I dalje se selektuje malo otpada
Pri čačanskom Javno komunalnom preduzeću Komunalac nekada je postojala sortirnica komunalnog otpada, međutim ona je ugašena nakon početka rada Centra za reciklažni otpada od strane preduzeća Duboko.
Istraživanja pokazuju da jedan broj građana vrši selekciju otpada, ali da to nije dovoljno kako bi se dostigli određeni standardi, a životna sredina učinila čistijom.
Iako je primarna reciklaža propisana Zakonom o upravljanju otpadom, u Srbiji se reciklira oko 20 odsto generisanog otpada dok je evropski prosek više od 50 odsto.
Godinama u nazad u gradu na Moravi se vrši primarna selekacija otpada.
Nadležno preduzeće građanima deli posebne kese, postavljaja mrežaste i podzemne kontejnere upravo za otpad koji se kasnije ponovo može iskoristiti.
I dok jedni otpad selektuju, drugi o tome ne vode računa.
“Građani ne poštuju selekciju otpada. U mrežaste kontejnere treba da stavljaju reciklažni otpad, a stavljaju lišće i smeće”, izjavio je radnik JKP Komunalac Rajko Kos.
Prikupljeni selektovani otpad se potom doprema do transfer stanice.
“Sve se izručuje u presu, a potom se presovani otpad pakuje u kontejnere od 32 metara kubna i transportuje u Duboko gde se vrši dalja selekcija”, reklao je upravnik čistoće u Javno komunalnom preduzeću Komunalaca Pavle Pavlović.
Iz Čačka do užičke regionalne deponije “Duboko”, godišnje se otpremi između dve i po i tri tone suvog otpada, što je i dalje mali procenat.
“Određene količine otpada koje dođu idu u Centar za selekciju gde se vrši ručno prebiranje ili ta sekundarna selekcija i posle nje se taj otpad balira, a kao takav prodaje reciklerima u Srbiji. Onaj deo koji ne zadovoljava te standarde ide na deponiju. Deo lake frakcije koji se izdvaja ide u cementnu industriju kao energent za zamenu fosilnih goriva”, izjavio je agenciji MNA direktor JKP “Duboko” Užice Momir Milovanović.
Prosečka težina bale pet ambalaže je 200 kilograma, tetrapaka 230, a aluminijumskih limenki 80 kilograma.
Balirani selektovani materijal se posle merenja skladišti u posebnom prostoru Centra.
“Stalno treba razgovarati sa građanima na terenu. Ne možemo primarnu selekciju raditi tako što ćemo samo podeliti kante. Iz kontrole koja se radi u Dubokom vidimo da ta primarna selekcija nije dobra, građani i dalje odlažu otpad koji ne bi trebalo da se nalazi u suvoj fraciji”, objašnjava Milovanović.
Istraživanja pokazuju da je za razgradnju novinskog papira potrebno 12 meseci, aluminijumske konzerve od 10 do 500 godina, plastične kese do čak 10 vekova, a staklene flaše do više miliona godina.
DOk je bio stari direktor dobijali smo kese za selekciju otpada , sada su prestali da daju te kese i samim tim je i prestala selekcija otpada
Dosta gradjana zeli da reciklira i to radi,ali problem je sto ne dostavljaju redovno vrece,sto se reciklirani otpad cuva u kucama 7 dana,sto kada je praznik otpad stoji 15 dana u kucama ili ispred ulaza sto je zaista neprimereno.Smatram da bi trebalo ceo sistem reciklaze podici na visi nivo-delite redovno vrece,obezbedite prostor za cuvanje otpada doke ne dodje Komulaca po vrece.
Ако хоће полупрерађени отпад, онда нека укину плаћање по квадрату, и уведу плаћање по килограму, односно променом метода изношења и одвожења смећа. Проблем је што СНС предузеће не разуме о чему се ради.
Овако, нека сами требе шта им треба.
U mojoj zgradi samo mi iznosimo otpad za reciklžu. Od recimo 30 iznošenja, 5 puta se ne pojave i ne preuzmu smeće, koje onda stoji ispred zgrade ceo dan. Ne donose kese, kupujemo svoje…
Poslednji put nisu preuzeli prošle nedelje i normalno da više neću da iznosim. Selektovaćemo otpad kao i do sada, ali će završiti u kontejneru!
A kako bi bilo da gradjanima koji selektuju otpad date popust na iznosenje smeca.
To je dobra ideja ali se ne može sprovesti u delo. Stvarno mislim da nije teško odvajati suvi otpad. Ja to radim iako ponekad imam poteškoća sa tim.
odvajanje suvog otpada nije problem, ali genijalci iz komunalca su se setili da kese podele upravnicima zgrada, koji su se opet genijalno setili da stanarima postave obavestenje da kese mogu preuzeti u kancelariji upravnika…nemam reci. meni je jeftinije da sam kupim kese u koje cu da odlazem suvi otpad, nego da odlazim do njihove kancelarije – gorivo, vreme, parking. ne isplati se.
da ne pricam da su u startu nosili kese ispred vrata, a sada ako se neko prevari pa ne ostavi kesu sa suvim smecem u prizemlju zgrade, nece ni biti odneta. dodatna demotivacija je to sto se sam racun za iznosenje smeca ne smanjuje. da se razumemo gospodo, vi od tog otpada koji mi selektujemo i odlazemo i iznosimo zaradjujete novac, i to se treba makar dobrim delom preneti na nas, kao incentive za dalju selekciju (ako izuzmemo ekolosku svest koja je ionako na izrazito niskom nivou). elem, ako nastavite ovako, do daljnjeg sigurno necete postici ni blizu zeljenog procenta odlaganja i reciklaze suvog smeca.
Radnici koji istresaju kante uzimaju mi iz dvorišta i kesu sa selektovanim otpadom. Posle objašnjenja da to odnose drugi dan i da je to sortirano za reciklažu, kaže da to sve ide na istu gomilu i da nema potrebe da mi to stoji još nekoliko dana…
Selektovao sam otpad par godina. Držim kese na terasi 7 dana, spustim u hodnik na dan odnošenja oni iz nekog razloga ne dođu. Ostanem bez kesa, kupim ih sam. E više neću. Gospodo komunalci, lepo kontejnere za reciklažu oa da ponovo sarađujemo. Inače, smatram da je selekcija otpada viši nivo svesti građana. Ali i to ima svoju cenu.