Čudne javne nabavke milanovačke vlasti
Својевремено, док је СНС била у опозицији, једно од од главних обећања грађанима Србије било је да ће ова странка, чим дође на власт, изменити Закон о јавним набавкама и кроз даљу ригорозну контролу уштедети буџету државе Србије најмање 600 милиона евра.
Да ли је испало баш тако како је обећано, или није. Ево примера из Горњег Милановца.
– Питамо се, да ли неко у општини Горњи Милановац уопште контролише јавне набавке које спроводи општинска власт и да ли су људи који их спроводе стручни за тај посао? – стоји на почетку саолпштења за јавност које је издао Општински одбор Двери у Горњем Милановцу.
На самом крају прошле и почетку ове године, на сајту Општине објављена је документација о спровођењу јавне набавке мале вредности „ЈН бр. 91/19-Помоћ у кући старим лицима на територији општине Горњи Милановац“.
– Чим смо видели о чему се ради, одмах смо знали и ко ће добити посао. Зато смо погледали мало ту документацију и благо речено остали запањени. А, ево и зашто – каже се у саопоштењу Двери.
Прво, расписана је јавна набавка мале вредности иако се ради о процењеној вредности јавне набавке од 14.649.587,00 динара, без ПДВ-а. У члану 39. Закона о јавним набавкама јасно стоји: „Јавна набавка мале вредности, у смислу овог закона, јесте набавка чија процењена вредност није већа од 5.000.000 динара, при чему ни укупна процењена вредност истоврсних набавки на годишњем нивоу није већа од 5.000.000 динара.“ Као што се види, ради се о троструко вишој вредности од максимално дозвољене. И то је само за период до 31. 10. 2020. Када се на овај износ дода још 20% за новембар и децембар, јер ће ваљда суграђани и тада имати помоћ, онда укупан износ за целу годину је оквирно 17.500.000 динара (око 150.000 евра).
Позив за подношење понуда на Порталу јавних набавки и на сајту Општине објављен у петак 27. 12. 2019. Крајњи рок за подношење понуда био је 06. 01. 2020. у 10:00 часова. Кад се погледа календар и одбију дани празника и викенда када општински шалтери нису радили види се да је у тих 10 конкурсних дана, реално било 6 нерадних и 4 радних. Последњи дан био је Бадњи дан! Отварање понуда било је 06. 01. 2020. у 10:10, само десет минута након истека рока за подношење понуда! То значи да је могућност постојања понуда послатих поштом потпуно искључена. Тако брзо, за 10 минута, пошта не може да стигне ни из суседне зграде.
Наравно, изгледа и очекивано, стигла је само једна понуда и то 06. 01. у 9:39, тачно 21 минут пре истека рока. За јавне набавке које нису мале вредности важе други рокови!
– Да је некоме другоме било практично немогуће да поднесе понуду говоре и подаци који су дати у конкурсној документацији. Не наводи се тачан број старих лица којима треба пружити помоћ. Каже се само да број неће бити већи од 147. Тренутни број корисника, али ни просечан број у претходној години (или претходне 3 године) се нигде не наводи. Где се корисници којима треба пружати помоћ налазе на територији општине Горњи Милановац и колика је просечна удаљеност корисника од центра се, такође, не наводи. Не наводи се ни каква је старосна и здравствена структура корисника (колико је покретних, а колико непокретних, на пример). Питамо се, како неко може да састави понуду када не зна ове основне податке? То су елементи на основу којих се одређује цена. Овако, ђутуре, сасвим је неодређено и недовољно за састављање озбиљне понуде, осим за оне који знају стварне податке, а то је, наравно, НИВЕУС ТИМ – наводе Двери у свом саопштењу.
Интересантан је и један од услова који понуђач треба да задовољи. А, то је „да је у последње три године (2016-2018. године) пружалац извршио услуге из предметне делатности (помоћ у кући старим лицима) у вредности од најмање 25 милиона динара без ПДВ-а.“ Дакле, услов је колико су зарадили пара у претходне 3 године, а не број корисника којима је пружена услуга, а посебно број оних који су били задовољни њиховом услугом! Није важно како си радио, него колико си зарадио!
– Е, то је стварно бисер над бисерима – кажу у Општинском одбору Двери у Горњем Милановцу.
На крају, рецимо и то да је критеријум за доделу уговора био најнижа понуђена цена!
– Што ће рећи да је за наше немоћне суграђане добро само оно што је јефтино! Ваљда би нормално било да критеријум буде такав да на првом месту буде квалитет, па тек онда цена. Питамо се, да ли је неко контролисао рад поменуте фирме и колико су корисници стварно задовољни? Има ли, уопште, тог извештаја у Центру за социјални рад? Најзад, чему Закон о јавним набавкама, ако се не поштује и хоће ли икада неко одговарати због његовог кршења? – питају се у Дверима.
Ето, то је пример како СНС испуњава своја предизборна обећања. А што се тиче „сарадње“ коју председник општине Горњи Милановац и његов пајтос, власник поменуте фирме која је добила посао на овој јавној набавци, она је већ неколико година транспарентни пример за буразерску економију, о чему су неколико пута писали и локални и републички медији, па и СНС портал који се изненада појавио у Горњем Милановцу током унутар-страначке акције дисциплиновања председника оппштине, а онда је нагло једног дана тај портал угашен.
____________________________________________________________________
Svuda su pustili korene.SNS je korov ove drzave koju treba iskoreniti ubrzo!!!
Što ne ispitujete Sabor violinista u selu odakle se skotrljao onaj šatro novinar, sve same lažne fakture.
Dveri su se osramotile u ovom saopstenju zbog nepoznavanja zakona o javnim nabavkama. Ova javna nabavka je namestena Ribici po zakonu.
Najveći skup bagre i lopova koja kadrira i krade naše gradove i državu, NAS SAME.
Kad će neko malo u Ivanjici nabavke i budžet da ispita, malverzacija kolko oćeš, lazović svome batu, momo sebi itd,itd…
Isti je slučaj i sa javnom nabavkom za izradu projekata za rekonstrukciju objekata bolnice, k
oji su plaćeni 5 puta više od tržišne cene. Možda bi vam bilo interesantno da to istražite. Mislim da su u pitanju mnogo veći iznosi.
Isti je slučaj i sa projektima za rekonstrukciju objekata bolnice, koji su ugovarani od strane Opštinskih službi. Naime projekti su plaćeni 5 puta skuplje od tržišne cene, što možete da proverite. Bilo bi interesantno da se istraži koji su putevi tako bačenog novca, sigurno je da to nije dato kao poklon projektantima.