одређених акваторних биљака које додатно пречишћавају воду, што је пракса у свим озбиљним градовима. Џаба нам уређене обале ако је Морава затрована. Али то је друга тема коју смо такође обрадили кроз наш урбанистички програ, а који је једини такве врсте у Чачку, што довољно говори о томе да смо једини који имају конкретна решења, програм и идеје за многе проблеме у граду.
- Шта конкретно значи силазак Чачка на реку? Да ли је то нови „Београд на води“?
Ђорђе Шипетић: Силазак било ког града на реку такође није ништа ново у урбанистичкој науци, па није ни у овој идеји Двери. То значи да град кроз чији центар пролази једна велика и значајна река треба својим целим обухватом да се ослони на обе обале своје реке, а не само у дужини од неколико стотина метара као што је то тренутно у случају Чачка и Мораве.
Веровали или не, Западна Морава тече кроз Чачак у дужини од око 7,5 km, а град Чачак има тек око 500-600 m уређену обалу, што је око 7-8%. Овај податак понајбоље говори о незаинтересованости сваке власти, а нарочито ове последње, за тему изласка Чачка на реку.
Постоје различити примери широм света на који начин су градовито већ учинили, и ту постоје различите школе размишљања које се угрубо могу поделити на две струје – да ли преко претежно комерцијалних садржаја како би се максимизирало убирање профита (које је позамашно) или преко претежно јавних и социјалних садржаја који би били у служби искључиво грађана. Сматрам прву школом лошом, а другом нереалном јер је дугорочно неодржива. Неопходно је наћи компромис између ова два екстрема, јер ни један екстрем није добар. „Београд на води“ је дефинитивно лош пример прве школе и наша замисао свакако нема сличности са њим.
- Тврдите да постоје бројни проблеми који отежавају спровођење ове идеје?
Ђорђе Шипетић: Највећи проблем су незналице у актуелној власти који учвршћују садашњу индустријску зону на постојећој локацији у центру града и на обали реке, и још се хвале тиме. То је катастрофалан промашај. Дакле, оно што су сви градови решили, односно изместили индустријска постројења из свог ужег језгра, град Чачак још увек није инема намеру да уради. Тачније, „бетонира“ је у центру и још се хвали тиме. То је ван сваке (урбанистичке) памети.
- Дакле, проблем је индустријска зона у ширем центру града?
Ђорђе Шипетић: Тако је. Највећи проблем је управо то, јер не можете силазити на реку преко индустријске зоне. Друга тема је зашто је уопште изузетно вредно грађевинско земљиште – шири центар града, поред рек – „потрошено“ за ту намену. То је урбанистички апсурд пар екселанс. Погледајте мапу Чачка и видећете да то подручје заузима око трећине површине града. Па цео један нови Чачак се може формирати на том месту. И то и јесте наша идеја, да се на том простору формира неки Нови Чачак, модеран и савремен. Или „Трећи Чачак“ (поред старог и љубићског дела Чачка), свеједно како бисмо га назвали.
Само тако Чачак може заиста сићи на реку. Ово јесте проблем, али није нерешив. Сигуран сам да би уз ангажовање најбољих урбаниста које Србија има могли да направимо реалан и остварив план како да изместимо индустрију из овог дела ка новоформираној зони у Прељини, а паралелно са тим, постепено формирати тај нови део Чачка.
Независно од тога, свакако нам је у плану да проширимо појас уређења обала низводно од Борчеве хале, као и узводно од садашње више него скромнеградске плаже, са обе стране реке, односно у оба дела града, наравно.
- Представили сте нам и пројекат будућег парка „Младост“ где се конкретно види шта значи уређење обала реке. Можете ли нам рећи нешто више о томе?
Ђорђе Шипетић: Наравно. Као одговорни градски одборници и политичари, и будућа власт, не желимо само да пописујемо проблеме, већ нудимо конкретна решења и идеје. Зато смо израдили један конкретан урбанистички пројекат, уз напомену да љубићку страну нисмо обрадили само зато што није било времена, али могу да најавим израду решења и за другу обалу у наредном периоду.
Не жалим се, али потребно је истаћи да пројектовање овог простора није било лако, пре свега због специфичности локације. Узводно од бране имамо два водостаја, а сама Западна Морава је веома импулсивног карактера. Све то захтева нарочит приступ. Наше решење има одговор на те проблеме, односно има одговор за сезонски и вансезонски период, преко стазе и плаже за оба нивоа реке.
