Odlazak na more i dalje neizvestan
Granice Srbije, hermetički zatvorene od izbijanja epidemije virusa korona, delimično će biti otvorene 1. juna.
Ulazak u zemlju će pored državljana Srbije, pod strogim uslovima koji podrazumevaju negativan test na virus i posebno odobrenje komisije, biti dozvoljeno i građanima četiri susedne zemlje – Bosne i Hercegovine, Albanije, Crne Gore i Severne Makedonije. Međutim, trenutak kada će protok ljudi postati dvosmeran i dalje je nepoznat, čime se dovodi u opasnost nadolazeća turistička sezona.
Nijedna od zemalja u kojima građani Srbije najčešće provode letnje odmore još uvek nije izašla sa konkretnim datumom otvaranja granica i iznela uslove koje će potencijalni turisti morati da ispune kako bi im bio dozvoljen ulazak.
Evropska komisija nedavno je objavila smernice kojim zemlje članice Evropske unije treba da se vode u odluci da otvore granice. Komisija je, kako je navedeno u saopštenju, spremna da ovim merama obuhvati i zemlje Zapadnog Balkana.
Iako je preporučeno postepeno otvaranje granica, ostavljeno je zemljama članicama da same u zavisnosti od epidemiološke situacije i jačine pojedinačnih zdravstvenih sistema, odluče na koje će se korake odlučiti. A za sada se malo njih odlučilo na konkretne korake.
Upitan kada bi zemlje EU mogle da otvore granice za protok ljudi, ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto je prilikom nedavne posete Podgorici otvoreno rekao – „Ne znam“.
Što se tiče Hrvatske, zemlje koju poslednjih godina posećuje sve veći broj turista iz Srbije, još uvek nema pouzdanih naznaka kada bi mogla da bude otvorena granica sa Srbijom. S druge strane, hrvatski ministar turizma Gari Kapeli je prošle nedelje medijima rekao da je u planu otvaranje granica sa Bosnom i Hercegovinom, dok je sa Slovenijom već postignut dogovor o otvaranju granica za turiste od početka juna.
Kapeli je istakao da, što se tiče boravka na plažama i smeštajnim objektima, neće biti posebnog protokola izuzev održavanja distance, napominjući da se o protokolu prilikom prelaska granica, još uvek nije odlučivalo.
Crna Gora se takođe priprema za predstojeću turističku sezonu.
Od danas u Crnoj Gori biće omogućen rad ugostiteljskih objekata i tržnih centara, i dozvoljeno korišćenje kupališta, odlučeno je na poslednjoj sednici Nacionalnog tela za zarazne bolesti. Pored ovih mera, u Crnoj Gori se ukida i zabrana kretanja od 23 do 05 i u potpunosti normalizuje saobraćaj. Ipak, pitanje otvaranja granica sa Srbijom još uvek nije došlo na dnevni red.
Ohrabrujuća za turiste iz Srbije može da bude izjava grčkog ministra turizma Harisa Teoharisa koji je nedavno rekao: „Leto 2020. još uvek nije izgubljeno“.
Grčko udruženje hotelijera je pozvalo vlasti ove zemlje da otvore granice za turiste zauzimajući stav da bi posetioci, pre ulaska, trebalo da budu testirani na prisustvo korona virusa. Oni su posebno naglasili da bi dozvola ulaska trebalo da važi i za zemlje Balkana, koje su, kako su naglasili, bile uspešne u obuzdavanju epidemije.
Turska takođe radi na spašavanju turističke sezone. Kako je nedavno objavio list Hurijet, Vlada Turske početkom maja otpočela je sa projektom „sertifikacije“ turističkih lokacija, opsežan program koji ima za cilj podizanje higijenskih uslova kako bi se privukli turisti.
Mehmet Nuri Ersoj, ministar turizma, je precizirao da će program obuhvatati obuku za zaposlene u sektoru ugostiteljstva, sterilizaciju vozila, hotela, aerodroma i restorana, ali i reorganizaciju unutrašnjosti objekata kako bi se omogućilo socijalno distanciranje. Od turista će se zahtevati dokaz da nisu nosioci virusa.
Letovanje u Egiptu, ovog leta izgleda manje izvesno. Rečima Mohameda Faruka, predsednika Upravnog odbora egipatskog Udruženja turističkih, nije izvesno da se u narednih, najmanje dve godine, očekuje dolazak stranih turista.
On je mnogo više nade položio u domaći i regionalni turizam, imajući u vidu da će biti lakše u regionalnim okvirima uspostaviti jedinstvene zdravstvene standarde.
Uz sve nedoumice, situacija sa otvaranjem granica i zdravstvenim protokolima bi svakako trebalo da se iskristališe sa približavanjem leta. Ipak, sasvim je izvesno, u uslovima globalne pandemije virusa ovogodišnji letnji odmori razlikovaće se od onih na koje smo navikli.
Ха ха изгеда ће турање буде у кућној радиности. А богме почело је и вукојебинско врзинарско турање по аутима широм вукојебине. Наравно остаће девизе у Отаџбини ко зна шта доносе јесењи и зимски дани.
Za more nam treba para a mi ih nemamo !
Купиш бре паре у мењачницу има колко оћеш.
Према новим препорукама стручњака, неби требало ићи нигде ванка Отаџбине.Бојни отров циркулише до даљег у атмосфери, кише нема да би га собалила на тло. Малко су били чудни они силни метеорити и камење које је тобож стигло из свемра широм планете са силом некаквих нло објеката као и најновији земљотрес у Загребу са још чуднијим рушењима објеката. Енглези су одавно развили холограмске приказе разноразних приказа чудних створења и слика ради изазивања халуцинацја код посматрача. Тако је створено чувено чудовиште из Лох Неса па силазак нлоа у гротло вулкана и редом разноразне будалаштне за слуђивњ војника на фронту са крајњим циљем специјалног рата. Наравно овакве глупости биле су нам смешне када смо слушали на часовима прдвојничк обуке и у восци на часовима специјалног рата. Сада видим да су све подмукле фашистичке методе. Наравно када се узме у обзир ко је створио Фашизам ништа није чудно од нај подмуклије нације на свету.
Ma kakvo testiranje,ovo je nenormalno, da se testiramo da bi isli na moree. Kako smo do sad isli na more tako cemo i sad. Zato Srbijoo na noge i na protest protiv testiranja,da nam ne uzimaju pare bezveze, Srbijo na noge i na ulicee