Најбоље креме за сунчање нису и најскупље
Од 19 производа за заштиту коже који су намењени деци само један није имао фактор заштите наведен на декларацији, показало је најновије истраживање Савеза потрошача Словеније. Тестирајући производе који се могу наћи у свим трговинама на тамошњем тржишту, али и који се породају онлајн, ова анализа је, како се наводи, разбила још један мит – да су само најскупље креме доброг квалитета.
Анализе овог удружења су показале да ниједан тестирани производ није садржао недозвољене хемикалије које изазивају алергије, док су се највеће разлике показале у способности крема да влаже дечју кожу.
– Најбољим су се показали производи приватних робних марки четири трговца на мало. Они су имали и задовољавајуће цене и то од два и по до три и по евра на 100 милилитара производа – наводи се у истраживању Савеза потрошача Словеније, које је објављено на њиховом сајту.
Иначе, посебан акценат овог теста био је на односу УВА и УВБ филтера који је важан код избора крема за сунчање. То показује колико добро производ штити кожу од УВБ зрака и самим тим од сунчања. Они наводе да је правило да што је већи број фактора, да је дуже и време заштите. Код деце и особа светлије пути, незаштићена кожа постаје црвена након само пет до десет минута.
– Уколико се на кожу нанесе крема за сунчање са фактором 30, то време се продужава за 30 пута (дакле на 150 до 300 минута), али дерматолози саветују да се на сунцу борави ипак две трећине тог времена, колико је сматрају безбедно – наводи се у овом истраживању.
С обзиром на то да је дечја кожа осетљива, јер нема своје заштитне и одбрамбене механизме, као што су способност препланулости и задебљани горњи слој коже који (бар делимично) штите од штетних утицаја УВА и УВБ зрака, треба јој добра заштита. Не само уз море, базене или у планинама, већ сваког дана, такође на игралишту или тераси. Иначе, да би заштита била ефикасна, кажу у овом удружењу, однос између УВА и УВБ филтера мора бити најмање један према три. Сви производи које су анализирани током овог истраживања су испуњавали овај критеријум. У овом удружењу су приликом представљања резултата напоменули да је изложеност УВ зрачењу посебно велико на мору и планинама, па је и ризик посебно за намлађе велики. Они упозоравају да чак и производи који су означени као ексра водоотпорни морају да се наносе више пута на кожу и после сваког уласка у воду и брисања пешкиром.
– За децу користите најмање фактор 30 и што је ова ознака заштите већа и боравак на сунцу је мање опасан. Најбоље је да то буде лосион, а било би добро избегавати спрејеве. Чак и ако се користе производи у спреју савет стручњака је да се он прво напрска на длан, па тек онда нанесе на кожу – кажу стручњаци из овог удружења и додају да је осим кремамам препоучљиво да се деца од сунца штите и одећом, посебно до прве године живота. Ово удружење је иначе пре неколико година тестирало и одећу са УВ заштитом за најмлађе, а ове године и за одрасле. Испоставило се да ни одећа са овим ознакама не штити подједнако ефикасно. Општа препорука је да густо ткани текстил тамнијих боја ефикасније штити од сунца, а то се односи и на капе и шешире. Пошто се потрошачи често питају да ли је добро да користе производе који им преостану од претходног лета, Савез потрошаа Словеније саветује да је то могуће уколико је производ у међувремену правилно чуван. Иначе, ови производи се праве тако да буду ефикасни до три године.
– Уколико је конзистенција и мирис и даље исти креме могу да се користе и следећег лета. Ови производи су трајнији него што многи мисле, а најважније је да се правилно чувају – наводи се у овом удружењу.
Пет савета клиничких дерматолога
1. Наносити крему 15 до 20 минута пре изласка на сунце. Крема делује и тренутно, али је боље да је кожа упије.
2. Препоручује се да се наноси количина отприлике једне кашичице за сваки део тела, али је најбоље да се наноси довољно, толико да кожа буда бела пре утрљавања креме.
3. Потребно је користити ове производе сваког дана, а не само лети, на изложене делове тела уколико се напољу борави дуже од 20 минута.
4. Избегавати боравак на сунцу између 11 и 15 часова. Иако то не мора да буде најтоплији део дана, снага УВ зрака је тада најјача.
5. Не ослањати се на шминку која има заштитни фактор – то није довољно.
Napisite i kakve kreme se nalaze na nasem trzistu,sastojci su katastrofalni. Konkretno znam da krema koju roditelji najvise koriste za svoju decu a pritom za nase standarde nije jeftina,sadrzi gomilu stetnih sastojaka koja sigurno steti zdravlju nase dece. Pozdrav redakciji
A gde da ih upotrebimo.u stanu.kad su nam sve zabranili.jos ce i vazduh.da sedimo kuci.a i sto ce nam.umesto da izlazimo Nasi kvazi stručnjaci sad kazu Korona je i u svemiru.prenosi se vazduhom.pa ne treba da disemo.
Idi, nađi neku štalu/šupu obesi se.