Korona virus: Kako da sami napravite masku
Dok zemlje preduzimaju korake za ublažavanje mera uvedenih zbog korona virusa, nošenje maski za lice u javnim prostorima postaje obavezno ili deo zvaničnih saveta na mnogim mestima.
U Srbiji je krajem juna, posle konstantnog povećanja broja novoobolelih, od kojih je najveći broj u Beogradu, doneo odluku da nošenje maski bude obavezno i u zatvorenim prostorijama.
Do sada je to bilo na nivou preporuke, a obavezno je bilo nošenje maski samo u javnom prevozu.
„To ne moraju da budu hiruške maske, već mogu i pamučne koje sami šijemo, bilo koja mehanička zaštita“, rekla je Darija Kisić Tepavčević iz Instituta „Milan Jovanović Batut“ za Radio-televiziju Srbije.
„Apelujemo da se koriste i druge mere prevencije, a to je fizička distanca od najmanje jednog metra, kao i redovno pranje ruku“, dodala je ona.
Francuska je 10. maja donela odluku da se maske na licu moraju nositi u javnosti.
Potom je i Nemačka propisala da se maske nose u javnom prevozu i prodavnicama. Velika Britanija savetuje ljude u Engleskoj, Škotskoj i Severnoj Irskoj da pokriju lice kada ulaze u prodavnice ili javni prevoz, kako bi se sprečilo širenje korona virusa.
- Solidarnost u doba korone: Širom Balkana se šiju i poklanjaju maske
- Ko je izmislio karantin, zaštitne maske i vakcine
- Korona virus: Mogu li maske da vas zaštite od bolesti ili zagađenja
S obzirom da su medicinske maske prioritetno namenjene zdravstvenim radnicima i negovateljima, možda ćete morati da napravite sami masku za sebe.
Napravite svoju masku
Ovo je uputstvo sa instrukcijama korak po korak kako da ih napravite prema obliku lica.
Bilo da šijete rukom ili šivaćom mašinom ili je pravite od stare majice, princip je isti: imati više slojeva materijala je bolje, maska mora lepo da prijanja na lice i trebalo bi da dišete normalno.
Naše istraživanje je pokazalo da je najbolje koristiti pamuk, keper ili prirodnu svilu. Ali takođe možete koristi bilo šta da imate kod kuće.
Krenimo od lakšeg.
Britanska vlada savetuje ljude da peru ruke i koriste sredstva za dezinfekciju pre nego što stave maske na lice.
Takođe bi trebalo da:
- izbegavate dodirivanje očiju, nosa ili usta
- odložite maske za lice u plastičnu kesu dok ne budete imali prilike da je operete
- perite masku u mašini, običnim praškom – može i zajedno sa drugim vešom
U našem sledećem primeru koristimo staru majicu, najbolje onu od tankog pamuka ili mešavine s poliesterom. Takođe, ne morate da koristite mašinu za šivenje.
Ručno napravljene maske neće nužno pomoći onima koji ih nose, ali mogu da spreče širenje bolesti, jer ima onih koji nemaju simptome korona virusa, ali mogu da ga prenesu.
Ukoliko imate simptome korona virusa – poput visoke temperature i konstantnog kašlja, treba da ostanete kod kuće, u izolaciji.
Kakvu god masku da imate, ništa neće zameniti karantin. Higijena ruku je takođe važna kao i ranije – tako da perite ruke sapunom najmanje 20 sekundi kada stignete kući.
Naš treći predlog zahteva nekoliko poteza iglom, koji su jednostavni.
Postoji mnogo načina da pokrijete lice, primere imate i na društvenim mrežama koje nude profesionalni dizajneri, ali imate i one kako da napravite masku od sportske čarape.
Zabavite se i napravite ih. Zapamtite da će vam možda biti potrebno nekoliko komada.
Deca mlađa od dve godine ne bi trebalo da pokrivaju lice maskama.
Sve maske prikazane na fotografijama napravili su članovi BBC tima.
Grafike: Irena de la Tore-Arenas
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- DA LI ĆE BITI VAKCINA? Dosadašnji napredak u istraživanjima
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk