Počelo siliranje kukuruza
– Na imanju Bojovića u Donjoj Trepči kod Čačka, ovih dana se uveliko vrši žetva silažnog kukuruza, koji će biti glavni u ishrani goveda, naročito tokom zime.
Predrag Bojović ove godine kukuruz je zasejao na površini od 12 hektara, a deo će završiti u silaži.
U njegovoj porodici ostavljanjem silaže bavile su se prethodne generacije, a on već dve i po decenije. Ističe da je izuzeto važno vreme ostavljanja silažnog kukuruza.
“Ova godina je malo na otimanje, bilo je toplotnih udara, posledice se mogu ponegde primetiti na kukuruzu, ali posao se ne može raditi dok kukuruz ne ispusti određenu vlagu. Ne može se raditi dok je klip u mleku, potrebno je da ‘ulebi’ malo”, objašnjava Bojović u izjavi agenciji MNA.
Za ostavljanje silaže Bojovići uglavnom koriste domaće sorte kukuruza.
“Ovo je sorta kukuruza ZP, isključivo 873. Perfektan je za silažu, sejali smo ga prethodnih godina. Raspored između biljaka je oko 20 centimetara. Iako godina nije baš previše naklonjena, prinos i kvalitet su solidni. Klip je dobar, zrno takođe, ali i šašina u kojoj ima dosta šećera, tako da je odličan za silažu”, rekao je Miroslav Bojović.
Savetodavac za ratarstvo Poljoprivredno savetodavne stručne službe u Čačku, Milan Damljanović, kaže da se ove godine sa ostavljanjem silaže počelo znatno ranije, a tome je doprinela suša.
“Ove godina na području Čačka postiji oko 9.000 hektara pod kukuruzom za branje i oko 3.000 hektara silažnog kukuruza. Taj odnose se često menja u zavisnosti od vremenskih prilika, ukoliko nastupi suša, onda ljudi počinju pre da siliraju i više kukuruza ide u silažu, a manje se ostavlja za branje. Reč je o dosta ozbiljnom poslu i neophodno je pridržavati se nekih pravila da bi se silaža dobro spremila”, naglasio je Damljanović.
Objašnjava da bi kukuruz trebalo da bude između voštane i pune zrelosti, odnosno da kada se pritegne noktom, ostane trag.
Tokom ostavljanja silaže neophodno je pridržavati se još nekih pravila.
“Važno je da su noževi na silokombajnu oštri, da nema kidanja stabla, da je masa dobro isitnjena, prostor za odlaganje čist, ali i da je silaža dobro zbijena traktorom, što se silaža bolje zbije biće dugotrajnija. Važno je i da bude izolovana sa svih strana najlonima kako bi proces vrenja bio uspešan”, objašnjava Damljanović.
Silaža je jedan od najboljih i najsigurnijih načina da se kukuruz sačuva, ali je istovremeno izuzetno važna u ishrani stoke.
“Preživari vrlo rado konzumiraju takvu hranu i to se odražava na prirastu, ali i na kvalitetu mleka”, naveo je Damljanović.
Silaža je vrlo kvalitetna komponenta u ishrani koja obiluje mineralima i vitaminima, odnosno svim onim što je potrebno preživarima.