Prethodni članak
Aleksić: Poljoprivedi 250 puta manje nego privredi, neophodno više sredstava
Potpredsednik Narodne stranke i narodni poslanik Miroslav Aleksić izjavio je danas da je Vlada Srbije za pomoć privredi izdvojila 5,1 milijardi evra, a za pomoć poljoprivredi tek 20 miliona evra, odnosno 250 puta manje, što je nedovoljno i neće doprineti oporavku poljoprivede od koje u Srbiji živi milion i po ljudi.
– U paketu koji je najavio ministar poljoprivrede Branislav Nedimović postoji samo jedna krizna mera, a to je direktna pomoć proizvođačima ranog povrća, pčelarima i stočarima. To je generalno dobra mera za koju se i sam zalažem, ali je za nju obezbeđeno tek 2,6 milijardi dinara za celu Srbiju, odnosno oko 20 miliona evra – rekao je Aleksić.
Aleksić je naveo da poljoprivredni krediti nisu dodatna krizna mera, nego je reč o redovnim kreditima za podršku poljoprivredi koji se daju svake godine iz agrarnog budžeta.
– Ta mera ne može da nadoknadi štete koje su nastale direktnim odlukama države, kao što je zatvaranje pijaca, što je prouzrokovalo bacanje ranog povrća. Krediti moraju da se vrate, a poljoprivreda je i pre pandemije bila na kolenima i zato je mali broj proizvođača likvidan i u stanju da povlači kredite – dodao je Aleksić.
Aleksić je pozvao Vladu Srbije i Nedimovića da shvate značaj poljoprivrede u kojoj radi više od milion i po ljudi i da pored mere direktne pomoći uvedu i druge mere koje će pomoći zemljoradnicima.
– Pozivam ih da poljoprivrednicima omoguće kupovinu dizel goriva po ceni od 100 dinara za litar. Skandalozno je da je cena dizela među najskupljim na svetu i to isključivo voljom vlasti u Srbiji – rekao je Aleksić.
Aleksić je predložio i da ove godine zbog krize budu uvedene sezonske carine na uvoz određenih poljoprivrednih proizvoda i da posle uskršnjih praznika hitno budu otvorene sve zelene pijace u Srbiji, kao i da država isplati sva dugovanja poljoprivrednicima iz ranijih godina.
– Neophodno je da država preko Direkcije za robne rezerve otkupi tržišne viškove žive stoke i omogući kretanje pčelarima starijim od 65 godina – naveo je Aleksić.
To je minimum mera koje bi država trebalo da sprovede, ukoliko smatra da bi poljoprivreda i u budućnosti trebalo da bude jedna od ključnih grana privrede, zaključio je Aleksić.
_____________________________________________________________________________