Potpisan kolektivni ugovor za javna preduzeća
U sali Gradskog veća potpisan je kolektivni ugovor za komunalna javna preduzeća u gradu čiji je osnivač grad Čačak. Poseban kolektivni ugovor potpisali su gradonačelnik u ime osnivača a u ime Nezavisnog i Samostalnog sindikata Pavle Pavlović i Slobodan Velisavljević.
Potpisnik sporazuma ispred Nezavisnosti Pavle Pavlović, nije krio zadovoljstvo što je došlo do dogovora sa lokalnom samoupravom ističući da se do sada primenjivao nevažeči kolektivni ugovor. Kako je ocenio Pavlović, ovim kolektivnim ugovorom radnicima su vraćene neke prinadležnosti koje su ukinute prošlogodišnjim Zakonom o radu koje je donelo ministarstvo Aleksandra Vulina.
– Dokument ima značaj za svih šest javnih preduzeća u Čačku. Pregovori su počeli polovinom januara, rad je bio korektan, a nacrt ugovora smo usvojili još početkom februara meseca. Posebnim kolektivnim ugovorom definisana su prava i obaveze radnika, ali i osnivača. Reguliše se radno vreme, odmori, naknade zarada, uvećanje zarada za vreme rada praznikom, nedeljom, prekovremeni rad, isplata toplog obroga, regres. Upseli smo da vratimo i minuli rad koji će iznositi 0,4 za sve godine staža, dok će regres iznositi 75 odsto od prosečne bruto zarade na nivou Republike. Topli obrok je 10 odsto od prosečnog ličnog dohotka, navodi Pavlović.
Prema njegovim rečima, problemi bi mogli da se pojave u JP Komunalac i Zelenilo, jer se masa zarada ne sme uvećavati, ali je izrazio očekivanje da će se novac obezbediti preraspodelom u samom preduzeću.
Slobodan Velisavljević iz Samostalnog sindikata kaže da su do sada radnici u komunalnim preduzećima imali različitu visinu prinadležnosti što će se novim ugovorom sa osnivačem ispraviti.
-Do sada je svako preduzeće imalo svoje odluke o visini naknada, toplog obroka, regresa. U Zelenilu j etopli obrok bio samo 50 dinara dnevno, a regres 1.000 dinara. Izborili smo se da to bude mnogo više. Upseli smo da vratimo i minuli rad za sve godine radnog staža, kaže Velisavljević.
Gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić zahvalio se svim pregovoračima, ističući da je urađen značajan posao i pronađeno rešenje koje je zadovoljavajuće i za radnike i lokalnu samoupravu.
Predsednik Veća samostalnih sindikata grada Slobodan Jelić zahvalan je sindikalcima što su krajnje ozbiljno pristupilipregovorima i što su u mnogome doprineli da se poboljša položaj radnika u lokalnimjavnim preduzećima.
– Organizovali smo i sjedinili sve sindikate u Čačku i došli do kolektivnog ugovora, što je važno za sve zaposlene. U toku je rad na kolektivnim ugovorima za jave ustanove i ustanove kulture u Čačku, gde ćemo vratiti prava koja su umanjenja Zakonom o radu, kaže Jelić.
Kako je najavio prvi čovek čačanskog sindikata, biće formirana komisija koja će pratiti primenu kolektivnog ugovora.
U čačanskim komunalnim preduzećima radi 620 sugrađana.
А друштвне предузећа која су била окосница града Чачака су у пропадању покрадена у срамној приватизацији од 2000 са доласком ДОСоваца и Динкићеваца.
Управа Града Чачака би морала(ако је разума?) да гледа како да оживи Индустријску зону у Чачку, да покрену Слобода-апарате,Цер,Технос,БИП,Фабрику Хартије,Исхрану, Мелекару , Сточар….
Предложите/подржите бре( ако има разума?), новом власнику Чачанске банке – Халк банци да доведу озбиљне турске инвеститоре, то су озбиљни светски играчи (само не драмите и без вечитих стереотипа)
Народ гладује и висоока је незапосленост, а много се философира/контра, бре!
Дај не туци, све те фирме су пропале још 90тих, имале технолошке вишкове, нису примали плату, покрадена имовина…не фантазирај много, има нас који се сећамо.
Па покрадена је имовина и нико не одговара, буразеру!
Све те фирме које кажеш да су „пропале“ , ено сада једним делом користе неки нови власници(ко магацине), делом изнајмљују, нешто користе , а нешто су распродали,највише пропало.Неко је раније изградио а други се овајдили, ок.
Захваљујући паланачко оговарачком менталитету и јајарењу смо дошли да је све покрадено и уништено, без ичије помоћи са стране!
Поставити увлакаче и медиокритете ,омаловажавати раније успехе, контритрати свима, то је „успешан“ рецепт који и данас важи у овом Чикагу!
Овде је дивно!
Фантазирајмо да живимо ко у Чикагу !
Чему топравдање. Као што рекох ваљда је нормално да заживи Индустријска зона, и да се покрену поменуте фирме, или делови тих фирми који су остали релативно употребљиви, да се нађу пословни партнери или слично(бровнфилд/brownfield инвестиције).
Најакше је почетии бизнис тамогде већ има нека инфраструктура, некаква традиција, кадрови( пример Застава – Фиат)
А што се тиче паланачког менталитета и контрирања , ту смо шампиони!Нажалост.
Поздрав!