U slučaju zemljotresa moblizacija za tri sata
Građani u Draču i okolini gde je bio epicentar zemljotresa, optužili su državu za slabu reakciju nakon potresa, pre svega u angažovanju jedinica civilne zaštite i spašavanje ispod urušenih objekata. Kako kažu, da je bilo pravovremene reakcije ne bi bilo toliko žrtava, za sada 40.
Zbog urušenog sistema civilne zaštite u ovoj državi, pomoć su poslale skoro sve okolne zemlje, uključujući i Srbiju.
Šef Civilne zaštite u Čačku Bratislav Zečević kaže za OzonPress da su u našem gradu jedinice civilne zaštite spremne i opremljene da reaguju u ovakvim situacijama, a da bi se mobilizacija jedinica u slučaju potrebe završila za tri do četiri sata.
— Predviđeni rok za mobilizaciju jedinica Civilne zaštite je od 12 do 24 sata. Međutim, mi smo formirali jedinice civilne zaštite u našim javnim komunalnim preduzećima koje bi reagovale I u kraćem vremenu. Pored toga, tu su i poslovni subjekti od značaja za spasavanje koji takođe imaju svoje jedinice. Odgovorno mogu da tvrdim, na osnovu dosadašnjih vanrednih situacija, da bi u slučaju mobilizacije naše jednicice bile spremne za tri do četiri sata — kaže Zečević.
Prema njegovim rečima, Moravički okrug ima i jedinice za spašavanje ispod ruševima, i one su u nadležnosti MUP-a i Sektora za vanredne situacije. Takođe, Grad Čačak raspolaže i sa neophodnom mehanizacijom koja bi poslužila u raščišćavanju ruševina i terena. Ono što je i dalje problem to je nedovoljna popunjenost jedinica civilne zaštite opšte namene.
— Svaki okrug poseduje svoje specijalizovane jedinice. Moravički okrug ih ima i one su pod ingerencijom Sektora za vanredne situacije. One se mogu aktivirati na naš zahtev ili na zahtev neke od lokalnih samouprava u okrugu. Mi smo na sednici Skupštine grada nedavno usvojili plan zaštite i spasavanja koji se primenjuje u slučaju vanrednih situacija. Oni detaljno govore koji su subjekti od posebnog značaja koji se aktiviraju i koji će učestvovati u slučaju zemljotresa, s kojom mehanizacijom i ljudstvom oni raspolažu, kao i grad i druge organizacije. Što se tiče jedinica i ljudstva, trenutno imamo 160 pripadnika civilne zaštite od planiranih 574. Sa jedinicima javnih komunalnih preduzeća imamo oko 200 pripadnika civilne zaštitie. Ne mogu reći da sam zadovoljan ali iskazujem zadovoljstvo sa kakvim ljudima raspolažemo u civilnoj zaštiti — kaže Zečević.
U cilju što bolje pripremljenosti jednicica civilne zaštite, Zečević najavljuje organizaciju novih vežbi gde će proveriti sposobnost jedinica da brzo reaguju.
— Mi smo u nekadašnjoj SFRJ imali razvijen sistem civilne zaštite, ali je on počeo da se urušava sa raspadom države devedesetih godina. Civilna zaštita je neophodna, i to se pokazalo u samom Čačku za vreme poplava 2014. i 2016. godine. Sistem civilne zaštite je skup sistem, zahteva dosta sredstava, i mi ga polako stavljamo na noge. Ranije su mnogo više postojale vežbe civilne zaštite. Potrudili smo se poslednje tri godine da ih obnovimo. Organizovali smo do sada tri vežbe, i u narednom periodu planiramo da jedna baš bude posvećena spasavanju u slučaju zemljotresa, ili akcidenata u slučaju prevoza naftnih derivata — najavljuje šef Civilne zaštite.
On je pohvalio odluku Ministarstva odbrane da se krene sa edukacijom u školama kako bi učenici stekli znanja o pravilnom ponašanju u slučaju vanrednih situacija, poplava, zemljotresa, požara…
— Narod mora biti uvežban za sve vanredne situacije, pa i zemljotrese. Zemljotres se ne može predvideti, i zato je važno da znamo koji su to okvirno zaštitini elementi u kući ili u stanovima koji bi mogli da ih zaštite. Moramo raditi na edukaciji, pre svega učenika, i drago mi je da će Ministarstvo odbrane vršiti predavanja po školama — napominje Zečević i podseća i da je novi Zakon o civilnoj zaštiti predvideo da se meštani moraju evakuisati ako to zahteva gradski štab za vanredne situacije. Podsećanja radi, prilikom poplava 2014. godine pojedini sugrađani su odbijali evakuaciju zbog čega su kasnije morale da se angažuju dodatne jedinice, pa i helikopteri.
— Moramo ozbiljno shvatiti izazove koji nas mogu očekivati, počev od vremenskih nepogoda, zemljotresa….Imamo sada primer Albanije gde smo videli koliko su bili nespremni i šta se dešavalo. Da su imali jedinice civilne zaštite možda bi bilo manje nastradalih — kaže na kraju šef Civilne zaštite u Čačku Bratislav Zečević.
Nemoj da se lazemo.
Niti smo obuceni,niti imamo sredstva.
Zecevicu iako si jedan od retkih koji se malo zalaze za grad Cacak..reko bi ti nelupaj niste u stanju par kanala procistiti o cemu pricas brate mili raspad sistema !
Možda i stignes da evakuises za 48 sati, ako ne budes gubio vreme gledajuci u ludog šeširdziju.
