Ratno vazduhoplovstvo u Drugom svetskom ratu
Прошле среде чланови Макетарског клуба, обележили су деведесету годину од почетка Другог светског рата. Учинили су то на свој начин, као и у више других прилика, излагањем макетама авиона који су се налазили у ваздухопловним снагама већине учесника највећег оружаног сукоба у историји цивилизације.
О неким занимљивостима, које се могу видети на изложби говорио је Миле Косић, са посебним освртом на ваздухопловство Краљевине Југославије, која је у рат, на пролеће следеће године, ушла са око хиљаду летелица, до којих су неке, као што су били бомбардери „савоја маркети“, били стационирани на аеродрому у Прељини, док се команда моћне 4. ваздухопловне бригаде, која је бомбардовала италијанске положаје у Албанији и немачке моторизоване колоне код Куманова, налазила на Сувом брегу у Љубићу. Од жестоког ваздушног напада, 6. априла идуће године, Београд су херојски бранили пилоти са ловцем „ика 3“, који су конструисали наши инжењери, са максималном брзином од 527 километара на час, а прављен је у земунском Икарусу „.
Посебну пажњу на изложби привлачи макета џиновскг бомбардера „б-29“, који је могаo да понесе девет тона терета, са којег су бацане атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки. Најјача ратна ваздухопловства у Европи иначе, на почетку рата имали су Немачка и Француска, а следили су Велика Бритаија, Италија и Совјетски савез.
На отварању изложбе било је највише ученика чачанских школа, који су са великим занимаљем присуствовали несвакидашњем часу из историје, тако је било и следећих неколико дана.
Р. Петровић
___________________________________________________________________