Neće biti stečaj u FRA
Država će po drugi put stati iza Fabrike reznog alata i pokriti dug fabrike prema AIK Banci, a za uzvrat će dobiti proširenje svog udela u vlasništvu fabričke imovine.
Na taj način FRA će nastaviti sa realizacijom UPPR-a (Unapred pripremljen plan reorganizacije), koji na kraju treba da rezultira izlaskom na tržište tj. ponudom prodaje fabrike.
Kao i u prethodnim godinama i ovoga puta fabriku je iz velikog problema, da tako kažemo „vadio“ sindikat, a ne poslovodstvo.
Dugovanja prema poveriocima, a pre svega prema poslovnim bankama, koja su do sada opterećivala fabriku i bila nepremostiva prepreka za izlazak na tržište tj. za prodaju fabrike nekom investitoru, više ne postoje.
Najveći dug potraživala je nekadašnja Čačanska banka, sa kojom je bezuspešno pregovarano da otpiše više od pet miliona evra koliko je fabrika dobila od države Srbije od ukupne pomoći koju su Pariski i Londonski klub poverilaca svojevremeno dali Srbiji kao pomoć za podizanje kapaciteta posrnule srpske privrede. Država je taj novac privrednim društvima pustila preko poslovnih banaka, ali banke su sve te milione evra prilikom prenošenja privredi knjižile kao da je u pitanju novac iz njihovih kreditnih fondova, pa su čak na kraju i pored otpisa tog novca od strane Pariskog i Londonskog kluba, nastavile da potražuju pare od privrednih subjekata.
Kada je Čačansku banku kupila turska Halk banka, u ruke novog vlasnika došlo je i to sporno potraživanje od FRA.
Turci su se u celoj priči pokazali kao znatno poslovniji i profesionalniji bankari od nekadašnjeg rukovodstva Čačanske banke, pa je taj balast skinut sa leđa FRA za skoro pet puta manju sumu.
Nedavno se pojavio zahtev AIK banke da joj FRA uplati iznos od oko 800.000 evra, takođe po dugovanju iz paketa para dobijenih od Pariskog i Londonskog kluba poverilaca, pod pretnjom otvaranja stečajnog postupka u fabrici.
– U ponedeljak 30. septembra u Ministarstvu privrede održan je sastanak na kome je FRA po drugi put tražila pomoć države da reši problem svog dugovanja po osnovu dobijenog novca od Pariskog i Londonskog kluba poverilaca. Prvi put Ministarstvo nam je pomoglo da rešimo problem sa Halk bankom. Ovog puta razgovarali smo o potraživanju AIK Banke. Naišli smo na razumevanje u Ministarstvu privrede i Ministarstvo je dalje pregovaralo sa bankom i došlo se do rešenja koje odgovara svima i fabrici i banci i državi Srbiji – kaže Milutin Nikitović, predsednik samostalnog sindikata u FRA.
Ostalim fabrikama širom Srbije koje su završile proces privatizacije, kao i onima koje su prestale sa radom dug po Pariskom i Londonskom klubu poverilaca je otpisan, tako da je FRA sada bila jedina fabrika u Srbiji sa tim problemom.
Po proceni privatizacionog savetnika fabrike, država će nakon ovog aranžmana sa AIK Bankom, postati vlasnik kapitala FRA sa udelom od preko 90%. Ostali procenat ostaje u vlasništvu malih akcionara.
Cena sa kojom država može da izađe u ponudi za prodaju FRA, sada može da bude znatno veća i približnija realnoj vrednosti imovine fabrike, a FRA bez dodatnih opterećenja može da bude znatno primamljivija za potencijalne kupce.
Jedini veći nenamireni dug koji je ostao prema poveriocima, fabrika ima prema sopstvenim radnicima za neisplaćene zarade iz prethodnog perioda i taj iznos je oko 500.000 evra.
– Zahvalio bih se Draganu Stevanoviću, državnom sekretaru u Ministarstvu privrede, koji je već ranije posetio fabriku, sagledao probleme, pratio naše poslovanje i stekao poverenje prema fabrici. Moram da pomenem i da je gradonačelnik Milun Todorović od samog početka svog mandata bio uključen u rešavanje naših problema, bio prisutan na svim sastancima u ministarstvima privrede i finansija i verujem da će ostati do kraja u priči konačnog pozitivnog rešavanja sudbine FRA – kaže Milutin Nikitović.
Zanimljiv je i podatak da su sve ostale fabrike metalskog kompleksa u Srbiji, koje su bile u procesu restruktuiranja po UPPR-u, dobile svoj konačni status – ili su prodate ili zatvorene. Ostala je još samo FRA, ako ugovorenu kupovinu Ikarbusa od strane kineskog kupca shvatimo kao već završenu stvar.
Kada izađe ponuda za prodaju FRA, u početnu cenu biće uračunata vrednost imovine, zaliha burgija i ostalih alata, brend koji je FRA stvorila na Balkanu, u Evropi pa i na celom svetu gde god su naručivani i kupovani alati FRA, proizvedeni upravo po prepoznatljivom i priznatom standardu FRA alata.
Ukoliko sve ostane kao u prethodnim tenderima kada je država prodavala preduzeća iz metalskog kompleksa, potencijalni kupac mora biti iz proizvodne metalske branše ili investicioni fond iz iste branše, koji se obavezuju da će investirati u dalji rad fabrike.
Iako je Ministarstvo odbrane stavilo FRA na spisak preduzeća čija proizvodnja ima značaj za odbranu zemlje, budući vlasnik može biti iz inostranstva, ukoliko procena nadležnih službi bude da odlazak FRA u ruke stranaca neće remetiti snabdevanje proizvodima potrebnim domaćoj namenskoj industriji.