Такође, морам истаћи да је било још доста фантастичних, креативних идеја. Међутим, водили смо се тиме да ово буде реално решење, изводиво, узимајући у обзир да је Чачак мали град, са веома скромним буџетом. Не бисмо желели да пројекат буде још једна лепа идеја која никада неће бити реализована. Без обзира на то, сигурни смо да је и овако решење више него лепо, а за Чачак је свакако епохалан подухват.
Назив „Младост“ смо преузели из садашњег назива. Да ли треба да добије неки други назив је нека друга тема. Такође, нема разлога да остане само „спортско-рекреативни центар“. Сматрам да ово подручје треба да прерасте тај префикс тако што ћемо га допунити бројним садржајима. Зато смо и предвидели километре нових пешачких и бициклистичких стаза, три нова јавна ВЦ-а, стотине квадрата нових површина за плажу, нове пошумљене површине, нове спортске терене, нов паркинг, реконструисане и модернизоване тениске терене, нове садржаје за најмлађе, као и један културно-уметнички дистрикт. Све ово ћете боље видети на детаљној мапи коју смо спремили за представљање грађанима.
Битна ставка је забрана уласка у парк моторним возилима. У ту сврху предвиђен је паркинг на улазу из „Кошутњака“, као и рампе за возила, осим за доставна возила и возила јавних служби.
- Чиме сте се руководили и да ли сте имали неке нарочите мотиве приликом пројектовања?
Ђорђе Шипетић: Најпре је било потребно овакво даље развијање парка увести у природне и уређене токове путем зонирања садржаја подручја. Зоне које смо одредили углавном су препознате на терену, а затим је предложена њихова даља надоградња, допуна и естетизовање. Ово зонирање подручја је неопходно ради спречавања стихијске изградње, које је тренутно присутно. Оно не значи некакво униформисање простора, већ наглашава преовлађујући садржај, а који је свакако мешовит.
Конкретно, пројектовали смо меморијалну зону са два споменика. Затим дечију зону коју смо допунили са зеленим лавиринтом, трим-стазом, вештачком стеном, авантура парком, плато за дечије ролере… Ту је такође и културно-уметничка зона са допуном садржаја у облику скулптура, вртне уметности, „стазе уметности“, учионице на отвореном, музичким перформансима и сл. Релаксациона зона би подрзумевала камп-насеље, пољану-излетиште, уграђене роштиље, базене, барове, плажу… Комерцијална зона је већ присутни садржај на градској плажи – барови, плажа, одржавање концерата… – који би се само естетски боље обликовао кроз квалитетан дизајн свих елемената. Тачније, сви поменути садржаји, на целом парку, би морали бити са врхунским дизајнерским решењима сваког појединачног предмета, и који мора да добије одобрење надлежних. А идеја је и да парк живи и током зимског периода, нарочито барови који би имали свој затворени простор у пословном објекту. Све то, детаљно можете видети у графичким прилозима које смо спремили.
Један од најважнијих мотива био је да читав простор наменимо грађанима Чачка. Да се сваки посетилац осети делом парка и да парк схвати као свој. јер може себе пронаћи у њему. А може, јер је предвиђен садржај за свакога. Морава и овај парк припадају свим Чачанима и ни један тајкун, нити било који други субјект га не може присвојити. То бисмо решили тако што бисмо строго одредили намену сваке површине, са тачно одређеним и лимитираним комерцијалним садржајима. У оваквом парку,
Са тим у вези, неопходно је минимализовати утицај слободног тржишта на уређење и обликовање простора. То се такође постиже горепоменутим строгим правилима уређења и градње, односно великим утицајем носиоца овога подухвата на сваки детаљ који је од значаја – од дефинисања површина, преко типских барова до дизајна корпе за отпатке. Тзв. слободно тржиште је много тога лошег нанело изгледу нашег града, тако да његов утицај може да се задржи само у сфери пословања комерцијалних садржаја.
Мени лично највећи лајтмотив је био како остварити то да се сваки посетилац парка осећа слободно, ослобођен од свих брига и да се одушевљава местом сваки пут када дође, као да долази први пут, уз већ поменути осећај припадности парку.
Сматрам да бисмо смо то постигли кроз неколико конкретних мера. Најпре је потребно ослободити простор свих могућих баријера – од ограда до ивичњака на стазама – направити га потпуно слободним и заједничким простором. Елиминисањем баријера и отварањем простора ми га визуелно чинимо много већим него што јесте, што је био следећи корак – осећај пространства, осећај величине, осећај слободе, осећај снаге и непролазности.
Даље треба задовољити тај фантастични осећај континуираног одушевљавања коме нема краја. Верујем да се то може постићи најпре мноштвом садржаја и, нарочито, мноштвом детаља, као и онемогућавањем посетиоца да их сагледа одједном. Зато су многи елементи, рецимо стазе, пројектовани тако да посетилац не може да сагледа целу стазу једним погледом, да не зна шта има ново иза следеће кривине…
- Примећујемо да нема помоћних фудбалских терена?
Ђорђе Шипетић: Kао што смо већ рекли, овако вредан простор може припасти само Чачанима. Ни један појединачни субјект га не може присвојити. То не значи, да ће помоћни фудбалски терени нестати. Напротив. ФК Борац треба да има озбиљан и савремен тренажни центар, односно омладинску фудбалску школу на квалитетнијој локацији где ће један такав фудбалски комплекс моћи да се сагради. У зони предметног парка треба да остане само терен за најмлађе категорије, који би такође могао да буде у служби коришћења грађана, ван тренажних термина.
- И за крај, да ли реално саградити овако нешто?
Ђорђе Шипетић: Као озбиљни и одговорни људи можемо већ сада обећати да ћемо када дођемо на власт изградити барем део овога током једног мандата од четири године. Колико или можда све, знаћемо тек по ступању на власт када будемо имали увид у реално стање чачанске касе.
Додао бих још и то да се водило рачуна о одрживости оваквог парка и реалности спровођења у дело, јер су бољом организацијом простора остварене веће површине за изнајмљивање од чега ће град значајно повећати приходе, који би послужили за финансирање изградње парка „Младост“.
Такође, сигуран сам да би и од донација могла да се прикупе знатна средства, јер када изложите овакав један пројекат заинтересованим странама верујем да ће бити много угледних Чачана који би желели да уграде себе у лепши и квалитетнији Чачак, нарочито када су у питању успешни чачански спортисти у иностранству и привредници. Овај пројекат има огроман туристички, економски, спортски и урбанистички потенцијал и Чачак на Морави може бити лепши од београдске Аде Циганлије или новосадског Штранда.
Bravo!
Daj jos ovakvih ideja. Uradite i drugu stranu.
A gde vam je heliodrom na mapi? Nema ni golf terena. Prezentujete neku bajku, pustili ste mašti na volju a nemate te neke pikanterije koji bi celoj bajci dali jačinu. Ovako deluje samo kao prosečna maštarija jednog posetioca nakon dva popijena piva na plaži
Tacno. Nema ni izlaz na okean, kao ni kaveza sa lavovima, tigrovima, nilskim konjima… da su stvarno popili neko pivo, bilo bi i toga.
Ovaj huligan sto je sa ostalim razbojnicima delija cacak pravio sacekuse drugim navijacima i bio ih palicama treba da bude u zatvoru. Svi znaju ko je taj Sipetic!
cirkusanti svi ih napustiše pa i miko milović iz lipnice pametan čovek neće da mu predavanje drži jedna bankarska čistačisa bravo za mika
Bravo masteri, doktori, profesori! Ajde sad da vidimo od čega bi vi dali narodu ‘lebac? Gde vam je projekat za Vorwerk, Weeland..? Gde su pare za radnike? Kako bi resili FRA, CER, Remont? Zajebite nas sa vasim prostornim uredjivamenjem. Dajte ovom narodu novaca da moze hleba da kupi. A vi profesori knjizevnosti, masteri arhitekture se setajte po Moravi.
Bravo!!!
Ono izgleda kao malo bolji photo shop…Palamuđevina klasična. Sve ekspert do eksperta, a rešenja za ozbiljne probleme, niko nema. Tačnije, ne ide im na ruku, da imaju baš ta rešenja. Ne bi imali posle o čemu da bistre „pamet“…
Odlicno 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
Odlican predlog! Treba nam vise ovakvih ideja i strucnjaka. Bravo!
Jako sadrzajan projekat, potkrepljen mnostvom ideja! Sve cestitke!
