Biblioteka obeležila 172 godine rada
Sa fondom od 170.000 knjiga i više hiljada korisnika, Gradska biblioteka “Vladislav Petković Dis”, obeležila je danas 172 godine postojanja i godinu dana rada u novoj zgradi.
Direktor ustanove Bogdan Trifunović, izjavio je da je 2019. godina bila vrlo dinamična, neobična i vanredna u velikoj meri.
“Nadam se da smo kroz naš rad, programe koje smo realizovali, a pre svega kroz preseljenje svih fondova odeljenja opravdali poverenje koje nam je dato. Grad Čačak je učinio veliku stvar za kulturu, tako što je finansirao u potpunosti projekat nove zgrade Biblioteke koja je, između ostalog najveća i najmodernija u Srbiji”, rekao je Trifunović, dodajući da je kulturna slika grada unapređena.
Ističe da je današnji dan poseban, ne samo zbog Biblioteke, već i zbog sećanja na Vladislava Petkovića Disa.
“Trenutno se u našem katalogu nalazi 156.000 obrađenih knjiga. To nisu sve knjige koje mi imamo, neka odeljenja tek treba da formiramo zahvaljujući preseljenje u novu zgradu. Pre svega mislim na stranu knjigu, kao i na knjige koje smo dobijali u 2019. godini od naših darodavaca. To je ukupno oko 15.000 knjige koje će se tek obraditi. Imamo više desetina hiljada tomova periodike, časopisi i magazini, odnosno novine, kao i ona ne knjižna građa koju brojima na desetine hiljada primeraka”, naglasio je on.
Trifunović je podsetio da je Biblioteka aktivna i po pitanju digitalizacije.
“Imamo više od 250.000 skeniranih, odnosno digitalizovanih stranica građe, ali i više hiljada materijala u audio, video zapisu koje smo sačuvali zahvaljujući saradnji sa ustanovama i pojedincima sa teritorije grada Čačka i iz cele Srbije”, rekao je Trifunović.
Prošle godine zabeleženo je 11 odsto novih korisnika u odnosu na 2018.
Nekadašnja direktorka Danica Otašević, kaže da Čačani u novu Biblioteku treba da ulaze kao u svetilište, jer je to hram knjige.
“Ova Biblioteka pod svojim krovom ima neprocenjivo blago, primerke knjiga jedine u Srbiji, ima takve rukopise koji menjaju naše kolektivno pamćenje. Zato Čačak treba da bude ponosan na ovu zgradu, na ono što je posle toliko godina urađeno, a koliko su Čačani u prošlosti cenili knjigu govori podatak da su prilikom otvaranja prvog čitališta zvonila zvona na crkvi”, izjavila je Otašević.
Čestitajući Dan ustanove, gradonačelnik Čačka Milun Todorović je podsetio da je posle više godina uspešno realizovan projekat izgradnje nove zgrade Biblioteke.
“Čačak se maksimalno trudi da ulaže u kulturu. Pre godinu i po dana smo osnovali Gradsko pozorište, ono će da se razvija vremenom. Pored Disovog proleća imamo i Memorijal Nadežde Petrović, ali i još drugih manifestacija”, istakao je Todorović.
Na svečanosti povodom Dana ustanove uručene su povelje zaslužnim pojedinicima, zahvalnice donatorima, kao i diplome najvrednijim čitaocima.
Библиотека из дана у дан потврђује да је срeдиште културних догађања у Чачку.
Вредан колектив Библиотеке са 7-8 хиљада активних читалаца, чине један од највећих колектива у Моравичком округу. На понос граду Чачку.
Упућејем им честитке поводом Дана установе.
Jedina zamerka je upućena pojedinim radnicima biblioteke koji umesto da aktivno ili pasivno pomažu čitaocima prilikom odabira knjiga sede i u pojednim trenucima i veoma bučno vode razne razgovore koji i nisu ni primereni za instituciju a ni poželjni u biblioteci, koja je valjda i neki simbol tišine i neka oaza gde bi trebalo odabirom i pronalaženjem knjiga da nađemo neki unutrašnji mir
Potpuno se slažem. To je utisak mnogih..