Za šest godina dva puta mu potrovane pčele
Čačanskom pčelaru Dušanu Kukiću, nedavno je uništeno svih 60 košnica, koje je držao na svojoj parceli u Slatini. To je drugi put za poslednjih šest godina da su mu uništene košnice zbog neodgovornog prskanja useva i voćnjaka.
— Ova godina je jedna od lošijih godina. Ovo je katastrofa ne samo za mene već i za ove jadne pčele koje se bore da donesu nešto. Uzrok svemu ovome je što voćari ne prate pčelare, jer pčelari ne mogu bez voćara, a voćari ne mogu bez pčelara. Oni znaju da svaka moja košnica njima donese oko 700 evra u povećanju njihove proizvodnje i mora da ima saradnje. To mi se desilo i 2014. godine kada su mi totalno bile potrovane pčele. Nije imalo radilice da izleti iz košnice. To mi se desilo i 13. juna ove godine. Dva dana pre toga bilo je milina videti kako to izlazi na pašu. Ispred košnica je bila gomila mrtvih pčela — kaže Dušan Kukić, pčelar.
Iako je zakonom zabranjeno tretiranje biljaka kada su u cvetu, preparatima koji su otrovni za pčele ratari i voćari se toga ne pridržavaju, pa je Dušan Kostić, drugi put za šest godina , ostao bez košnica i pčela. Stradale su uglavnom radilice, koje donose nektar. Šteta je ogromna, a višegodišnji ulaganje I trud nestalo je za dan.
— To ne može da se oporavi godinu – dve. Čim je na šećeru tu nema legla, ništa. A one sve znaju, u košnici se sve zna, i koja donosi vodu, koja radi, koja je stražar, koja hrani maticu, koja ima rezervnu vodu, koja čisti. One su bića koja treba poštovati — poručuje Kukić.
Dušan je tražio pomoć i od inspekcije. Međutim od toga nije bilo velike koristi, jer su mu objasnili da mogu da reaguju samo kada uhvati onog ko je to uradio.
— U poslednje vreme vrlo je teško u pčelarstvu. Kada odete u fitosanitarnu inspekciju, u veterinarsku inspekciju, pitaju ko je. Kako ću ja da pronađem u selu ko je prskao voće ili useve? Po mom mišljenju na poziv bi trebalo da izađu, da naprave zapisnik, da se prošeta kroz selo. Ovako ništa, podnosi se tužba priotiv NN lica i na tome se završi — konstatuje Kukić.
Zakonom je propisano da poljoprivrednici koji neadekvatno tretiraju biljke i utiču na uginuće pčela mogu da plate kaznu od 35.000 do 50.000 dinara, dok se kazne za preduzetnike kreću su od 300.000 do 500.000 dinara. Prema saznanjima udruženja pčelara, do sada u ovom kraju niko nije odgovarao za trovanje pčela.
To radu ljudi bez dusu i treba kazniti
Ako mi se tako nešto desi , neću ići u inspekciju.
On meni potruje pčele n, ja njemu posečen voćnjak.
Pa kome dosadi.
Strasno.To treba stogo kaznjavati udariga po dzepu pace voditi racuna bezobraznici jedni ubice.