Светац који повезује манастир Тумане и Чачак
Пише: Светислав Љ. Марковић |
Вест да је Манастир Тумане хуманитарно помогао Чачанску болницу подстакла ме је да читаоцима презентирам биографију свеца који је гимназијско образовање започео у Чачку, а вечно почива у вероватно најпознатијем подунавском православном манастиру.
РАДОЈЕ АРСОВИЋ (отац Јефто (1851–1911), мајка Сава (1853–1912)), рођен је као пето дете својих родитеља у Кушићима 13/25. децембра 1893, а крштен у Миланџи 20. децембра 1893. године (крстио га свештеник Јован Поповић). Имао је браћу Миленка (ђенералштабни артиљеријски мајор, који је погинуо 1914) и Раденка (живео у Франкфурту и имао сина Миленка) и сестре Јелу Циврић, Радојку Рајичић (сахрањена у Слатини) и Иванку Кривокућа (живела у Чачку и Београду). Основну школу завршио је у суседној Миланџи. У школу се уписао 1902. године. У архиви школе постоје уписнице свих разреда које је Радоје завршио. Занимљиво да је у трећем разреду (1904/05) био добар ђак са само две четворке (из српског језика и веронауке). У завршном четвртом разреду (1905/06) био је одличан, а опет је имао две четворке (јестатвеница и пољопривреда), али овога пута остале оцене су биле петице. Учитељ му је био Божидар Нешковић. Чачанску Гимназију је уписао 1906. године. Из Извештаја о раду и ученичком напретку у школској 1907/08. години види се да је са одличним успехом завршио други разред (од 23 ученика три су била одлична). Разредни старешина био му је Драгутин Јанковић, професор српског и немачког језика. Тада је напустио Гимназију у Чачку. Студије је после Великог рата завршио у Паризу. Докторирао је филозофију на Сорбони у Паризу и права у Монпељеу.
Једно време је радио као службеник у нашој амбасади у Паризу. Због владике Николаја Велимировића напустио је дипломатију и дошао код њега у Охрид, па у Битољ, где је боравио до 1936. године. Потом је прешао у Жичу, где се замонашио поставши монах Јаков, и радио као уредник Хришћанског мисионара и штампар. /стручни словослагач био је Ивањичанин Драгољуб Зарић (монах Дионисије), који је ту дошао из Крагујевца./ Чланке и преводе верске садржине објављивао је у Малом мисионару (од 1932), Мисионару, Хришћанској заједници, потписујући се као Р. А., Р. Ј. А., Радоје Ј. Арсовић, Ј. А., Радоје Ј. Арс… Био је уредник Мисионара (1936–1938) и помоћник уредника Хришћанске заједнице (1935). Превео је на српски језик бројне чланке и књиге: Житја светих девојака (Крагујевац, 1936), Историја монаха у Египту (Београд, 1984), Богохранимом свјашченству посланије (Приштина, 1995).
Као искушеник и монах строго се подвизивао и одликовао се многобројним духовним даровима. У току рата живео је у манастиру Љубостињи, где је упамћен као велики подвижник. Посебно је од савременика упамћен његов дар прозорљивости: предсказао је бомбардовање Београда и манастира Жиче током Другог светског рата. Истакао се као велики мисионар и проповедник. Помогао је обнову манастира Свете Тројице на Овчару. Умро је 15. фебруара 1946. године у селу Раброву, на путу за манастир Тумане. Сахрањен је 16. фебруара у манастиру Тумане код Голупца.
Двадесет првог октобра 2014. године пронађене су готово у целости сачуване његове свете мошти. У мају 2017. године у присуству више хиљада верника, а на основу одлуке Сабора Српске православне цркве канонизован је као преподобни Јаков Нови Тумански. Православни верници га славе 21. августа. О њему су написане две књиге: Јован Радосављевић: Жички монах отац Јаков Арсовић – духовни ученик Владике Николаја, Нови Сад, 2012. и Радоман Светковић, Слободан Обрадовић: Јаков Арсовић – смирени доктор наука, Духовни луг, Крагујевац, Лио, Горњи Милановац, 2010.
______________________________________________________________________________________
Divan tekst….vise ovakvih
Sve je bilo i nestajalo, i samo vera je ostala i sveci i njihova dela koja lece i pomazu bolesnom svetu…
Нисам знала ништа о овом свецу, драго ми је да сам прочитала. Слава му и милост. Спаси Господе људе своје.
Upoznajmo nase duhovne pretke, manastire i kulturna dobra. Odlican tekst.
U Manastiru Tumane leže u drvenim kivotima netruležne mošti sve Jakova i Sv Zosima Tumanskog. Oko njih se širi prelep mio miris. Takva prelepa svetinja! Živi svetitelji koji su mi više puta uslisili molitve! Ko nije imao priliku do sada neka poseti ovaj manastir.
Prelepo otoci i videti, doživeti to je nesto posebno
Manastir koji uliva takav mir u dusu i telo…osecaj je vanzemaljski.
Ovaj sveti mucenik je podlegao od batina udbaske komunističke bagre koja ga je na smrt pretukla jer je podelio 8000 primeraka Svetog pisma na zeleznickoj stanici u Pozarevcu.Mogao si ovo da navedes.