Kajsije gotovo da nema
U Miokovcima kod Čačka, selu koje važi za najvećeg proizvođača kajsije, ove godine gotovo da nema roda. Prolećni mraz pričinio je veliku štetu pa se na granama može pronaći tek po koji plod ove voćke.
Porodica Stojanović iz Miokovaca, koja godišnje ostvari prinos od 20 tona po hektaru, ovog leta ubraće tek 10 odsto roda.
“Strašno je za nas kao pojedince, ali nemamo razloga da se žalimo, priroda je učinila svoje. Mraz se desio 25. mart i rod je uništen 90 odsto, beremo hektar za dan. To je prirodni faktor i mi ne možemo da utičemo na to”, rekao je Aleksandar Stojanović.
On kaže da uprkos tome što roda ove godine gotovo da nema, voćnjaci se moraju održavati.
“Moramo da ih štitimo od štetočina i bolesti, ali nadamo se idućoj godini. Ovaj posao kad počne da se radi tu nema odustajanja i predavanja. Znači čekaš naredni rod i to je to. Nadamo se boljem”, naglasio je Stojanović.
I voćnjaci njegovog komšije Mladena Nikitovića su prazni.
“Nema ništa, sve je smrzlo, grad je doradio ako je imalo nešto”, rekao je Nikitović.
On kaže da je očekivao dobar rod imajući u vidu da je kajsija dobro nahranjena, isfrezerovana, kropljena…
“Nema ništa, umesto tri, četiri vagona, 30, 40 tona tu ima 300 kilograma. Nema ni za džem. Na nekoj ima dva, na nekoj tri kilograma, a na deset ništa”, ispričao je Nikitović.
Hladnjačari još nisu planirali otkup pa se i o ceni ne razmišlja.
“Otkup nije počeo i pitanje je da li će početi organizovan, zato što imamo problem sa prinosom. Ove godine je jako redukovan prinos, više od 90 odsto, kasni mraz je uzeo svoj danak”, rekao je direktor hladnjače “Superfrut” Miokovci Boris Petrovski.
Objašnjava da će se sve završiti kupovinom malih količina privatno po kućama i na kvantaškim pijacama.
“Što se tiče izvoza za Rusiju i za zapadne zemlje toga takođe nema, niti ima kvaliteta niti ima prinosa”, naveo je Petrovski.
U čačanskom kraju kajsija se gaji na površini od oko 500 hektara, najviše u Miokovcima.