Preživeti rad
У оквиру Програма обележавања Дана града Чачка у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ у Чачку, у четвртак 12. децембра у 18 часова, биће отворена изложба Жолта Ковача и Бранислава Николића под називом ПРЕЖИВЕТИ РАД.
Изложба представља реализацију Награде публике на 27. Меморијалу Надежде Петровић (2014) селектора др Дејана Сретеновића, под називом Ко то тамо пева, а коју су на основу броја гласова равноправно поделили Ковач за рад Конференција друштвених група и Николић за рад Секундарна архитектура.
Назив изложбе ПРЕЖИВЕТИ РАД проистекао је из промишљања о потенцијалним заједничким елементима у стваралаштву оба аутора, који би омогућили услове за формулисање једног концепта као полазне тачке за грађење изложбе. Промишљена да функционише као целина, хумористичко-иронично поигравање са њеним називом истиче ангажован приступ у уметничком опусу и једног и другог аутора са фокусом на рад који је присутан у различитим визуелним, контекстуалним и појмовним оквирима.
ПРЕЖИВЕТИ РАД имплицира једну општу слику и место које припада човеку, у ери доминације глобалног капитализма и невероватних неједнакости, што се не/посредноишчитава у стваралаштву Жолта Ковача и Бранислава Николића.
У истраживачком односу према пољу уметности, Ковач са огољеном и бруталном искреношћу говори о обичним темама малог човека данашњице, констатујући заправо стање друштвеног духа и менталног здравља. Говорна позиција његових радова представља лично искуство са којим се врло лако можемо идентификовати, ако не употпуности, онда барем у једном његовом сегменту.
ЖoлтКoвaч
Рoђeн у Пaнчeву 1975. гoдинe. Пo свршeтку Maтeмaтичкe гимнaзиje у Бeoгрaду 1994. гoдинe уписуje Фaкултeт ликoвних умeтнoсти у Бeoгрaду, oдсeк сликaрствo, нa кoм и мaгистрирa 2002. гoдинe. Дoктoрскe студиje умeтнoсти зaвршaвa 2016. гoдинe нa Фaкултeту ликoвних умeтнoсти у Бeoгрaду. Oд 2000. дo 2002. гoдинe пoхaђao Шкoлу зa истoриjу и тeoриjу сликe при Цeнтру зa сaврeмeну умeтнoст у Бeoгрaду. Рaди кao прoфeсoр струкoвних студиja у Висoкoj шкoли струкoвних студиja Бeoгрaдскa пoлитeхникa. Суoснивaч интeрнeт мaгaзинa зa сaврeмeну умeтнoст Супeрвизуeлнa (www.supervizuelna.com). Свирao бaс гитaру у aлтeрнaтивнoj рoк групи Jaрбoли. Живи у Бeoгрaду.
Представљени радови омогућавају врло сажет преглед доминантних тема и мотива у Николићевом опусу који су заступљени у сликама, објектима, цртежима и јавним скулптурама. Посебан сегмент његовог стваралаштва чини однос према материјалу, његовим физичким и изражајним својствима, пореклу и статусу који заузимају у самом процесу рада и материјализацији идеје.
Бранислав Николић
Рођен 1970. године у Шапцу. Дипломирао је на Академији уметности у Новом Саду, на одсеку сликарства, 1996. године. Магистрирао је на академији Dutch Art Institute, Еншеде, Холандија, 2001. Магистрирао на Академији уметности у Новом Саду,2002. Селектор је Јаловичке ликовне колоније од 2002. године. Бави се скулптуром, сликарством, дизајном и кустоским радом. Живи у Београду.
Изложба, чија је кустоскиња и ауторка уводног текста у каталогу Марија Радисавчевић, трајаће до 31. јануара 2020. године.
__________________________________________________________________________________