Rudari obeležili svoj dan
Budućnost rudnika na planini Rudnik je obezbeđena za mnogo godina i nastavljamo da ulažemo u bezbednost zaposlenih, izjavio danas direktor preduzeća Rudnik i flotacija u okviru kompanije „Kontango” Aco Ilić.
Povodom 06. avgusta Dana rudara, Ilić je rekao da je u odnosu na prošlu godinu, kada je pronađeno 400.000 tona rude, za ovih šest meseci ove nađeno 300.
“Za tri meseca ćemo ispuniti godišnji plan, to je ono najvažnije da obezbedimo rezerve da bi rudnik radio što duže. Pored ovog velikog rudnog tela koje ima 1.000.000 tona, moža i više i koje otkupavamo, gde su sadržaji rude tri puta veći nego u prosečnim rudnik telima, došli smo i do nižih nivoa”, istakao je on.
On je istakao da je kvalitet rude odličan i smatra da je budućnost rudnika obezbeđena za mnogo godina.
Kada je reč o povredama na radu, Ilić je rekao da ih je od početka bilo pet, dodajući da je cilj da ih ne bude.
“Mi smo opasna delatnost i koliko god se trudili, do nekih povreda može doći. Radi se uglavnom o lakim povredama”, istakao je on.
Govoreći o zaradama zaposlenih, Ilić je izjavio da je prosečna neto plata 65.000 dinara, a bruto oko 110.000dinata.
“Na dinar neto dajemo 0,8 za beneficije. Najbolji rudari imaju platu od 110.000 do 120.000 dinara, a prosečni nešto više od 80.000 dinara”, naveo je Ilić.
Dodaje da je pre mesec dana primljeno šet pomoćnika, a da bi narednih dana posao trebalo da dobiju još trojica.
“Javljaju se mladi ljudi. Za 15 godina od privatizacije spustili smo starosnu skalu, sa 46 godina na 41. Na poslovima glavnih radnih jedinica prosek godina je oko 35”, naveo je Ilić.
Preduzeća Rudnik i flotacija u okviru kompanije „Kontango” zapošljava 462 radnika.
Ilić kaže da je 2005. godine u rudniku radilo 70 Makedonaca, a da ih je danas ostalo 18.
Rudar Miroslav Ilić, koji ovaj posao obavlja 24 godine, kaže da se poslednjih godina dosta toga promenilo i da su uslovi rada mnogo bolji, ali i plate veće.
“Rudarstvo je težak poslao, ali je sada sve postalo savremeno. Trenutno ne radim mnogo fizičke poslove. Radim na mašini za bušenje, miniramo, čišćenje. Nema fizičkog posla kao ranije”, naveo je Ilić.
Na Rudnik su stigli i predstavnici poljske kompanije Karbon, koja se bavi eksploatacijom uglja, i zapošljavaju 900 ljudi.
“Mi smo nova srpsko-poljska firma sa kapitalom poljskim. Uspostavili smo saradnju sa rudnikom na zajedničkom projektu gde su metodologija i način rada isti kao u Poljskoj. Neke stvari koje se primenjuju u Poljskoj, koja je velika rudarska nacija, želimo da primenimo ovde, da pokažemo da se neke stvari mogu raditi brže i bolje što samim tim povećava finansijku koristi i zapošljava više ljudi. Generalno se radi na zajedničkom poduhvatu koji će možda da dođe do toga da povećamo kapacite i ubrzamo način rada”, rekao je predsednik grupe Kardon, Pavel Čarnatski.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović, podseća da je posao rudara jedan od najtežih.
“To je posao sa sedam kora. I proed toga što se stvaraju bolji uslovi i mogućnosti za rad, plate su malo pomerile napred, ali to nije i dalje dovoljno. Potrebno je posvetiti mnogo više pažnje rudarima, njihovom standardu, bezbednosti”, rekao je Orbović.
Smatra da, kada bi se ispunili ovo uslovi, više mladih bi se privuklo.
“U rudniku ne možete ostati dugo da radite taj posao, uništava se zdravlje”, istakao je Orbović.
Na svečanosti povodom Dana rudara, dugogodišnjim radnicima, ali i onima najzaslužnijim uručene su zahvalnice i pokloni.
Ете нисмо умели да вадимо злато па продасмо рудник.