Prethodni članak
Strategija prepisivanja 2
ПА ЗАР ОД РЕКОВЦА? ДА ЛИ СУ ТО ПРИПРЕМЕ ЗА „ОСНИВАЊЕ РЕСАВСКОГ ФАКУЛТЕТА“ У ЧАЧКУ?
У намери да коначно откријем један круцијални параметар или „каменчић“ из темеља развоја, садржаних у Стратегији одрживог развоја града Чачка, и тако одржим обећање које сам дао помоћнику градоначелника за економски развој и заштиту животне срединe, наставио сам са истраживањем. Овог пута тема је Уводни део.
Међутим, одмах сам доживео невиђено разочарење и питао се да то није у склопу припрема за „оснивање Ресавског факултета“ у Чачку? Ево зашто сам себи поставио такво питање..
Поштовани поротници, поштовани господине помоћниче градоначелника за економски развој и заштиту животне средине,
Свака страница стручно урађене стратегије има своју вредност. Тако је и са уводним делом.
Обично, у стручно урађеном уводном делу се дају, пре свега: законски основ, објашњења шта је стратешко планирање, зашто се приступа изради стратегије, набрајају се документа (стратегије, програми итд., са вишег нивоа) чије су одредбе испоштоване приликом рада на стратегији, принципи и методологија (укратко, а касније, шире са посбним насловом), фазе израде, начин израде (ко, када, како) итд.
Какав је садржај уводног дела Стратегије одрживог развоја града Чачка, односно шта има а шта нема, видећемо, из следећих редова.
Да бих био јаснији морам да вам предочим следеће чињенице:
- Скупштина општине Рековац донела Стратегију одрживог развоја општине Рековац за период 2010-2015.године.
- Скупштина града Чачка је на седници одржаној 15.12.2012.године донела Стратегију одрживог развоја града Чачка., односно после Рековца.
Невероватно је како се кључни пасуси уводног дела личе. Ево који (Да би било јасније „чачански пасуси“ су исписани косим словима. Исто тако, речи које су користили Чачани, а користио их је и Рековац, болдиране и означене су црвеном бојом. Оригиналне чачанске речи истакнуте су плавом бојом):
Пасус 1. (Рековац) Пасус 2.(Чачак)
Стратегија одрживог развоја општине Рековац је суштински важан документ који је увезан и усаглашен са националним/регионалним стратегијама, али који даје смернице за развој секторских стратегија и прецизне индикаторе за детаљније планове.
Стратегија одрживог развоја Града Чачка је суштински важан докуменат, који је увезан и усаглашен са националним стратегијама, али који уједно даје смернице за развој секторских стратегија и прецизне индикаторе за детаљније планове.
Пасус 2. (Рековац) Пасус 3.(Чачак)
Стратегија одрживог развоја Републике Србије је усвојена у мају 2008.године, након три године партиципативног процеса. Тим који је радио на изради националне стратегије био је састављен из три групе, које су бројале 70 експерата и десетак невладиних организација. Целокупна стратегија је базирана на четири основна национална стратешка документа и 16 секторских стратегија. Четири документа, кључна за формулисање Националног стратешког документа:
- Национална стратегија Србије за приступање Србије и Црне Горе ЕУ (2005)
- Нацрт Националног плана заштите животне средине
- Национална стратегија привредног развоја Србије (2006-2012)
- Стратегија за смањење сиромаштва
Стратегија одрживог развоја Републике Србије је усвојена половином 2008.године. Целокупна национална стратегија одрживог развоја је базирана на четири основна национална стратешка документа и 16 секторских. Четири документа, кључна за формулисање националног стратешког документа су:
- Национална стратегија привредног развоја Србије,
- Нацрт Националног плана заштите животне средине,
- Национална стратегија за приступање Србије и Црне Горе ЕУ,
- Стратегија за смањење сиромаштва.
Пасус 4. (Рековац) Пасус 4.(Чачак)
У Националној стратегији идентификовани су следећи приоритети:
– Приоритет 1. Чланство у Европској унији
– Приоритет 2. Развој конкурентне тржишне привреде и уравнотежен економски раст
– Приоритет 3. Развој људских ресурса и повећање запослености
– Приоритет 4. Развој инфраструктуре и равномеран регионални развој
– Приоритет 5. Заштита и унапређење животне средине и рационално коришћење природних ресурса.
У Националној стратегији идентификовани су следећи приоритети:
- Чланство у ЕУ,
- Развој конкурентне тржишне привреде и уравнотежен економски раст,
- Развој људских ресурса и повећање запослености,
- Развој инфраструктуре и равномеран регионални развој,
- Заштита и унапређење животне средине и рационално коришћење природних ресурса.
Пасус 5. (Рековац) Пасус 5.(Чачак)
Дакле, визија и циљеви стратегије одрживог развоја општине Рековац морају бити у сагласју са приоритетима Националне стратегије одрживог развоја Републике Србије где ће се кроз спроведене активности на локалном нивоу, допринети реализацији дефинисаних приоритета.
Визија и циљеви Стратегије одрживог развоја Града Чачка морају бити усаглашени са приоритетима националне стратегије одрживог развоја Републике Србије тако што ће се, спровођењем активности на локалном нивоу, доприносити и реализацији напред дефинисаних приоритета.
Поштовани поротници, поштовани господине помоћниче градоначелника за економски развој и заштиту животне средине,
Више је него очигледно да су одборници Скупштине града Чачка усвојили Стратегију одрживог развоја града Чачка чији увод „невероватно личи“ на делове Стратегије одрживог развоја општине Рековац!!!
Па зар од Рековца???
У записнику са седнице Скупштине града, на којој је донета Стратегија одрживог развоја града Чачка пише да су уводно излагање поднели градоначелник, затим, стручни консултант и коодринатор у изради Стратегије и начелник Градске управе за локални економски развој, који је уједно био и руководилац радног тима за израду Стратегије. Међутим, шта су они „поднели“ не пише у записнику. Да ли су се осврнули на „домаће Ресавце“?
Питам се да ли примена Ресавске школе говори о следећем:
- Незаинтересованости Ресавца-обрађивача. Брига њега за углед Чачка. Битна је добра плата и положај. Ко му је то омогућио?
- О нивоу знања обрађивача (Да ли је опет у питању приватни факултет?)
- О координацији у процесу израде Стратегије,
- Одсуству одговорности председника Скупштине града, који овакве материјале ставља на дневни ред Скупштине града, односно да ли их уопште чита?
- Тоталној одсутности одговорности руководства града и одборника, који су гласали, итд.
Тешко је у овом тренутку не сетити се речи члана Градског већа који је рекао да је у Стратегију уложен велики труд. Такође, не треба заборавити и речи другог члана, доктора наука који је рекао да цени изузетно велико ангажовање свих учесника у изради ове стратегије. Да ли је за „Ресавску школу“ потребан велики труд и велико ангажовање?
Поштовани господине помоћниче градоначелника за економски развој и заштиту животне средине,
У нади да више нема преписивања, ја ћу наставити са активностима на откривању круцијалних параметара и темеља развоја у Стратегији развоја.
Боривоје Ћуковић, мастер економиста
Svaka ti cast!
Blues brothers=Ilić brothers