Škola za planetu Zemlju
TED-Ed inicijativa i Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), u saradnji sa još 30 partnerskih organizacija, pokrenuli su besplatnu edukativnu platformu o životnoj sredini koja je otvorena za nastavnike, roditelje, učenike, ali i sve ostale zainteresovane građane širom sveta.
Kao odgovor na globalnu krizu izazvanu pandemijom virusa COVID-19, osnovana je jedinstvena koalicijau cilju pokretanja Škole o planeti Zemlji, koja pruža besplatan, visoko kvalitetan obrazovni sadržaj namenjen učenicima, roditeljima i nastavnicima širom sveta koji trenutno borave kod kuće. Škola za planetu Zemlju, koju je pokrenuo Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) i inicijativa TED-Ed, vodi učenike u tridesetodnevnu avanturu kroz svet prirode.
Pažljivo odabran sadržaj Škole za planetu Zemlju uključuje video lekcije, materijal za čitanje i druge aktivnosti, i biće preveden na 10 jezika, kako bi pomogao učenicima da steknu razumevanje o životnoj sredini promatrajući pri tom i svoju ulogu u njoj. Ovo je najveća online edukativna inicijativa uistoriji UNEP-a i dostupna je besplatno na internet stranici TED-Ed platforme.
Prema podacima Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), više od 1,5 milijarde učenika širom sveta pogođeno je zatvaranjem škola usled pandemije COVID-19. Pandemija je izazvala zdravstvenu, ekonomsku i krizu obrazovanja. U vreme kada postoje fizička i socijalna ograničenja, prisutna je jaka potreba za globalnom naučnom pismenošću.
Tim povodom, UNEP i TED-Ed su se,u koordinaciji sa još 30 partnerskih organizacija, uključujući Nacionalnu geografiju, Svetski fond za prirodu (WWF) i UNESCO, udružili kako bi pokrenuli Školu za planetu Zemlju za svega nekoliko nedelja. Namenjena deci i mladima od 5-18 godina, nastava obuhvata 30 školskih dana počev od Dana planete Zemlje (22. april) i Svetskog dana zaštite životne sredine (5. jun), a koji će se ove godine biti obeležen pod sloganom „Vreme za prirodu“.
TED-Ed inicijativa nudi besplatne video lekcije na razne teme, počev od životinjskog sveta i klimatskih promena do podvodnih farmi. Ona zapravo predstavlja obrazovnu granu TED platforme, čija biblioteka, koju je gradila mreža od 500.000 nastavnika i učitelja iz celog sveta, sadrži hiljade interaktivnih predavanja i obuhvata sve uzraste i teme.
Sve lekcije pažljivo je odabrala stručna komisija i sve su prilagođene različitim starosnim grupama. Svaka se sastoji od praktičnog eksperimenta i otkrivanja prirode. Pored sadržaja kojim raspolaže TED-Ed, Škola za planetu Zemljuće prikazivati i video zapise poznatih medijskih organizacija kao što su Nacionalna geografija, PBS Learning Media i BBC, sa ciljem da motiviše učenike da budu čuvari naše planete.
– Milijarde dece trenutno ne pohađaju školu zbog pandemije COVID-19. Ali učenje ne sme da stane. COVID-19 je otkrio koliko je usko povezan sav život na ovoj planeti – izjavila je izvršna direktorka UNEP-a Inger Andersen.
– Veoma sam zadovoljna što UNEP, zajedno sa TED-Ed i drugim partnerima, pokreće ovu inicijativu. Učenje o prirodnom svetu biće od presudnog značaja za izgradnju bolje i održivije budućnosti za sve.
– Ovakvi događaji bez presedana u istoriji pokazuju koliko je važno da se mladi povežu sa prirodnim svetom i da razumeju nauku – rekla je Viki Filips, izvršna potpredsednica Nacionalnog geografskog društva.
– Raduje nas što smo udružili snage sa pouzdanim organizacijama poput UNEP-a i TED-Ed-a kako bismonegovali duh istraživanja i izgradili empatiju prema planeti Zemlji, bez obzira gde se učenici nalaze -u svojim domovima, ili u šetnji komšilukom.
