Plastika pluta Potpećkim jezerom
Zbog otežanog odlaska u okolne zemlje zbog epidemije koronavirusa građani Srbije ove godine su mahom letovali u svojoj zemlji. Srbija ima dosta prirodnih i veštačkih jezera koja su pogodna za letnji odmor, ali su svi još jednom mogli da vide sav naš nemar prema prirodi. Smeće i plastika u jezeru i pored njega česta su slika ovoga leta sa Potpećkog jezera, nedaleko od Priboja.
I ovog proleća i leta Lim je doneo stotine kubika smeća na svom toku kroz Crnu Goru, Srbiju i Republiku Srpsku. Plutajuća deponija na reci zagađuje i tlo, a otpad stalno preti da izazove i havariju na samoj brani hidrocentrale. Ribari i kupači oduševljeni su prirodom ali su ogorčeni onim što vide na jezeru.
— Zatvorene su nam granice pa odmor provodim u Srbiji. Iznenađen sam smećem u Potpeću. Smeta nam za pecanje, smrdi, zagađuje obalu i jezero. Prvi put sam ovde, čuo sam da je jezero lepo i stvarno bi bilo da nema smeća. Uzvodno su deponije i nadam se da će se ukloniti — kaže Aleksandar Lazin iz Pančeva.
— Idem na mesta gde nema plastike ili rasklonim smeće. Ova plastika, ona uglavnom ide niz Lim i do brane. Najgori deo je kad dune vetar i nanese plastiku na zaliv. Kada nema struja sve ide na branu. Oni tamo imaju kašiku i sklanjaju plastiku da ne bi ugrozila rad brane — priča nam meštanin Milorad Lapčević.
— Iz Beograda sam i ovde sam drugi put. Lepa je priroda, jezero ali smeta mi plastika i flaše. Žao mi je što naši ljudi ne vode računa o prirodi. Trebalo bi da se svi više potrudimo da se ne baca ambalaža. Neverovatno kakav nam je odnos prema prirodi — razočaran je Rastko Andrić.
Reka Lim nastaje u podnožju Prokeltija i do Crne Gore je besprekorno čist. Kroz ekološku državu protiče pored pet deponija. Deponija Stanjevine na ulazu u Prijepolje, smeštena između reke Lim i magistralnog puta, poslednja je u nizu smetlišta i verovatno je najveće ekološko ruglo Srbije.
Nadležni u Prijepolju kažu da će ovo biti poslednja godina da se na ovoj deponiji odlaže otpad. Ministarstvo za zaštitu životne sredine izdvojilo je 20 miliona dinara za početnu fazu izgradnje transfer stanice na kojoj će se selektovati otpad iz Prijepolja, Priboja, Nove Varoši i Sjenice a potom dalje odvoziti na deponiju Duboko kod Užica.
— Vlada je 2018. godine u junu mesecu donela odluku da se na teritoriji opštine Nova Varoš izgradi transfer stanica, kao privremeno pretovarno mesto, odakle će se otpad transportovati i lagerovati na deponiju Duboko. Uradili smo projekat za izgradnju transfer stanice. Ove godine neće moći da se završi transfer stanica jer je pitanje kada će početi radovi zbog svih procedura. Sledi nam raspisivanje javnog poziva, izbor izvođača radova, uvođenje u posao, dovođenje električne energije, izgradnja pristupnog puta. Očekujem da tek tokom sledeće godine završimo transfer stanicu. Biće potrebno ukupno oko 160 do 170 miliona dinara — izjavio je Ljubenko Vasiljević, direktor Regionalne sanitarne deponije Banjica.
Osim zatvranja deponije, dolazak smeća do brane i Ribarslog naselja trebalo bi da spreči i sajla duga 300 metara, koja će biti postavljena preko jezera. Projekat vredan 130 000 evra, partnerski finansiraju Evropska unija i opština Priboj i realizovaće se u dve faze.
Raja je stoka. Vidimo to iznova na svakim izborima zadnjih 75godina.
Nema države i krade se i ugrađuje na sve strane.
Posmatramo kraj, nekad ponosnog, Srpbskog naroda!!!
Da ima vlasti i da se ove plastične boce naplaćuju samo 10din, nijedne nigde ne bi video.