Čudo na farmi Glišović: Dve ovce ojagnjile četvorke
U domaćinstvu porodice Glišović iz Bresnice, dve ovce, u razmaku od 24 sata, ojagnjile su po četiri jagnjeta. Ovo je vrlo redak slučaj, a vlasnici ističu da su srećni što se ovaj fenomen dogodio baš na njihovoj farmi i što su svi jaganjci preživeli.
Za 24 sata dve ovce rase Ile de France na svet su donele po četiri jagnjeta, što se veoma retko dešava kod ovih životinja. Porodica Glišović se ovčarstvom bavi profesionalno od 2017. godine, i do sada na farmi, ali i u samom selu, nije bilo ovakvih slučajeva.
— Prvi put se susrećem sa četvorkama. Imao sam do sada jedno, dvoje, troje, ali ovo sa četvorkama baš mi je drago. Baš je retko do sada bilo četvorki. Baš mi je drago da se ovo desilo na mojoj farmi — priča Darko Glišović.
Glišovići kažu da su četvorke rezultat pridržavanja svih saveta struke u ishrani, ali da je pre svega presudna genetika, a potvrda dobrog rada stigla je i sa prošlogodišnjeg Šumadijskog sajma gde su osvojili prvo mesto na izloižbi ovaca.
— Kao što vidimo to je i dovelo do toga. Dosta saveta od prijatelja, sa interneta, razmenjivanje iskustava dovelo je do ovoga. Kod nas su za sve vakcinacije zaduženi veterinari — kaže supruga Ivana.
— Najviše do izražaja dolazi genetika, a potom hrana. Da bi ovca proizvela što više jajnih ćelija, mora da ima dosta proteina i belančevima, tu mora da bude koncentrovana hrana i kvalitetno seno — objašnjava Darko.
Farma trenutno broji 45 ovaca, a plan je da se stado poveća za još 20 – 30. Iako je trenutno plasman vune težak jer za njom nema tražnje na tržištu zbog koronavirusa, ovčarstvo se isplati, ali samo ako se gaji veći broj grla.
— Meso se prodaje dosta uslužno za klanje, i ima prodaje. Muški se prodaju dok se ženke ostavljaju za priplod. Isplati se baviti se ovčarstvom ali samo ako se gaji dosta grla. U početku sam malo više lutao dok nisam izabrao rasu. Ove godine vuna je u krizi, drastično je opao otkup. Bavim se i profesionalnim šišanjem ovaca što dosta olakšava život farme — kaže Darko.
Pored ovaca, Glišovići imaju i pet krava, mleko daju u otkup, a dodatni posao je i proizvodnja cveća. Kako su nam rekli, život u Bresnici je lep, ima dosta mladih, dosta se radi ali ima vremena i za uživanje.
Bravo, vredni ljudi! Samo napred!
Bravo cestiti domacini. Takav seljak domacin treba ovoj napacenoj zemlji.
Bravo.Svaka cast samo napred.Lepo je videti mlade ljude kako se bave ovcarstvom na pravi nacin.
Bravo seljak je prehranio ovaj narod…
Posteni ljudi, vredni, radni.
Ovo jedno isto Zivan Redzo