Da li smo i kakve pouke izvukli iz poplava 2014.
Pojedini potoci i rečice i dalje prave probleme prilikom obilnih padavina, ali znatno manje nego 2014. i 2016. godine kada su Čačak pogodile katastrofalne poplave.
Na današnji dan 2014. godine Čačak je bio jedan od gradova koji je najviše stradao u majskim poplavama. Jedan broj naselja i stotine domaćinstava tada su se našli pod vodom.
Načelnik gradskog Štaba za vanredne situacije Bratislav Zečević, u izjavi agenciji MNA priseća se tadašnjeg događaja i evakuacije stanovništva.
“U to vreme videli su se svi nedostaci. Veliki broj gradova i opština poplave je dočekao nespremno, kao i građani, jer niko nije verovao da se to može dogoditi. Bilo je dosta poplavljenih domaćinstava, stambenih i privrednih objekata, poljoprivrendog zemljišta”, rekao je Zečević.
Prema njegovim rečima, prilikom evakuacije građana, pojedini su odbijali da napuste svoja domaćinstva.
“Zajedno sa Policijskom upravom Čačak smo pozivali građane da se evakuišu, pojedini nisu želeli da napuste svoje kuće misleći da je to neka lažna uzbuna ili da neće biti toliko strašno. Međutim, situacija se preokrenula u roku od sat, dva, gde su se vodostaji naglo podigli usled obilnih padavina i došlo je do plavljenja”, ispričao je Zečević.
Te godine je na području Srbije došlo do razvijanja sistema civilne zaštite, naročito na teritoriji grada Čačka.
“Od tada do danas mi smo dostigli jedan zavidan nivo sistema civilne zaštite na teritoriji grada Čačka, ali i širom Srbije. Čačak trenutno poseduje najveći broj pripadnika jedinice civilne zaštite opšte namene, skoro svi su prošli osnovne, ali i dopunske obuke. Ono što je najznačajnije jeste da je dosta novca uložene u vode prvog, ali i drugog reda”, naveo je on.
Nakon polava 2016. godine, Zečević kaže da se krenulo sa još većim razvojem sistema odbrane, dodajući da je Čačak u grupi gradova gde su moguće veće poplave i jači zemljotresi.
Pripadnici jedinice civilne zaštite opšte namene su u protekle četiri godine uredili skoro 65 kilometara rečnih korita voda drugog reda, a drugu fazu je sprovodilo javno preduzeće Gradac koje je vršila produbljivanje i pročišćavanje rečnih korita i uklanjalo razne nanose.
“Kroz gradsko područje prolaze tri manje reke i njihova korita su regulisana, ali je neophodno čišćenje – Loznička reka, Lupnjača i Atenička reka”, istakao je Zečević.
Kada je reč o opremi za pripadnike civilne zaštite, Zečević kaže da se prethodnih godina dosta radilo na nabavci, ali da bi uvek moglo više.
Ističe da su nabavljene neophodne vreće, gumena creva visine preko metar, paneli za odbranu od poplava kod hale Borac.
Prema njegovim rečima, rezultati su se mogli videti 2019. godine, kada su poplave pričinile znatno manje štete.
“Ovog proleća i leta nastavljamo radove na čišćenju potoka i rečica drugog reda, pre svega mislim na potok Junato koji je usled obilnih padavina pravio velike probleme meštanima Prijevora”, rekao je Zečević.
Zečević je najavio i dodatnu edukaciju za pripadnike civilne zaštite kako bi mogli da reaguju u različitim situacijama.
U Konjevićima, kod mosta na Živanića putu, trenutno se izvode radovi na produbljenju rečnog korita Čemernice.