Je l’ ima gde da se pogleda projekat, da bismo bili u mogućnosti da se uverimo da je sadržajan i potkrepljen mnoštvom ideja? Nažalost, na osnovu ovih par „modela“, koji su prikazani u članku, ne može se dobiti potpun uvid u projekat.
Predlog mozda i nije los ali je bajka. Prvo sto nemaju predstavu koliko to kosta, odakle bi se finansiralo. Dok ovi iz Beograda ne aminuju i otvore budjelar, nema nista od toga. I zato nemojte da zamlacujete ove ljude, napravite neku akciju da pocistite smece za pocetak kraj vode, pritiskajte inspekciju da nadju tu slobodu na mapi sto prlja Moravu, to su realne i opipljive stvari koje ne kostaju a znace.
Пише ти лепо у интервјуу да ли је реално и како би се финансирало и за које време може да се уради.
E ako on kaze da je realno to je sigurno istina. Do pre neku godinu sa delijama razbijao po nesto u koji god grad da je otisao, sad odjednom arhitekta master on bi da gradi, on ima ideje. Ovo za finansiranje je smesno, taj projekat kosta preko 200 miliona evra, znas kad ce da donacijama skupe te pare, nikad, cak i da ceo budzet grada Cacka odvoje u te svrhe, opet cemo biti mnogo kratki. Zato Milose, uzmi papir i olovku, pismen si valjda i izracunaj ako meni ne verujes, a ovim politicarima ne veruj ni 5 posto, tako ces se manje razocarati
Hvala Dverima na podrsci !
Ma bre samo terajte ove seljačine sa vlasti!!!
Još malo i neće nas biti ni na mapi gradovaa.
Lepo, mislim da bi svako normalan covek zeleo da obala Morave izgleda ovako ili slicno. Sve su smislili samo nije rekao gde ce naci novac za ovaj projekat. „Kada dodjemo na vlast mi cemo uraditi deo ili ceo projekat“, to moze da znaci da mozete da uradite tri toaleta a mozda i vise. Morava nije vlasnistvo ni SNS ni Dveri da nego svih gradjana Cacka. Nije mi jasno kako ovi na vlasti ucvrscuju industrijsku zonu kada su napravili nove zone u Konjevicima i Preljini. Najgore je sto ovo nije iskrena zelja da se uredi obala Morave nego politicka borba za vlast. Prvi uslov da se ovo napravi je da Dveri dodju na vlast, cudna li cuda. Vi ste smislili da ovo pravite sa parama iz budzeta grada, koja glupost, pa moglo bi da imamo budzet kao New Jork. Ako se nesto slicno bude pravilo to mora da bude finansirano iz republike, gradskog budzeta i privatnih para ljudi koji ce videti interes da tu uloze. Ostace ovo jos jedno mrtvo slovo na papiru koga se niko nece secati kada prodju lokalni izbori koji se blize.
Genije, jeste dugačak tekst, ali probaj da pročitaš do kraja, nije teško. Sve je to objašnjeno – kako i od čega će se finansirati i u kome periodu.
Učvršćuju je tako što su urbanističkim planom utvrdili baš tu industrijsku zonu.
Koji fax je završio Šileta? Državni ili neki fantom privatni?
Kad je stigao kad je sa ostalim razbojnicima terorisao po Srbiji, koliko je tuca napravio i prebio ljudi! Zasto takvi nasilnici nisu u zatvoru, a ne da se oni pitaju za nesto?
Znamo kako je prosao kad je sa tri huligana napao decka sa devojkom zbog navijackog opredeljena pa je posle toga isao na operaciju lica! Zasto ni tada nije uhapsen?
СТОП ТЕРОРУ СА МОРАВЕ!!! Прво решите несносну сељанију која долази из нелегалних објеката на плажи. Причате о неким дозвољеним децибелима које треба да проузрокује веш машина и радном времену „угоститеља“..а ово је чист пример бахаћења буразерских појединаца.
Купање су нам ускратили методом „рука-руци“ и направили од плаже крмеће весеље неартикулисаних клинаца. БАГРА из крмеће бригаде влада овим Градом. Џаба нама нова библиотека, када се поред ње отвори 12 кладионица, 7 кафанчуга испушених муњара и шатро клубови, који младима од садржаја нуде све оно што видите на пинку…
Можда су Чачак мало и нашминкали, то не оспоравам..али из кондуре се тешко излази, а у њу, поред оваквих свакодневних „садржаја“ Чачак се полако али сигурно враћа крупним корацима.
