U Akademiji samo 10 odsto žena
Iako su žene obrazovanije od muškaraca, kako pokazuju podaci u dokumentu „Žene i muškarci u Srbiji 2017“, one su u većem broju nezaposlene, zarađuju manje, dvostruko više vremena provode na neplaćenom kućnom radu, a čine čak 77 odsto žrtava porodičnog nasilja.
Borba za ravnopravnost ovde nije samo pitanje institucija, koje u ovom pogledu znatno zaostaju za državama EU, već i feminističkog pokreta i ženskih nevladinih organizacija. Rod i pitanje rodne ravnopravnosti, međutim, sve češće se u različitim kontekstima koriste kao političko oruđe u borbi protiv demokratije i dostignutih prava i sloboda.
O narativu protiv takozvane „rodne ideologije“, koji se lako može pretvoriti u poziv na ukidanje stečenih prava i jednakosti, govorila je Katarina Lončarević sa Fakulteta političkih nauka na naučnoj konferenciji Rodna ravnopravnost – od jednakih prava do jednakih mogućnosti, održanoj u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.
O izazovima i preprekama u urodnjavanju institucija u Srbiji govorila je Zorana Antonijević iz Centra za rodne studije UNS, koja, između ostalog, zapaža postojanje maskulinih centara moći koji većini žena onemogućavaju pristup resursima, znanju i javnoj politici. Kako potcrtava, nije dovoljno imati ženu na poziciji moći, već je neophodno da to bude žena koja neće podržavati mušku dominaciju zarad političkih interesa.
Među učesnicama/ima je bila i Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra, koja je izlagala o nasilju nad ženama kao kršenju osnovnih prava, Zorica Mršević sa Instituta društvenih nauka razmatrala je višestruku i intersekcionalnu diskriminaciju, Nevena Petrušić i Tanasije Marinković sa pravnih fakulteta u Nišu i u Beogradu govorili su o principima ravnopravnosti kao osnovnom postulatu demokratskog društva.
Na konferenciji je pažnja posvećena i drugim pitanjima rodne ravnopravnosti, kao što je reproduktivno pravo, femicid, ali i rodni disbalans u medijskim objavama kao jedan od eksplicitnih vidova kršenja ženskih prava, što je predstavila profesorka Dubravka Valić Nedeljković sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Kostić: U SANU samo 10 odsto žena
Konferenciju Rodna ravnopravnost – od jednakih prava do jednakih mogućnosti otvorili su akademik Tibor Varadi i predsednik SANU Vladimir Kostić. Oni su naveli da rodna ravnopravnost nije činjenica već zadatak, te da razlike koje postoje između muškaraca i žena treba razumeti. „Među članovima SANU tek je 10 odsto žena i ta činjenica, po mom mišljenju, nema prihvatljivo objašnjenje. Ako nešto teši, to je da je kritika takvog stanja potekla iz same SANU i, naravno, prošla je nezapaženo“, istakao je Kostić.
E pun mi je kufer tih priča o ravnopravnosti. Sve se radi i priča u cilju urušavanja porodice koja je jedina institucija u Srba koja još iole funkcioniše. I da se razumemo, poštujem žene i smatram da svakako treba da budu ravnopravni sa muškarcima. Ali, prestanite više sa pisanjem protiv muškaraca jer time potcenjujete žene. Sve žene iz mog životnog i radnog okruženja preziru ovakav način nametanja teme ravnopravnosti. Dajte vi dobro plaćene poslove, dovoljno mesta u vrtićima, pošten zakon o porodiljskom odsustvu pa će žene znati da su ravnopravne. Ovako samo korist imaju razna udruženja i organizacije koje se pod plaštom brige o ženama bogate a žene od toga nemaju ništa.
I, ko ti drma kavez?
Ti i glupi Vučićevi botovi ne da drmate, već ste otvorili kaveze i primili u stranku sav ološ srpski. A i vama su otključali vrata ludnice i svi ste napolju. Ali ne za dugo.
Pa trpe nasilje i daleko bilo kakve su u Srbiji porodice.