Spektakl Baletskog studija Fors (FOTO)
Baletski studio „Fors“ Doma kulture Čačak održao je tradicionalni novogodišnji koncert na kom su učestvovale polaznice sve tri pripremne grupe, učenice drugog i četvrtog razreda niže baletske škole Lujo Davičo kao i najstarije balerine, članice Baletskog studija „Fors“.
Oko 120 balerina uzrasta od 6 do 19 godina učesvovalo je na koncertu, a izvedeno je 15 koreografija, od kojih je polovina koreografija premijerno izvedena. Nastup je završen ovacijama i dugotrajnim aplauzom čačanske publike.
— Svim učesnicama koncerta sam nastavnik baleta a za potrebe takmičenja kao i koncerata sam i u ulozi koreografa. Na poslednjem koncertu imali smo i naše stalne drage goste. Kao i godinama unazad nastupili su članovi Star dance studija a ovoga puta imali smo i članove Dečjeg hora Doma kulture kojima je nastup na našem koncertu bio zapravo premijeran. Naši koncerti uvek su veoma posećeni ali za ovaj su se karte rasprodale za svega nekoliko sati. Žao mi je što su mnogi sugrađani ovoga puta ostali bez karata ali se nadam da će ovakvih koncerata biti više i da će svi oni koji žele biti naša draga publika.Ovaj koncert razlikovao se od onih ranije jer smo ga pripremili za izuzetno kratko vreme, tačnije za oko mesec dana — kaže Ivana Dunjić, nastavnica baleta.
Godina koja je na izmaku bila je za Ivanu i njene učenice veoma uspešna. Kao i uvek vredno su i predano radili, puno putovali i osvajali nagrade.
U februaru su mlađe članice Baletskog studija „Fors“ putovale u Beč. Na međunarodnom takmičenju „Vienna fest dance “ osvojile su dva prva i jedno drugo mesto. Zlatne medalje osvojile su koreografije „Lutkice“ i „Labudovo jezero“ a srebrnu koreografija „Victory“. Nastupile su i na “Amsterdam Fest Info Dance”- u gde su osvojile četiri zlatne medalje i jednu specijalnu nagradu. Prvo mesto osvojile su koreografije „All that jazz“ i „Arapska igra“ . Koreografija „Sneg“ pored prvog mesta osvojila je i specijalnu nagradu. Na pomenutim međunarodnim takmičenjima učestvovalo je nekoliko hiljada igrača različitih uzrasta i plesnih kategorija iz čitave Evrope. Jesen je takođe bila uspešna, ovoga puta na međunarodnom takmičenju održanom pred domaćom publikom. U novembru na beogradskom baletskom takmičenju „Elit dance 5678“ osvojile su šest nagrada .Tri prve nagrade za koreografije „All that yazz“, „Lutkice“ i „Balada“, zatim drugu nagrada za koreografije „Nebo“ i „Victory“, kao i treću nagradu za „Pirates of the Carrebean“. Takođe, osvojena je i specijalna nagrada za najbolju grupu u najstarijoj kategoriji „Youth“, čime je obezbeđeno besplatno učešće na ovom takmičenju u maju sledeće godine.
— Klasičan balet je u osnovi svake moje koreografije. S obzirom na to da svakodnevno vodim nastavu klasičnog baleta, što je i moja vokacija, i izuzetno uživam u radu na klsičnim koreografijama. Moram priznati da podjednako uživam u osmišljavnaju i modernih koreografija. Tako sam ove godine bila jednako motivisana i u radu na koreografiji „Zemlja čuda“ i na koreografiji valcer „Pahuljice“ iz baleta „Krcko Oraščić“. Publici se podjednako dopadaju obe vrste koreografija a ja uvek u osmišljavanju uživam i upravo taj čin kreiranja i stvaranja raznih pokreta mene ispunjava. Kada su u pitanju koreografije, nastupi, osmišljavanje kostima, scenografije, rekvizita za igru, odabir muzike, većinu svega ovoga radim potpuno sama — navodi Ivana.
