Kada je vreme za pregled neurologa?
Neurologija je medicinska disciplina koja se bavi bolestima, dijagnostikom i lečenjem centralnog i perifernog nervnog sistema. Pregled neurologa je bezbolan i ne zahteva prethodnu pripremu, a može da spreči mnoga opasna stanja i unapredi život obolelih osoba.
Najčešće neurološke bolesti
U našoj sredini među neurološkim oboljenjima najčešće se javlja moždani udar, Alchajmerova bolest, Parkinsonova bolest, lumboišijalgije, multipla skleroza, polineuropatije, migrena i epilepsija.
Cerebrovaskularne bolesti, a među njima i ishemijski moždani udar, u velikom su porastu, te su sve neurološke smetnje koje osoba oseća znak da se treba javiti na neurološki pregled. Ove bolesti nastaju usled genetske predispozicije, ali i stila života koji odlikuje gojaznost, nedovoljno kretanja, veliki unos masne hrane i pušenje.
Alchajmerova bolest je najčešća neurodegenerativna bolest koja pogađa stariju populaciju. Naziva se i senilna demencija i prepoznaje se po zaboravnosti koja je česta u trećem dobu.
Osobe obolele od Alchajmerove bolesti vremenom postaju onemogućene da brinu o sebi pa im pri obavljanju uobičajenih aktivnosti treba pomoć bližnjih. Savremena terapija lekovima omogućava značajno usporavanje razvoja Alchajmerove bolesti i obezbeđivanje dugotrajnog dobrog funkcionisanja bolesnika.
Parkinsonova bolest se takođe javlja u trećem dobu i prepoznaje se po motoričkim oštećenjima, kao što su nespretnost, poremećaji hoda i ravnoteže. Ovo oboljenje se razvija vrlo sporo i gotovo neprimetno, a leči se lekovima koji usporavaju njen tok i omogućavaju veću pokretljivost.
Pravovremenom dijagnostikom, određivanjem terapije i praćenjem se može značajno popraviti kvalitet života osoba obolelih od Parkinsonove bolesti.
Simptomi koji upućuju na neurološki pregled
Simptomi slabosti, vrtoglavice i glavobolje koji se ponavljaju više dana ukazuju na to da je pregled neurologa neophodan. Problemi sa mokrenjem i stolicom takođe mogu da budu uzrokovani neurološkim oboljenjima kada su isključene druge bolesti.
Pojava trnjenja, žarenja i mravinjanja u nogama i rukama može takođe da bude uzrokovana neurološkim bolestima.
Nabrojaćemo simptome koji se najčešće javljaju, a govore o razvoju neuroloških oboljenja:
- Nesvestice i česte vrtoglavice
- Gubljenje ravnoteže i nestabilan hod
- Zanošenje pri hodu
- Trnjenje ruku i nogu
- Grčevi u celom telu ili u jednoj strani
- Slabost u mišićima
- Poremećaj sposobnosti govora
- Bolovi u vratu i kičmi
- Pojava duple slike tokom gledanja
- Privremeno slepilo
- Pojava oslabljene budnosti
- Nevoljni pokreti
- Nesanica i poremećaj spavanja
- Zujanje u ušima
- Zaboravnost i gubitak pamćenja
Za većinu neuroloških bolesti važi da je blagovremena dijagnostika i započinjanje terapije najbitnije za ishod bolesti.
Ovo posebno važi za moždani udar, koji može da se završi i kobno ukoliko se ne javi lekaru u prvh nekoliko sati nakon pojave prvih simptoma.
Simptomi moždanog udara su: oduzetost i paraliza jedne strane tela, gubitak ravnoteže, dupla slika u očima ili gubitak vida, utrnulost jedne strane, vrtoglavice, konfuznost i otežan govor.
Moždani udar se uglavnom dešava kod starije populacije, ali se sve češće javlja i kod osoba u tridesetim i četrdesetim godinama života.
Neurološka dijagnostika
Neurološki pregled podrazumeva razgovor sa lekarom (anamnezu), fizikalni pregled na kome treba da se ustanovi stanje kranijalnih nerava, procena funkcije, refleksa i tonusa mišića, koordinacija pokreta i ravnoteže.
Na pregled neurologa treba poneti svu dosadašnju relevantnu medicinsku dokumentaciju kako bi se lekar upoznao sa istorijom bolesti i primenjenim terapijama.
Prilikom pregleda u poliklinici dr.Rončević u Beogradu može da se radi ultra zvuk sa kolor doplerom karotida, kao i pregled dubokih vena nogu i ruku.
Elektroencefalografija (EEG) se radi po potrebi i omogućava registrovanje moždane aktivnosti putem elektroda koje se postavljaju na glavi.
EEG metoda analizom moždane aktivnosti omogućava dijagnostiku velikog broja poremećaja i neuroloških bolesti, kao što su vaskularni poremećaji, encefalitis, kraniocerebralne povrede i druge.
Po potrebi pacijent se može uputiti na laboratorijske analize i elektromioneurografiju (EMNG).
_______________________________________________________________