Škola neophodna deci ali kako organizovati nastavu
Direktor čačanske Gimnazije Ivan Ružičić kaže da školama neće biti problem da organizuju i pripreme nastavu od 1. septembra po preporukama Kriznog štaba i Ministasrtva prosvete. On očekuje da Ministarсtvo prosvete prepusti školama da se same organizuju u skladu sa svojim prostornim i kadrovskim mogućnostima.
— Nastava na daljinu ne može biti zamena onoj nastavi kada su učenici u školi. Škola na taj način gubi svoju obrazovnu i vaspitnu ulogu, ocenjivanje je poseban problem, a škola ima i svoju socijalnu ulogu, da učenici dolaze, da oni odrastaju i sazrevaju u odeljenju u prirodnoj sredini u školi. Tako da razumem napore da se nastava vrati u škole od 1. septembra — kaže Ivan Ružičić, direktor Gimnazije.
Sa svim tim argumentima slažu se i roditelji, ali su podeljeni oko toga kako organizovati nastavu na bezbedan način.
— Teško je zauzeti stav. Naravno da u ovoj situaciji ne možemo ići u školu, za male đake od prvog do petog razreda bolje je da idu, ali sa druge strane, ko je pametan šta sve može da se desi ako budu išli u školu. Online nastava ne može biti zamena za pravu nastavu, ali u ovoj situaciji verovatno je to jedino moguće. Jedino ako postoji neki model. Jedino zameram Ministarstvu što nema neke javne rasprave, nema konsultacija, nego stalno donose neka rešenja, a sledeće sedmice druge — kaže Goran Šipetić.
— Svakako da je bolje da idu u školu pogotovo za manju decu. Osnovcima je bolje da budu u školi jer ne mogu da isprate online nastavu, da imaju komcetraciju gledajući televiziju. Deca ne stiču radne navike i bolje je da idu u škole. Živeti se mora dalje, ići u školu. Ne može život da stane — smatra Verica Teofilović.
I Iskra Jeković, koja kreće u peti razred, volela bi da od 1. septembra, umesto ispred TV ekrana, da bude u učionici, jer dobijaju više predmeta koje je teško pratiti samo putem interneta.
— Online nastava jeste bila zabavna, ali mislim da je svakako bolje učiti uz učiteljicu i drugare. Učiteljica je slala sve što je trebalo, zadatke, objašnjavala gradivo pa smo uspeli da sve uspešno okončamo. Više bih volela da od 1.septembra idem u školu. Sada idem u peti razred, dobijamo nastavnike i mislim da će biti mnogo teže gradivo, imamo više predmeta, a iz svakog predmeta je nastavnik. Lakše je da idmeo u školu — kaže Iskra Jeković.
Međutim, problem će biti kako obezbediti i ispoštovati sve preventivne mere, posebno u velikim školama koje imaju po devet ili deset odeljenja po generaciji. Gimnazija će sasvim sigurno organizovati nastavu za one teže predmete, dok će se oni lakši snimati i postavljati na sajtu škole.
— Ovaj model podrazumeva da će 15 učenika biti u učionici, ali mislim da je važno da se definiše maksimalan broj učenika u školskom prostoru. Trebalo bi da se definiše i trajanje časova. Što se tiče same organizacije, mislim da će moći da se napravi kombinacija online nastave i boravka u školi, s tim što bi obavezno bilo da se učenici ocenjuju u školi. Školama treba prepustiti da same odluče kako će profesori držati predavanja, da se na nivou škole snimaju predavanja, da ih objavljuju na sajtu škole, da škole na neki način naprave prioritete, koji predmeti i dalje mogu da idu online, a koji predmeti obavezno treba da se drže u učionici, jer mi znamo da imamo neke predmete koje učennici ne mogu da savladaju čak i uz najbolja uputstva nastavnika. Svaka škola treba da napravi program za sebe i da se svi maksimalno, kada dolazimo u školu, pridržavamo svih preventivnih mera — smatra direktor Gimnazije
Povratku đaka u škole raduje se i profesorka Danka Vujičić koja je bila jedan od predavača tokom online nastave na RTS-u. Kaže da će 30 minuta biti dovoljno da se organizuje čas.
— Nastava preko interneta ne može da zameni školu. To je bilo neko prinudno rešenje s obzirom na situaicju u kojoj smo se našli. Ma koliko da smo uspeli da ispunimo neke obrazovne zadatke uvek je tu nedostajao neki vaspitni momenat škole. Interakcija sa đacima je nezamenljiva jer vi puno toga možete da saznate u toku nastave, u neverbalnoj komunikaciji. Dovoljan je pogled učenika da shvatite da nije dovoljno osnažen da zatraži pomoć kada mu nešto nij jasno. Još uvek nisam stekla kompletnu sliku kako će to izgledati na terenu od 1.septembra. Misim da će to više komplikovati rukovodstvu škole nego nama nastavnicima. Svakako će biti teže i jedan neizvestan zadatak u odnosu na redovnu nastavu na koju smo navikli. Ne znamo kako će se deliti odeljenje, kako će biti strukturirana nastava, ali svakako nećemo imati vremena kao u redovnoj nastavi. U svakom slučaju daćemo danmo maksimum i nadamo se dobrim rezultatima — kaže Danka Vujičić, profesorka hemije.
Kako će izgledati nastava od septembra roditelji će detaljno saznati u ponedeljak 31. avgusta, kada bi u svim školama trebalo da se organizuje upoznavanje đaka i roditelja sa nastavnicima. Prvi dan školske godine biće posvećen kovidu, razgovaraće se o virusu, kako se prenosi, merama prevencije.
Nastava preko interneta nema efekat kao u učionici, jer nastavnik ne može da vidi ko stvarno prati nastavu, a ko ne. Deca često spavaju do 2 popodne, ali su zato do 3 ujutru na društvenim mrežama.
Izgleda da bi za nastavu preko interneta bilo najbolje da se pomeri u vremensku zonu u kojoj je Vankuver 🙂
Za decu je najbitnije da ostanu zdrava. Neka se fokusiraju na bitne predmete. Ionako su nosili po 100 kg knjiga u racevima i imali po najmanje 5 izmišljenih predmeta da bi se popunili fondovi casova. Neka ih nauče bitnim stvarima, a ne da sebi prave izmišljene poslove. Sad zbog polaska u skolu moramo pobediti koronu, kao pred izbore, a od 1.10 opet vanredno stanje.
Mišljenja sam da je zdravlje prece od svega drugog. Onlajn nastava jeste lošija varijanta ali bezbednije.
Pitanje je šta će biti kad na primer 10. Septembra nekom detetu član porodice oboli ili samo dete oboli. Proći će najmanje 2-3 dana dok se ne stigne rezultat ove trsta a kada se potvrdi šta onda: da li će sva deca iz grupe u izolaciju, da li će nastavnici u izolaciju, da li će onda biti samo onlajn nastave ili će se u dalje ići „redovno“ u skolu.
Ovo sto je predlozeno je lose po zdravlje svih u skoliKada dodje do masovnijeh obolevanja pa se skole zatvore a svi odu po bolnicama,vide ce se efekti rada.
Zasto da krecu , ionako nista ne nauce u skolama pametno , osim da puse , drogiraju se , vucaraju se po wc – ima , profesori samo strajkuju , traze plate ,kao da su hirurzi , zadnjih 25 godina , nikad zadovoljni , nikad deci da posvete vreme kako treba ,samo se okupljaju u grupice , jedna grupa ogovara drugu ,sabotiraju se , svadjaju se , svalerisu se , nista , ali nista pametno deca ne nauce od njih ! Cast izuzetcima!
Zbog ovog poslednjeg – Cast izuzeTcima! deca bi i trebalo da krenu što pre u školu i ne ostanu nepismeni kao Vi. Neko je birao profesiju koju voli, koja mu leži i koju može najbolje da radi. Obrazovanje NAŠE dece je ključ za uspeh ove države, svaka čast našim nastavnicima i profesorima herojima koji i sa nedovoljnom platom nalaze elan da decu nauče, da upišu željeni fakultet, da ostvare svoje snove, da unovče trud i znanje, da nekome sutra pomognu da se izleči, otputuje na usavršavanje, da nekome osmisle enterijer itd. Hvala svim mojim profesorima u Gimnaziji u Čačku što su bili i ostali uzor, moralne gromade i večni zaljubljenici u svoju profesiju! Čast SVIMA, a ne samo izuzecima!