Čačanski srednjoškolci obeležili Svetski dan poezije
U susret Svetskom danu poezije , književni program Doma kulture i Kancelarija za mlade organizovali su na Gradskom trgu recital. Tom prilikom učenici čačanskih srednjih škola govorili su poeziju po svom izboru. Svetski dan poezije obeležava se od 1999.godine. Od tada i u Čačku se posebna pažnja posvećuje ovom danu, organizovanjem programa različitog sadržaja, rekla je Milkica Miletić , urednik književnog programa Doma kulture.
– Književni program Doma kulture u saradnji sa Kancelarijom za malde organizuje obeležavanje Svetskog dana poezije. Sa mladima Čačka mi se danas priključujemo svetskoj proslavi. Učensici su srednjoškolci Gimnazije, Prehrambeno-ugostiteljske i Ekonomske škole. Cilj obeležavanja ovog dan je priznanje svim udruženjima pesnika, promovisanje čitanja, pisanja i govorenja peozije. Učenici su pripremili pesme po svom izboru, bilo da su pesme koje su sami pisali ili pesme koje oni vole da čitaju, kaže Milkica Miletić.
Učenica Prehrambeno-ugostiteljske škole Jovana Račić kaže da njeni vršnjaci danas slabije čitaju nego što je to bio ranije slučaj, delom zbog savrmeenih tehnologija a delom i zbog programa kroz redovno školovanje.
– Što se mene tiče poeziju obožavam. Dosta čitam, volim da se družim sa knjigom jer na taj način sebe obogaćujem i svoj rečnik. Što se tiče mojih vršnjaka toga je sve manje i sve manje se čita. Delom su za to krive savremene tehnologije a delom i školski program. Možda bi više čitali kada bi imali više slobode tokom školovanja da izaberu ono što vole da čitaju, veću slobodu u izboru. Milsim da je današnji događaj podstrek da počnu više da čitaju, kaže Jovana.
Profesoka srpskog jezika i književnosti Slađana Šišović kaže da i danas veliki broj mladih čita knjige, iako je vreme drugačije u odnosu na vreme kada su odrastale starij egeneracije.
– Važno je istaći da deca iako su drugačija vremena u odnosu na neko vreme ranije i dalje vole da čitaju, pokazuju interesovanje za poeziju i književnost. Nije baš tačno das u samo posvećeni internetu i Fejbuku. Oni koji čitaju i koji žele da nataj način prošire svoje vidike, da se edukuju, oni slušaju naše savete, slušaju naše sugestije, čitaju lektiru. Posebno bih istakla da imamo dosta dobrih mladih pesnika koji su osvajali brojne nagrade, kaže profesorka Šišović.
… sta je sa petoro ucenika iz Osnovne skole „Filip Filipovic“ koji su sami napisali i procitali svoju poeziju? Oni nisu vredni pomena Milkice Miletic??? Divna poruka mladim stvaraocima medju kojima je bilo i sedmogodisnjaka…
Sta je to knjizevni program Doma kulture, to postoji? Jel to bi ono gde dolaze anonimni pisci i Vanja Bulic? Godinama nista aktuelno, ni Nele Karajlic, ni Vidojkolvic, Arsenijevic, Ciric, Marcelo… Nista novo, nista urbano. Potrebna je sveza krv u Domu kulture, malo mladosti, hrabrosti. Ovo je sumrak.
Jako je lepo sto je Kancelarija za mlade organizovala „Pesnicki cas“ 21.3.2015. povodom Svetskog dana poezije na kom su ucestvovali mladi uzrasta od sedam do trideset godina sa SVOJOM poezijom, ali izgleda da je to malo (poseceno!) dogadjanje proslo neopazeno od strane medija. Bas lep podstrek svim tim mladim ljudima, nema sta. Alal vam vera!