– Iako su prinuđeni na boravak kod kuće, ovaj projekat pokazuje da učenici, roditelji i nastavnici širom sveta i dalje imaju mogućnost da zajedno učestvuju u naučno-zasnovanim predavanjima i avanturama. Škola za planetu Zemlju je saradnja između velikog broja talentovanih predavača i izvanrednih partnera iz celog sveta, zbog čega smo ponosni i veoma srećni što inicijativa na globalnom nivou podstiče radoznalost učenika koji su trenutno „vezani“ zakuću, a svi oni su budući ekološki staratelji ove planete. Ova platforma je ulaznica za najinspirativnija predavanja o prirodi i životnoj sredini, a svaku lekciju prate praktične i zabavne aktivnosti u kojima učenici mogu da učestvuju i razmenjuju – naveo je Logan Smali, osnivač TED-Ed Inicijative za mlade i obrazovanje.
Lekcije je odabrao tim stručnjaka za obrazovanje o životnoj sredini, uključujući dr. Ketlin Ašer, Džesija Olivera i Džulijen Vos, koji su sa više od 100 saradnika radili na stvaranju „Zemljine škole“. Inicijativa podržava COR 4.7 i Dekadu akcije i doprinosi Globalnoj koaliciji za obrazovanje koju je UNESCO pokrenuo u martu 2020. godine kako bi okupio vlade, tehnološke partnere i lidere u oblasti obrazovanja kako bi učenicima bilo omogućeno da nastave da uče. Kao deo ove koalicije, UNEP će istraživati na koji način se ovaj sadržaj može prilagoditi i deliti i sa decom koja nemaju pristup internetu.
Partneri koji podržavaju ovu inicijativu uključuju: BBC Ideas, Bazelska, Roterdamska i Stokholmska konvencija, Bill Nye the Science Guy, Conservation International, CEE, Mreža Dana planete Zemlje, Earth Challenge 2020, Environment Online (ENO), GeSI, Međunarodni olimpijski komitet, Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN), Inicijativa za planetarnu bezbednost, Organizacija Dostignuća mladih, Learning in Nature, Little Scribe, Minecraft, Nacionalno geografsko društvo, Ocean Wise, Only One, Kraljevsko geografsko društvo, SciStarter, Sitra, TAT, TED-Ed, The Nature Conservancy, UN Konvencija o biodiverzitetu, UN SDSN / TRENDS, UN Technology Innovation Lab, UNKonvencija o borbi protiv dezertifikacije (UNCCD), UNDP, UNEP, UNESCO, UN Okvirna konvencija o promeni klime (UNFCCC), UN Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO), Univerzitetu Pensilvaniji, Vult Labs, Svetska asocijacija ženskih vodiča i ženskih izviđača (WAGGGS), Svetska organizacija izviđačkog pokreta (WOSM), Wild Immersion i Svetska fondacija za prirodu (WWF).
O Programu UN za zaštitu životne sredine (UNEP)
Program UN za životnu sredinu je vodeći zagovornik zaštite životne sredine u svetu, koji predvodi rad i podstiče partnerstva za brigu o životnoj sredini tako što inspiriše, informiše i osposobljava nacije i ljude da unapređuju kvalitet svog života, a da pri tome ne ugrožavaju kvalitet života budućih generacija.
O TED-Ed platformi
TED-Ed je inicijativa za omladinu i obrazovanje u okviruTED platforme. Misija TED-Ed-a je da podstakne i proslavi ideje nastavnika i učenika širom sveta. Sve što radimo je u cilju pružanja podrške učenju – od osnivanja rastuće biblioteke originalnih animiranih video zapisa, osnivanja međunarodne platforme gde nastavnici kreiraju svoje interaktivne časove, pomaganja radoznalim učenicima širom sveta da uvedu TED u svoje školei steknu prezentacione veštine, do promovisanja inovativnog liderstva u okviru TED-Ed globalne mreže od preko 500.000 nastavnika. TED-Ed je, od ideje vredne širenja, prerastao u nagrađivanu obrazovnu platformu koja služi milionima nastavnika i učenika širom sveta.
______________________________________________________________________