Част добрим људима који се труде да прогурају било шта другачије од овог устаљеног шабанског терора, који је преплавио овај Град.
Овај пројекат, какав год да је и из чијег год интереса је ОДЛИЧАН! Радујем се било каквој реализацији Чачка на Морави, само бих волео да се простире све до кланице, да барем тамо могу да се склоним и уживам у жубору реке и цвркуту птица.
Ма нема требовање за тиме синовче, изићи ће Морава у Чачак. Само одом и лагано.Запамти шта ти чико вели.
Po ugledu na svog preCednika i ovaj hoce da se ugradi sa svojom ekipom.
Samo Napred.
Gagi, ti izgleda odavno nisi putovao po Srbiji. Po cemu su to Krusevac, Uzice, Leskovac, Kraljevo, Kragujevac…..bolji za zivot od Cacka. Cacak je lepsi i uredjeni od svih ovih gradova a to sto pacenici kao ti hoce da ga prikazu kao rupu iz koje svi beze da bi ocrneli ove na vlasti i zaradili neki politicki poencic je jadno i bedno. Ti ako ti se ne svidja Cacak preseli se u Prokuplje ili Smederevo mozda ce ti tamo biti lepse. To sto se nekom ne svidja gradska vlast ne znaci da treba da mrzis svoj grad. Ni meni se nije svidjao Veljo Ilic na vlasti ali sam se radovao kada su pravili bul. Tanaska Rajica ili vrtic Mali kapetan jer to nije njihovo vlasnistvo nego ostaje gradjanima Cacka. Neka Dveri nadju novac i neka uloze u gradsku plazu niko nece da im brani i da negoduje. Moze nesto da se napravi i kada nisi na vlasti ne mora gu.. da bude u fotelji da bi se nesto uradilo. Tako mogu i ja da pravim, dajte mi 30-40 miliona evra tudjih para, dovedem arhitektu Nemca da smisli projekat uredjenja obale, nadjes izvodjace i radis. Obezbedi novac ili nadji finansijere ako si sposoban kao sto tvdrdis da jesi. Uradis sve to pa kad gradjani vide da znas da radis onda ces da budes na vlast.
Sta li su ovi umislili? Da li ce oni graditi cacak setajuci ulucama i ficukajuci? Oni to ozbiljno? Komedija!
Šipetiću vrati se gde ti je mesto… navijačka tribina i ulica je za tebe momak, nemaš ti kapacitet za više..
Momak priučen na privatnom fakultetu. Osvedočeni nasilnik i huligan kog bi trebalo da se stidite što je u vašim redovima a vi ga još i gurate napred. Sramne male dveri, izadjite sami na izbore u Čačku ako imate petlju.
Šipeta sam postavio pitanja u intervjuu i sam na njih odgovorio. Plakanje…
A mogu li prvo vladajuci i opozicija da odu niz Moravu?
Milune Todorovicu ko ce da odgovara za trovanje Morave?!
Super je sve ovo, ali ajde prvo da resimo problem sto ljudi u sirem centru Cacka djubre baste stajskim djubrivom, pa onda da se sirimo na Moravu…
POLITICARI OVOG GRADA POCNITE DA RESAVATE,JEDAN OD GORUCIH NEPODNOSLJIVIH PROBLEMA KOJI CE DA ISKALIRATI U JOS JEDAN RAZLOGA ZA ISELJAVANJEM I CACKA.
STA SE TO UTRKUJETE KAO DECA OKO KAMIJONCICA I LUTKI.CIJA JE LUTKA URASENIJA ILI CIJI JE KAMIJON VECI.
KRAJNJE JE VREME DA SE, POCNE RESAVATI SAOBRACAJNI I URBANISTSCKI HAOS.
AKO NISTA BAR OTVORITE PITANJE,BAR CE NEKOM DRUGOM ZAPASTI DA SE RESAVA.
KADA CE DA POCNE OSIM NA JEDNOM MESTU DA SE,MERI ZAGADJENOST VAZDUHA.STO SE O TOME CUTI.TO NEIZISKUJE TROSKOVE.
PROTKA CACAK.