Јавни бележници морају да обезбеде правну сигурност
Јавнобележничка комора Србије (ЈКС) истиче да у потпуности подржава дигитализацију система јавне управе, која са једне стране обезбеђује ефикасан рад институција и пружање брзе и квалитетне услуге грађанима, а са друге стране грађанима гарантује правну сигурност.
Зарад потпуног и тачног информисања грађана у вези са наводима да јавни бележници опструишу дигитализацију система и поступак издавања електронског листа непокретности, ЈКС истиче да су правна сигурност грађана и стриктно поштовање свих закона и прописа основни приоритети у раду јавних бележника и позива Републички геодетски завод (РГЗ) да предложи подзаконски акт којим би се, у складу са законом, регулисало издавање извода из катастра, чиме би престала потреба грађана за подношењем захтева на шалтерима РГЗ.
– Како би бележници могли да грађанима издају извод из катастранепокретности, неопходно је да Влада РС донесе адекватан подзаконски акт о начину издавања наведеног документа, а за чију је припремунадлежан РГЗ. Имајући у виду да РГЗ до пре неколико дана, две године Влади није предложио усвајање овог подзаконског акта, јавни бележници нису имали законски основ да грађанима пруже ову услугу – наводи се у саопштењу ЈКС.
Успостављањем електронске размене података између правосудних и других државних органа, од 2018. године, јавни бележници су повезани са катастром непокретности. Ради провере правног статуса непокретности, по службеној дужности, а за потребе промета непокретности и за оставинске предмете, јавни бележници од тада преузимају изводе из регистра катастра непокретности.
За ове изводе прибављене по службеној дужности јавни бележници од странка нису наплаћивали нити накнаду, нити трошкове. С тим у вези, апсолутно је нетачна тврдња пласирана у јавности да јавни бележници опструишу овај поступак како би од странака наплаћивали таксу за штампање извода, кажу у ЈКС.
У недавном предлогу Уредбе коју је упутио РГЗ, а за коју Министарство правде није дало сагласност, предвиђа се обавеза јавних бележника да од странака наплаћују таксу, коју би потом прослеђивали РГЗ-у. Јавнобележничка комора Србије истиче да је овакво решење незаконито и да је прибављање података и извода из регистра катастра непокретнсоти за службене потребе јавних бележника ослобођено од плаћања таксе и накнаде.
– Посебно наглашавамо да је зарад заштите података неприхватљиво да јавни бележници као део правосудног система електронску комуникацију са Заводом обављају преко комерцијалних мејлова, а што је предвиђено спорним предлогом РГЗ – наводе у ЈКС.
Коначно, поред потребног подзаконског акта, како би јавни бележници могли да грађанима издају извод из катастра непокретности, РГЗ је био дужан да јавним бележницима омогући потпуни увид у ажурне податке Геодетско-катастарског информационог система (ГКИС-а) и њихово преузимање, што сада није случај. Имајући у виду да подаци у еКатастру, у који јавни бележници имају увид од 2018, подаци касне и по више дана, јавни бележници су принуђени да од странака траже папирни извод, ажуран на дан издавања, како би правни посао био сигуран за све учеснике, односно како би се избегле све могуће злоупотребе и преваре.
– ЈКС се нада да ће РГЗ обезбедити да увид у ажурне податке Геодетско-катастарског информационог система, поред јавних бележника, геодетских организација и адвоката, добију и сви државни органи који одлучују о правима и обавезама грађана, како нико не би имао потребу да иде на било чији шалтер. Јавнобележничка комора Србије позива представнике РГЗ да заједно са представницима ЈКС и Министарства правде седну за сто, како би се пронашло најбоље заједничко решење које ће бити усклађено са законом, а да би се грађанима Србије обезбедила ефикасна и брза услуга, уз неупитну правну сигурност – наведено је у саопштењу ЈКС.
_____________________________________________________________
Овде држава одавно не постоји, већ каморе као мафијашка удружења за узимање рекета члановима и скидање коже народу са леђа.