Aко запосле нове раднике плаћају мањи порез
Послодавци који су недавно покренули свој бизнис и запослили нове раднике имају право на повраћај дела пореза плаћеног на зараду за исплате закључно са 31. децембром 2019. године. Услови су да су запослени били пријављени у Централни регистар за обавезно социјално осигурање, да је послодавац с њима закључио уговор о раду, као и да је новопечени радник пола године пре тога био пријављен Националној служби за запошљавање.
Како кажу у Пореској управи Србије, циљ свих ових повластица је да се подстакне оснивање нових привредних друштава, односно предузетничких радњи, како би се смањио број незапослених. Значајне олакшице добијају и предузетници који тек планирају да покрену посао, а што је већи број нових радника већи ће бити и проценат повраћаја плаћеног пореза. Уколико послодавац запосли од једног до девет радника имаће право на повраћај 65 одсто пореза плаћеног на зараду. Уколико, додају у Пореској управи, послодавац развија озбиљнији бизнис и треба му већи број радника, па упосли нових 99, имаће право на повраћај 70 одсто од плаћеног пореза на зараде. За послодавце који запосле 100 и више радника предвиђен је још већи повраћај – око 75 одсто пореза плаћеног на зараде.
Како се може видети на сајту Пореске управе, постоји и друга врста олакшица и односи се на оснивање нових предузетничких радњи, односно нових правних лица. Онај ко оснује фирму и заснује у њој и радни однос, као и власник предузетничке радње који се определи за исплату личне зараде имаће право на пореско ослобођење од плаћања пореза и доприноса у наредних 12 месеци до износа од 37.000 динара нето.
Славица Савичић, државни секретар у Министарству финансија, изјавила је јуче да су у припреми и нове измене Закона о порезу на доходак грађана, те да ће нова законска решења свакако довести до новог запошљавања. Идеја је да радници заснују радни однос током следеће године, а послодавци ће на тај начин имати олакшице. Предлог је да се у првој години ослободе пореза на зараде од 70 одсто, у другој 65 одсто и у последњој 60 одсто. Планирано је ослобађање од доприноса за ПИО у целости прве године, следеће 95 одсто и треће 85 одсто, објаснила је Савичићева.
– Мере се односе на оне који нису били запослени ове године, односно нису имали статус осигураника запосленог. Ако се запосле до краја априла 2020. године, тада имају право на подстицаје. Друга категорија су млади који ће завршити школу до краја године, нису запослени и нису предузетници у прва четири месеца следеће године. Они ће, ако се запосле до краја следеће године, такође имати право на подстицаје – казала је Савичићева и додала да је предвиђена мера везана за особу, за појединца, преноси Танјуг. – Ако тај појединац буде мењао посао у наредне три године, сваки послодавац који га ангажује имаће право на подстицаје – додала је Савичићева.
Može li neka olakšica za već postojeće preduzetnike?
Prvo, piše lepo za poslodavce koji su „nedavno“ pokrenuli svoj biznis. Šta znači „nedavno“, to ni ti koji su omogućili te povlastice, jer znamo unapred ko će ostvariti pravo na njih.
Nije to predviđeno za preduzetnike koji rade godinama. Ove povlastice su predviđene za „preduzetnike“ koji malo rade, pa gurnu firmu u stečaj, pa onda naprave novu, uzmu sve moguće subvencije preko političkih veza, pa još dobiju i ove povlastice na porez, i na kraju ponovo gurnu firmu u stečaj, pa otvore novu.
Narode, ko u Srbiji hoće neke povlastice, mora da otvori firmu u inostranstvu, ovde je nepoželjno biti domaći privrednik, osim ako ste član i finansijer stranke na vlasti.