U borbi protiv korone neke osnovne škole traže sapune i ubruse od roditelja
Nakon što su prvi slučajevi korona virusa registrovani u Srbiji, Ministarstvo prosvete pozvalo je škole da pojačaju brigu o higijeni, navodeći da nema potrebe za prekidom nastave. CINS saznaje da neke škole nisu bile spremne za ovakvu situaciju, te da se dovijaju ne bi li obezbedile sapune i druga higijenska sredstva. Iako danas tvrde da su obezbeđeni, neki direktori su pomoć tražili i od roditelja.
– Nije istina da u školama nema sapuna, već je istina da 12 puta dnevno prosečno moramo da dopunjemo te sapune. Dakle, samo želim da vam kažem šta je prava istina, svidelo se to nekom ili ne – rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na konferenciji za novinare u sredu 11. marta govoreći o korona virusu i mogućem zatvaranju škola.
Prvi slučaj u Srbiji registrovan je 6. marta, a broj je nastavio da raste, te u ovom trenutku Srbija broji 31 zaraženog. Vlada Srbije je zabranila okupljanja u zatvorenom javnom prostoru kada ona podrazumevaju boravak više od 100 ljudi, zbog čega su otkazane mnoge predstave, koncerti, zabranjene posete domovima za stare i tome slično.
Sa druge strane, prema podacima Zavoda za statistiku iz 2018. godine, samo osnovne škole u Srbiji pohađa preko pola miliona učenika. Ipak, potrebe za prekidom rada škola nema, smatraju u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Umesto toga, osnovnim i srednjim školama je poslata „obavezujuća preporuka” u kojima se, između ostalog, od škola traži da redovno čiste dvorišta, učionice, podove, vrata i klupe, kao i da snabdevaju toalete, učionice i trpezarije sapunom.
Međutim, kako Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) saznaje, najmanje nekoliko osnovnih škola na teritoriji Beograda i jedna u Novom Sadu zamolili su roditelje učenika da u školu donesu potrebna sredstva.
Jedan od primera je Osnovna škola Sveti Sava u Lazarevcu, gde je roditeljima u sredu, 11. marta, rečeno da deca ponesu sapune i maramice.
Dragan Lukić, direktor škole, objašnjava da je to bilo samo za prvu pomoć te da u školama sada ima sapuna:
– Imamo sredstva, nego su onaj prvi dan učiteljice preventivno prenele deci da ko može ponese sapun. Međutim, stigao je inače kontigent tečnog sapuna tako da je sve to obezbeđeno i čuvamo automate pošto su deca ranije imala običaj da ih razbiju. Tetkice su non-stop uz mokre čvorove, uz dozere.
Obezbeđenje higijensko-tehničkih uslova je obaveza škole, navodi se u propisima koji regulišu osnovnoškolsko obrazovanje, a direktori su odgovorni da sprovode mere visokog nivoa higijene.
Svesna toga, Osnovna škola Branko Ćopić u beogradskom naselju Vidikovac uvela je posebne mere. Ulaz je zabranjen svima osim roditeljima i učenicima, a škola je obezbedila dezinfekciona sredstva.
Direktorka ove škole, Snežana Kitanović, rekla je za CINS da trenutno ima sapuna i toalet papira za sve učenike, ali samo zato što je iskoristila sav novac predviđen za održavanje škole do kraja kalendarske godine.
– Obratili smo se Gradu i opštini za pomoć oko dalje nabavke tih sredstava za higijenu – dodaje Kitanović. Ukoliko oni ne pomognu, kaže da će se obratiti Ministarstvu prosvete kako bi prekinula nastavu.
I pored toga, roditelji su dobili molbu da deci svakodnevno pakuju vlažne i papirne maramice i flašicu sa vodom za piće kako istu ne bi pili sa česama iz ruku, navodi se na sajtu ove škole.
Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) kaže da joj je logično da škole moraju da se snađu kako znaju i umeju jer nemaju novca za ova sredstva. Taj problem, ističe, postoji od ranije:
– Najveći broj škola u Srbiji kuburi sa materijalom za higijenu, i to nema veze sa školama. To, kao i uvek u Srbiji, ima veze sa novcem. Ako donesete meru, vi morate da znate da ta mera iziskuje određena finansijska sredstva. Morate da znati da škole nemaju ta sredstva, ne mogu da ih pribave.
Slično je, mada ne javno, traženo u Osnovnoj školi Branko Radičević na Novom Beogradu. Kako saznajemo, roditelji dece jednog odeljenja od početka školske godine donose ubruse za ruke i sapun u školu, a sada im je rečeno da pošalju još ubrusa. Direktorka ove škole Suzana Lipić za CINS tvrdi da škola ima dovoljno sredstava za higijenu i da nije bila upoznata da je od roditelja traženo da nešto donesu.
Za nestašicu nije kriva samo korona
Problemi u vezi sa higijenom nisu novi, pokazuju podaci koje je CINS do sada prikupio od roditelja učenika osnovnih škola u Beogradu. Na loše uslove i nedostatak sredstava više puta je ukazivano kroz upitnik koji su roditelji popunjavali.
„Nabavka sapuna ne postoji, nego su roditelji zamoljeni da u 21.veku donose isti u školu.”
„Uslovi su nehigijenski, šolje zapušene, bravice na većini kabina razvaljene, posudice za sapun takođe”, navodi se u nekim od poruka koje su stigle na adresu CINS-a.
– To je onda ona (učiteljica/nastavnica) odradila na svoju ruku, to nije tačno. Mi smo sve po uputstvu Vlade Srbije nabavili – navodi Lipić.
Roditelji su zamoljeni da donesu neka od sredstava za higijenu i u jednu novosadsku školu – OŠ Kosta Trifković.
– Bitno je da se učenici pridržavaju svih mera koje su im predočene kao i da roditelji svojoj deci dodatno obezbede vlažne maramice ili gel za dezinfekciju ili sapunčić (mali), obične papirne maramice. Deca i odrasla lica sa temperaturom, koja kašlju ili kijaju ili drugim zdravstvenim problemima, treba da se jave svom lekaru i da ne dolaze u školu – stoji u elektronskoj poruci u koju je CINS imao uvid.
Milan Spasojević, direktor ove škole, objasnio je za CINS da je dopis trebalo roditeljima da skrene pažnju šta oni da rade, pre svega da objasne deci o čemu je reč, ne dižu paniku i obezbede im higijenska sredstva, te da oni koji mogu pomognu školu, jer, kako kaže, „uvek ima potrebe“ pomoći školu.
Spasojević dodaje da im je juče iz pokrajinske Vlade traženo da dostave informaciju o količini sredstava za dezinfekciju, tečnog sapuna, ubrusa koji im je potreban za jedan mesec, kako bi dobili pomoć iz robnih rezervi.
Izvor: CINS Autorke teksta: Teodora Ćurčić, Dina Đorđević
U borbi protiv korone neke osnovne škole traže sapune i ubruse od roditelja
_____________________________________________________________________________________