Nastava u baletskoj školi je veoma zahtevna jer podrazumeva svakodnevni rad na časovima klasičnog baleta, primenjene gimnastike i istorijsko balskih igara. Kao kaže Ivana, učenice su jednako uspešne i u osnovnim školama, odlični su đaci, većina sa svim peticama.
— Te faktički dve škole potrebno je uskladiti i velika većina devojčica je na oba polja uspešna. I to sve naravno ne bi dobro funkcionisalo bez nesebične pomoći i podrške roditelja kojima se ovim putem zahvaljujem. Nije izostala ni pomoć grada jer nam je poslednjih godina upravo Gradska uprava finasijski pomogla odlazak na inostrana takmičenja. Najviše sam ponosna kada vidim neverovatnu posvećenost mojih učenica i njihov napredak. Skoro svake godine učenice iz moje klase upisuju i srednju Baletsku školu. Tako su ove školske godine tri učenice nastavile baletsko obrazovanje u Srednjoj baletskoj školi „Lujo Davičo“ u Beogradu. Najviše u radu sa decom insistiram na redovnosti jer iz toga sledi i posvećenost i rezultati. Ipak ljubav prema baletu mene i mojih učenica je glavni naš pokretač. To se oseća na svakom času, na svakoj probi. Uvek kada uspešno izvedemo neke nove delove keoreografije svi se podjednako radujemo. Često zbog toga probe baletskog studija završavamo aplauzom i grupnim zagrljajem. Sve moje učenice dobro poznajem jer su bile polaznice pripremnih grupa. I taj segment je izuzetno važan za njihovo opredeljenje kao i uvođenje u sistem rada baletske škole.
Ivana je zavolela muziku i balet od malih nogu. Bila je jedna od prvih polaznica Baletskog studija u Čačku koji je davne 1979. godine osnovala Margita Marković.
— Još kao mala sam prepoznala tu svoju želju i interesovanje da uz muziku kreiram pokrete. U istoj sali gde danas radim završila sam nižu baletsku školu a nakon toga i srednju u školi „Lujo Davičo“ u Beogradu. 1993. godine nakon završetka srednje škole, počela sam da radim u Domu kulture u Čačku. Zbog porodičnih obaveza nekoliko godina sam pauzirala a potom sam 2004. osnovala Baletski studio „Fors“ a naredne godine počela sam da radim i kao nastavnik klasičnog baleta u izdvojenim odeljnjima Baletske škole „Lujo Davičo“ u Čačku. Svih prethodnih godina pored pedagoškog rada sa nesmanjenim žarom i energijom iznova osmišljavam nove koreografije. Drago mi je da je i taj segment mog rada itekako priznat. I od strane publike i žirija na raznim takmičenjima. Bilo bi mi drago kada bi ubuduće mogli još više puta da se predstavimo našoj najdražoj publici u Čačku. Nadam se se da će za to biti prilike. Istakla bih veoma dobru saradnju sa kolegama Vesnom Pešov, nastavnicom primenjene gimnastike i Vladimirom Kotlajićem, korepetitorom.
Poslednjih godina sve je veće interesovanje za balet u Čačku. Iz godine u godinu sve više devojčica se prijavljuje za pripremne grupe gde zbog ograničenog broja polaznika ne mogu svi da budu primljeni.
— Prednosti bavljenja baletom kod dece su višestruke. Konstantan rad i vežbanje dovodi do pravlnog tržanja, jačanja muskulature , doprinosi opštoj fizičkoj kondiciji. Podjednako je važno je i to da balerine slove za dobro organizovane. Metod rada u baletu podrazumeva stalno i sistematsko ponavljanje određenih pokreta kako bi se pravilno izveli i odigrali. Tu studioznost i preciznost balerine primenjuju i u drugim segmentima života.
Pored novogodšnjeg koncerta koji je veseo i praznični, Baletski studio priređuje i godišnji koncert na kraju svake školske godine, koji je i dosta emotivan jer se ispraćaju neke od balerina, ili na dalje baletsko školovanje ili na studije.
— Svima njima ja sam najduži nastavnik tokom detinjstva a neke su u školi i u studiju provele duže od trinaest godina. To je ono što mi u ovom poslu teško pada i na to se svih ovih godina rada, nikada nisam navikla — kaže na kraju razgovora Ivana Dunjić.