Hoćete da obiđete svet? Prijavite se za neki od ovih kampova
U Volonterskom centru Vojvodine u toku je prijavljivanje za brojne letnje kampove širom Evrope, koji traju po dve sedmice. Dejana Petrović provela je tako prošle godine dve sedmice u volonterskom kampu u Nemačkoj, sa mladima iz šest zemalja.
– Imali smo radionice o uticaju Drugog svetskog rata na mlade iz različitih zemalja, a organizovali smo i festival. Sami smo pripremali hranu, prali sudove, išli u nabavku… Bilo je to nezaboravno iskustvo – kaže Dejana.
Sonja Bratić, koordinatorka VCV, kaže da je sada pravo vreme za prijavljivanje za kampove. Dovoljno je na sajtu ovog volonterskog centra u bazi kampova izabrati željeni i na njega se prijaviti.
– Tako se najčešće u nekom selu ili manjem mestu skupi ekipa od 10 do 15 volontera koji rade u toj lokalnoj zajednici. Obično imaju radionice sa decom, renoviraju neki objekat, uređuju park, rade sa starima, učestvuju u organizaciji nekog lokalnog festivala – kaže Bratić.
Na kamp može da se prijavi svako stariji od 18 godina, a nisu potrebne posebne kvalifikacije.
– Praksa je da bude jednako muškaraca i žena, i da ne budu više od dve osobe iz jedne zemlje da se ne bi grupisali. Polaznici u roku od nekoliko dana saznaju da li su primljeni, a tamo imaju obezbeđenu hranu, smeštaj i osiguranje. Volonter za kamp plaća članarinu od 4.000 dinara VCV-u i putne troškove – kaže Sonja.
Upravo zbog putnih troškova mladi iz Srbije se najčešće prijavljuju za kampove u Evropi.
Pored kampova postoje i dugoročni projekti. Na njih se mogu prijaviti mladi od 18 do 30 godina. Oni traju od šest meseci do godinu dana.
– Polaznici tada rade u nekoj neprofitnoj organizaciji, na farmi, u centrima sa decom ili sa starima. Obezbeđena im je hrana, smeštaj, put, osiguranje, putni troškovi i časovi jezika. Ali, prođe nekoliko meseci dok kandidat ne sazna da li je primljen – kaže Sonja.
Za ove kampove poželjno je radno ili volontersko iskustvo, ali nije presudno. Postoje organizacije koje upravo radi osnaživanja primaju ljude bez iskustva.
Tako je iz Poljske u Volonterski centar Vojvodine u oktobru stigla Beata Bosiacka (24). Ona studira o nacionalnim manjinama, pa je Vojvodina bila pravi izbor.
– Trenutno pomažem osobama u administraciji koji hoće da odu na dugoročni projekat poput mene ili koji hoće da dođu u Srbiju. Uskoro ću držati časove poljskog jezika i kulture – kaže Beata.
Baza kratkoročnih kampova može se pronaći na sajtovima www.volontiraj.rs i www.workcamps.info, a baza dugoročnih projekata na ovom linku http://europa.eu/youth/evs_database