Мој синовче не причај глупости кое си научио у књигама. И да иг мобилишеш шта да радиш са њима. Па полањиг не уме да ушнира цокуле нити има поштено одело, јок ти ће им даш она што сте бацили на отпад. Машине немате и њиг сте бацили на отпад. Обучених заваривача машиниста грађевинаца и осталиг структура немаш. Можеш ти да мобилишеш и бабе куране само не знам кој ће ти мој. Иначе милион објеката у Србију нема никаку асеизмичку станбилност. После деведесетиг овђе влада у грађевинарству неописив јавашлук и фушерај, нека бог само спаси народ. Све зграде и објекти су требали да буду отпорне до деветог степена односно до катаклизме. Укључите на неку новосаграђену вибратор те је продрмајте да видите колко ће издржи. Чик ако смете.Кад су дошли издајници прво су сјебали пет закона из области грађевинарства са свом пратећом регулативом и стандардима. Зато синовац не причај свашта да ти се не смеју они кои нешто знају о тој причи. Има још живих сведока Скопља Црне Горе Бањалуке кои су учествовали у таким причама кад је држава била држава имала војску грађевинске фирме индустрију.
Zeko ce da mobilise a Miljojko ce da gasi struju,Slavka da prima u bolnici a Pajo da salje doktore bez lekova….Naravno za to ce svi biti nagradjeni sa po 20%,to im je uigrana valuta.Boze ko vodi ovaj grad,da li su ovi normalni?
Ovaj lik je smejurija i posao izmisljen koji mu je dat da obavlja.
Da se ne lazeMo, sto sto vi znate zna svaki gradjanin, a ovo stariji sto su sluzili vojsku mogu da vas poduce malo.
Sta se sve nece izmisliti da se podmire uvlakaci.
Vukojebinac,ko su ti izdajnici.
Imate sam o uniforme na kojima pise spasioci.I komunalne sluzbe.Niste vi krivi,jer vas obucava i daje smernice Beograd.Kada sxe postavlja pitanje kakav profil treba da zadovlji za sefa civilne zasrtite,e tuy nastaje problem.Moje misljenje je samo da se zadovolji forma.Po sto sam ja covek u godinama a ucestvovao sam,na dvema pozicijama,kada su bile prirodne nepogode,na odglavljivanju ustave od drveta koje zaglavilo sistem ustava,na gradckom kupalistu,2016.Kao i orga nizovanju odbrane KOSARKASKOG KLUBA BORAC.
Niko me nije udostojio,osim osoblja kosarkaskog kluba BORAC,I osoblja sportckog centra Mladost.
Niko me iz civilne zastite nije pozvao na dodelu zahvalnica.
Niko me nije pozvao iz civilne zastite,da se interesuje kako sam resavao u hodu probleme,koje vestine sam primenijo,i koja znanja su uticala da se u zadnjem momentu,spase hala KK Borac.
Moje iskustvo me je navelo da razmisljam o kvalitetu sektora za varedne situacije Srbije kao i stanje u lokalnom sektoru zastite.
PRIMER SEKTOR ZA VAREDNE SITUACIJE IMA SAMO JEDAN TIM ZA SPECIJALIZOVANE SITUACIJE.To je nedovoljno,za nepogode koje mogu u kratkom vremenskom perijodu da zadese Srbiju.
Ako nemoze po opstinama,taki timovi moraju da postoje po okruzima.
Nepostoje timovi osposobljeni u Srbiji sacim sam ja uspeo da savladam ogromno drvo zaglavljeno i usukano u brani.Moje kvalifikacije su da moras savladatri drvo ma gde ono bilo,da se nista okolo ne osteti,a da tvoj zivot i ostalih saradnika bude bezbedan.
To je jedistven multidiscplinaran zanat koji u sebi,sadrzi vestine i znanja,drvosece,vestine i znanja alpiniste,izenjerska znanja ,statike i dinamicka znanja upravljanjem tereta u kretanju u vazduhu.
Kada su velike prirodne nepogode,nisu dovoljne komunalne sluzbe i njihova sretsva i osoblje,da se uspesno izvrsui zadatak.
Nezgoda prodje a vama ljudi stradaju u rasciscavanju.
Moje zanimanj, nigde u svetu nije u stalnom zaposlenom odnosu vec su nezavisne podizvodjacke ekipe.
Ono sto je meni poslo samom da uradim na brani 2016,to u svetu rade najmanje dvojica.
Sedam sati je trajala borba da se stablo ukloni,testere su radile samo nepunih pola sata.U TAKOJ ZAHTEVNOJ POZICIJI I ZADATKU I PORED ISKUSTVA MOZAK ZNA DA STANE,ZA TAKVE POSLOVE I ZAHTEVE IDE SVE PODMAZANI KAD IMATE JOS JEDNOG KOLEGU DA PROVERITE DALI STE TACNO RESILI PROBLEM.
O opremljenosti nasih sluzbi,moja ocena je nula.
Demostrirati spasavanje iz vozila je smesno,to je slovo a u azbuci.To su odavno usvojeni standardi rada.
Sto se tice zemljotres u Albanbiji,nisam se mnogo iznenadijo jer je to zemlja koja je do nedavno izolovana od sveta.
Nema na slikama nigde pasa tragaca.Nema nigde rucnih ultra lakih nosila.Nema auto kranova od 100 tona pa navise sa rukama od 60 metar.
Nema nikakve koceptualne organizacije.
U principu mi smo malo nesto bolji jer smo bogatije drustvo,ali od nivoa nista posebno ne oskacemo.
Protka Cacak.