Postoji i varijanta da, ako se tako proceni, FRA u određenoj proceduri po završetku UPPR-a umesto ponude na prodaju, ostane vlasništvo države Srbije i bude uvrštena u sistem namenske industrije za potrebe odbrane zemlje.
____________________________________________
A ‘oce li opet da stave Velja i Radenka na celo fabrike?
Taj Sretenović je privatizovao BIP toliko o njemu. Pravo u stečaj
Dug Pariskog i Londoskog kluba otpisan svim fabrikama u Srbiji samo nije FRA. Pare isle preko banaka koje sad traze naplatu kao da su one dale kredit. Ko je ovde lud, kako banke naplacuju pare koje nisu one dale. Ovaj Lukovic i Veljo Drobnjak treba da idu 100 god. na robiju. Drzava treba da ostavi fabriku u svom vlasnistvu i da doveve tri dobra menaadzera umesto onih alkoholicara koji je sada vode iz kafane Javor. Nije mi jasno da drzava daje pare za dug, za materijal, baca pare a FRA ne mrda sa mrtve tacke deset god. Radnicima se ne uplacuje radni staz vec 10 god. Gradonacelnik pokusava da nesto uradi ali ne moze covek od ovih hostaplera Vidakovica, Lukovica i Drobnjaka, sve SNS „strucnjaci“
Daleko od toga da je ovaj deo teksta o ucescu radnickih sindikalnih organizacija tacan .
,,Kao i u prethodnim godinama i ovoga puta fabriku je iz velikog problema, da tako kažemo „vadio“ sindikat, a ne poslovodstvo. ,, VRLO netacan deo teksta .
Radnici najprofitabilnijeg dela fabrike , … radnici ,, Alatnice ,, dobro znaju da je Samostalni sindikat bio za prodaju ,,lokacije 2 ,, tj. Alatnice i to kao veliki zagovornik ,,prodaje,, . Samo vlastitim snagama radnici ALATNICE onemogucili su prodaju da bi produzili da rade u svom vise decenijskom radnom prostoru . Tom prilikom Samostalni sindikat je zagovarao prodaju i preseljenje Alatnice u neadekvatne prostore . ,,Alatnicari,, su to zapamtili kao negativni uticaj Samostalnog sindikata koji je radio u skladu sa zeljama direktora Fra i pojedinih njegovih saradnika .
Ovaj članak želim da posvetim tipicnom fenomenu kićenja tuđim perjem, ali ne sa pravne tačke gledišta, već iz ugla radnika ,, ALATNICE ,, koji su svojim radom profesionalnim , stitili svoja prava od nepravednih odluka direktora i podrske takvim odlukama upravo Samostalnog sindikata .
Milunka i sns ekipa Lukec,VeljoD opasnu mrezu oko FRA pletu!
Sindikat ne brani ,,Eldi ,, vec brani organizacione promasaje visegodisnjeg direktorcica . On ih i organizuje . Eldi je davno upisan u katastar kao suvlasnistvo sa Fra . Istina je teska … ali je lako mozemo proveriti .
Kradonacelniku imas li ti obraza?
Otisli bi vi odavno u stecaj, nego nekome iz vladajuće stranke odgovara da pere pare preko Fra. Ali i u svakom slucaju ce te otisci u stecaj pre ili kasnije, jel sada vec ne mozete da ispalatite plate polovini radika fabrike.!O kakvoj proizvodnji prica ovaj sindikalac.? On i direktori su uništili fabriku.. Sa kojim majstorima i masinama..?Hale ste pretvorili u konjusnice a radnici vam imaju u proseku 60 godina.. Fabriku moze jedino da kupi neko da srusi hale kao Ishranine i da napravi neke zgrade.!A lokacijuv 2 kupuje Atenic comerc to je sigurno.!
Radnici ne bojte se nece fabrika u stecaj. Ostao je Pero, nije otisao u penziju.! Znaci da ima jos da se krade u fabrici..
Član 211.
Ovlašćeni predstavnik sindikata ima pravo na plaćeno odsustvo radi obavljanja sindikalne funkcije, u skladu sa kolektivnim ugovorom ili sporazumom poslodavca i sindikata, srazmerno broju članova sindikata.
Ako kolektivni ugovor ili sporazum iz stava 1. ovog člana nije zaključen, ovlašćeni predstavnik sindikata za obavljanje sindikalne funkcije ima pravo:
1) na 40 plaćenih časova rada mesečno ako sindikat ima najmanje 200 članova i po jedan čas mesečno za svakih sledećih 100 članova;
2) na srazmerno manje plaćenih časova ako sindikat ima manje od 200 članova.
Kolektivnim ugovorom ili sporazumom iz stava 1. ovog člana može se utvrditi da ovlašćeni predstavnik sindikata u potpunosti bude oslobođen obavljanja poslova za koje je zaključio ugovor o radu.
Ako kolektivni ugovor ili sporazum iz stava 1. ovog člana nije zaključen, predsednik podružnice i član organa sindikata imaju pravo na 50% plaćenih časova iz stava 2. ovog člana.
Direktor Vidakovic nezakonito finansira SAmOstalni SINDIKAT , zato i radi za njega ispod zita
Cacak je politicki osetljivo podrucje , pa i fabrika rezervnog alata ulazi u to . Nije to zasluga dobro organizovanih direktorcica , a jos manje njihovog poltronskog Samostalnog SIndikata
AOR JE NAJJACI.
NARED KRCEVINAC
Pozovite Lukovica, sto se krije on ce to lako da resi! DA samo imamo sudstvo…
Bravo Figo,sve si u pravu.
Dragutin Krčevinac je najsposobnija osoba za direktora. Napred Drago
Bravo Eric.D,sve si u pravu