Kon opisao kako će izgledati nastava u školama od septembra
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da povodom početka naredne školske godine postoji predlog da se nastava organizuje u školama, tako što bi učenici od prvog do četvrtog razreda imali po četiri časa dnevno od 30 do 35 minuta, uz odmor između časova od po 20 minuta, sa dezinfekcijom, uz to da bude samo do 15 učenika po odeljenju.
Kon je za RTS izjavio da će to biti generalni predlog za početak školske godine, a da će se najverovatnije ostaviti školama da pojedinačno u skladu sa mogućnostima i potrebama organizuju nastavu.
„Nošenje maski je predlog, ne pominje se u ovom dopisu, to ima smisla kada se ustane i ide napolje“, rekao je Kon i dodao da ako ima po 15 učenika u odeljenju to obezbedjuje distancu i nije potrebno nošenje maski u učionicama za vreme trajanja nastave.
Kon je rekao da svi pokazatelji ukazuju da se epidemija smiruje i da dolazi do smanjenja potencijala prenošenja korona virusa, kao i da je sve više kontrolnih pregleda koji pokazuju da se bolest završava i da se broj onih koji mogu da prenose virus se smanjuje.
Prema njegovim rečima to potvrđuje i smanjuje broja onih koji su hospitalizovani u kovid bolnicama, i da sve ukazuje da se postupno izlazi iz vrlo nepovoljne i nestabilne situacije, ali da je daleko od toga da može da se kaze da se situacija stabilizuje naročito u Beogradu i većim gradovima.
„Jasno se uočava da je nakon uvođenja obaveznog nošenja maski, držanja distance, došlo do zaravnjenja a sada dolazi do spuštanja krive“, kazao je Kon.
On je informaciju da je juče bio prvi dan nakon dužeg vremena da pacijenti iz Beograda nisu slati u kovid bolnice u drugim gradovima prokomentarisao da „to jasno govorni da ukupno gledano na celoj teritoriji Srbije postupno dolazi do smanjivanja aktivnosti virusa“.
„Ali sam vrlo oprezan u bilo kakvim izjavama, jer odmah dolazi do popuštanja pažnje“, rekao je Kon.
Kon je rekao da je „virus neuporedivo više rasprostranjen nego u samom početku“, kao i da će se za nedelju do deset dana videti da li otvaranje bazena i kupališta na Adi ima posledica, odnosno da li su se poštovale preporučene mere, ili nisu.
Prema njegovim rečima, za razliku od prvog dela epidemije korona virusa, nakon čijeg su prvog pika zdravstvene ustanove izlazile iz kovid režima, ovoga puta neće biti potpunog ukidanja bolnica koje su u kovid režimu, i u njima će ostati neka odeljenja samo za kovid pacijente.
Da li neko misli o prosvetnim radnicima? Zdravstveni radnici su bar nekako zaštićeni. U školu dolaze deca iz porodica gde živi više generacija.Deca donose različite viruse.Mogu biti prenosioci bez simptoma.Druga deca mogu odneti virus u svoje porodice.Šta onda? Šta je preče?
Kao što je i uvek bilo sa raznim virusima… Zar nije tako, Malina? Kon definitivno nije normalan čovek. A Vi, ako ste prosvetni radnik, trebalo bi da znate o čemu se ovde radi i da se borite za istinu i pravdu. Đaci u škole, radnici u fabrike, svako tamo gde mu je mesto. A oni, ako prave novi svetski poredak, neka ga naprave. Mi Srbi ćemo videti kako to „radi“, pa ćemo im se posle 30-40 godina, kao i obično, možda, ali samo MOŽDA prudružiti.
Prosvetni radnici su sve moguci.U pitanju je jos neku talas kirone.Nije nam dosta,treba jos
Eto posla u prosveti.
Sva odeljenja prepoloviti, i profesori i nastavnici će imati pun fond časova za svoje predmete, još će biti i dodatnog zapošljavanja i motivisaniji rad i djaka i profesora. BRAVO
Konačno, brojnost dece u odeljenju kao u evropi. Profesori će se zaposliti, kvalitet obrazovanja nezadrživo srlja u progres.