Uprkos ometanju i uvredama održana izložba i tribina „Karikature protiv diktature“
Petodnevna “Zona Novog Optimizma” otvorena je sinoć u Šapcu tribinom i izložbom „Karikature protiv diktature – Koraks i Petričić godinu dana kasnije“, uprkos ometanju pristalica vladajućeg režima koji su se okupili ispred Šabačkog pozorišta pred početak programa.
Nakon predstavljanja novih karikatura u holu pozorišta, održana je i tribina na kojoj su učesnici razgovarali o tome kako je karikatura prešla put od umetničke forme do ubojitog oružja protiv autokratskog režima i zašto se promišljeni crtači smatraju najvećim aktivistima i borcima za slobodu današnjice.
– Oružje koje imaju Corax i Petričić je prodorno, jasno i zato je vrlo značajno za borbu koju vodimo – rekla je sinoć Srbijanka Turajlić.
– Zbog svega ovoga što se dešava a čiji smo deo videli malopre ispred pozorišta, odlučio sam da iskoračim iz polja dečje karikature i da učestvujem u ovoj borbi – izjavio je naš crtač Dušan Petričić, a istaknuti karikaturista Predrag Koraksić Corax rekao je da dobra karikatura mora da bude “presuda bez apelacije”.
Gojko Božović, osnivač izdavačke kuće “Arhipelag” istakao je da “što je neko društvo autoritarnije, to je kritički potencijal umetnosti i kulture značajniji”. Da je situacija u društvu vrlo ozbiljna i nimalo smešna, podsetila je novinarka Snežana Čongradin koja je prethodnih dana u žiži pažnje zbog napada koje joj je Vojislav Šešelj uputio u Skupštini Srbije.
Na tribini su osim karikaturista Dušana Petričića i Predraga Koraksića Koraksa, govorili profesorka u penziji Srbijanka Turajlić, profesor Ognjen Radonjić, novinar Nedim Sejdinović, Gojko Božović, Dušan Čavić, urednik “Danasa” Dragan Stošić, kao i novinarka Snežana Čongradin.
– Ovogodišnja Zona Novog Optimizma traje do četvrtka, a razgovaraćemo o slobodi medija, političkom delovanju, radničkim pravima i ulaganjima u kulturu. Program počinje svake večeri od 20 sati – poručuju organizatori.
_______________________________________________________________________
Nekada davno je ovakva izložba mogla da se vidi i u Čačku.
I na ulicama i na trgovima.
Bili smo grad, Slobodan grad na mapi Srbije i Evrope.
danas osta samo SNS „Borac“ i „Sloboda“
Koliko poniženja:
– preskup stadion od koga su koristi imali samo tajkuni koji ga gradiše, a klub u tećoj ligi sa lokalnim fudbalerčićima,
– poklonjena zemlja Nemačkom tajkunu, finansirano iz budžeta grada da bi se zapošljavali iz drugih gradova
– direktori javnih preduzeća sa kupljenim diplomama,
– političke presude,
– nove stambene zgrade u gradu bez bioskopa, zatvorenih bazena, pozorišta
….
i sve to može ….,ali