Европа окупирана, а Чачак слободан град
Пре седамдесет и осам година широм Европе буктао је Други светски рат. Једна од ретких земаља била је тадашња Југославија, боље рећи Србија, у којој се народ дигао на оружани устанак против окупатора. Наш чачански крај био је међу онима који су предњачили у отпору. Запрепашћен устанком у Србији, када су његове оклопне јединице надирале према Москви, Адолф Хитлер дао је упутство фелдмаршалу Вилхелму Кајтелу, начелнику штаба Врховне команде, да донесе наредбу за сузбијање побуна на окупираним територијама. Ради застрашивања становништва предвиђено је да се за једног убијеног Немца стреља сто, а за рањеног педесет грађана.
У наредби која је донета 16. септембра 1941. године, изричито се помињу подручја Србије, јужне Грчке и острва Крит. Само десетак дана раније, 5. септембра на Прокопу у Милићевцима, од заседе љубићких партизана страдало је осам немачких војника, који су од Горњег Милановца ишли према Чачку. Немци су, оддмах потом објавили акт, који је као плакат бацан из авиона, да се „од данас, па све до даље наредбе, цео срез Љубићки налази у изнимном опсадном стању, а општине љубићка, милићевачка, прељинска и миоко – вачка у ратном стању.“ Уследило је артиљеријско гађање околних села, при чему је било и жртва. Али, шта би се тек догодило да је тада важила она немачка наредба, према којој је стрељано више хиљада Крагујевчана…
Мање је, међутим ,познато да је мало пре тога, 16. септембра, један од вођа народног устанка Јосип Броз Тито возом прошао кроз окупирани Чачак. У његовој пратњи били су свештеник из Ивањице Драгољуб Милутиновић са четничком легитимацијом, Јаша Рајтер, фолксдојчер из Земуна, студенткиња Даворјанка Пауновић и Веселинка Малинска, која је оставила запис о том догађају, када је мало требало да буду откривени. Около букте окршаји са окупаторима… Већ 1. октобра партизани и четници, са разних страна, улазе у Чачак, док се Немци ужурбано повлаче према Краљеву.
Према сећању Пантелије Васовића (1927-2015), по ослобођењу земље, председник СУБНОР-а у Чачку, преко Мораве је са љубићке стране прешао читав батаљон партизана, а лево од њих кретали су се четници… Око осам сати долетео је немачки авион, кружио над градом и бацао бомбе. Командант места у име партизана постаје Миленко Никшић, а испред четника капетан Богдан Марјановић… Чачак је тако, са Ужицем, постао један од ретких слободних градова у читавој Европи… Пре тога Јадарски четнички одред ослободио је Лозницу… Јосип Броз и Драгољуб Михаиловић, срели су се и договарали о могућој сарадњи код једног кафеџије у Брајићима…
Тако је почело, а знамо како се то све завршило, уз спољне утицаје и уобичајену неслогу међу Србима.
До пре неколико година Први октобар се обележавао низом свечаности као Дан Чачка. Потом је, готово све пало у заборав. Сада се празнује 18. децембар, дан када су двојица дубровачких курира, Прибислав и Утјешин, предали у Чачку два судска позива двојици њихових грађана, Марину Леобровићу и његовом сину Милу, због неког суђења око неизмирених дуговања. Слави се, дакле датум када се у једном дубровачком документу први пут помиње наш град! Сигурно је, међутим, да се некадашњи Градац овако звао и раније…
Први октобар је сада, сасвим, у другом плану. Догодило се, тако, да је на 75. годишњицу ослобођења нашег града, на свечаности у Спомен парку борбе и победе било безмало више војника, који су приспели из Краљева у два аутобуса, као почасна јединица, него житеља Чачка…
Као смо обавештени од Бола Лукића, председника Градског одбор СУБНОР-а, као и сваке године, у Спомен-парку борбе и победе, у уторак, 1. октобра, биће организована пригодна свечаност, уз полагање венаца са почетком у 9,30 часова. Сазнајемо да ће, потом, и са оне друге стране, по старом српском обичају, такође бити приређене пригодне манифестације. Помиње се да ће негде бити служена и гибаница.
Родољуб Петровић
________________________________
Први октобар, као дан првог ослобођења Чачка у Другом светском рату, осим СУБНОР-а обележиће још једна организација: Организациони одбор за обележавање Дана ослобођења Чачка 1. октобра 1941-2019.
Одбор позива све заинтересоване да присуствују обележавању 78-годишњице од првог ослобођења града у Другом светском рату, а програм прославе је следећи:
Понедељак, 30. септембар 2019.
19 сати – Дом културе (Мала сала – Трибина), обраћање пуковника у пензији Драгана Крсмановића
Уторак, 1. октобар 2019.
10 сати – Окупљање учесника код споменика војводе Степе Степановића.
11, 30 – Полагање венаца на Спомен парку борбе и победе. Парастос свим страдалим у Другом светском рату.
14 сати Окупљање на планини Јелици код Цркве Светог Петра и Павла – Обраћање Аца Ђенадића.
- Почетак такмичења у прављењу гибанице
- Краћи рецитал песникиње Љиљане Браловић
- Културно-уметнички програм деце из Зубиног Потока
- Додела Награде победнику такмичења у прављењу гибанице
_________________________________________________________________________
I sta je rezultat svega toga……
Скоро невероватно ,која је то порука и слога била – колико је моћна фотографија; Мајки ,Жена и Сестара !
Антологијска.
Учимо ли ми ишта!?
Pa, i sami ste rekli da su Cacak oslobodili cetnici i partizani zajedno. A niko nije pozvao nikad cetnicke borce i njihove porodice na proslavu dana oslobodjenja Cacka. Niko od oslobodilaca Cacka iz redova JVuO nije dobio ulicu niri spomenik. Da ne govorimo o cinjenici koliko je ko imao zrtava u borbama ko Cacka i Kraljeva. Nije mi namera da prebrojavam, samo pokusavam da vam objasnim zasto je1.oktobar kao praznik izgubio na znacaju. Sa ovakvim jednostranim pristupom i onim sto smo preziveli zadnjih 30ak-godina nikad necemo nista slaviti iz IIsv.rata
Не објављујете нормалне коментаре …добро…
ACO, SVAKA TI ČAST NA KOMENTARU!
KOMUNJARE TRA LA LA I DALJE PEVJU NJIHOVU PESMU, KAO DA JE NEKO LUD.