Aleksić: Hitno uvesti automatski sistem odbrane od grada, ogromna šteta i ove godine
Potpredsednik Narodne stranke i narodni poslanik Miroslav Aleksić pozvao je danas Vladu Srbije da što pre na teritoriji cele Srbije uspostavi mrežu automatskih protivgradnih stanica sa daljinskim upravljanjem, umesto što izdvaja novac za fontane, jarbole i slične „besmislene projekte“.
– Grad je i ove godine naneo ogromnu štetu poljoprivrednicima, a Vlada Srbije i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović ćute, što jasno pokazuje da ih taj problem ne zanima, jer su u kampanji za lažne izbore, najavljene za 21. jun. Umesto da uvede efikasan sistem protivgradne zaštite, vlast svake godine obećava da će nadoknaditi štetu, što se gotovo nikada nije dogodilo – rekao je Aleksić na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije.
Aleksić je naveo da je grad u župskom kraju potpuno uništio vinograde, a da „vlast zna da taj kraj naziva srpskom Toskanom“, ali ne čini ništa da zaštiti od elementarnih nepogoda taj region i druge poljoprivredne proizvođače u Srbiji, i dodao da je grad počinio veliku štetu i u Trsteniku i Sjenici.
– I ove godine smo čuli da nikada više novca nije uloženo i da imamo dovoljno protivgradnih raketa. Kada, međutim, imamo dovoljno raketa, nemamo strelce, pošto ih država plaća 4.000 dinara mesečno za dežurstvo od 24 sata, pa to niko neće da radi. Kada imamo i strelce, zakazuje sistem javljanja i zato nema blagovremenog dejstva. Svima je jasno da sistem ne funkcioniše, ali je očigledno da se Nedimović ne uključuje u rešavanje tog problema – rekao je Aleksić.
Aleksić je naveo da je grad u poslednje dve godine počinio štetu od šest milijardi dinara, a godišnje se u protivgradnu odbranu ulaže svega 600 miliona dinara, i dodao da vlast ne shvata da svaki dinar uložen u efikasnu zaštitu vraća 14 dinara.
– Poljoprivrednici u Srbiji svakog jutra gledaju u nebo i nadaju se da ih neće pogoditi grad, suša ili poplave. To je tako u državi u kojoj se ne vodi računa o poljoprivredi. Neophodno je izgraditi i kanale za navodnjavanje i odvodnjavanje, ili neka vlast kaže poljoprivrednicima da se sami snalaze – dodao je Aleksić.
Aleksić je podsetio da od poljoprivrede živi milion i po ljudi u Srbiji i ona učestvuje sa 50 odsto u rastu ili padu bruto društvenog proizvoda (BDP), odnosno u kolebanju BDP-a.
___________________________________________________________________
Vlast ove bagre je gora od grada koji bi tukao godinu dana bez prekida.
Prvo protivgradna mreža, pa nov auto, nikako obrnuto. Srpski malinari, kajsijari, šljivari, pre će da kup nov auto od zarade, nego da ulože u zaštitu. Onda kriv đavo… Država ne sme da im da jedan dinar osim ako nisu osigurani. Boli mene uvo za njihovu letinu, to je njihova privatna svojina koju nisu zaštitili…Da im se daje iz mog džepa ili bilo čijeg drugog, ma nema šanse…
Protiv gradne rakete nisu zastita od grada mozda 10-15%.Potpuna zastita su mreze po tom pitanju treba raditi.Trebalo bi omoguciti povoljne kredite za tu vrstu zastite.
Старлетан пун памети. Шта са авионима у прелету па несме да се пуца да би београџани узели лову. Ајде бре не млатите више о противградној. Док је чачанска Слобода првила раклете и деда Градимир пуцо на облакове кад он процени Вукојебину никад није град стуко.