Narudžbina udžbenika manja za 30 odsto
Zbog koronavirusa i nepoznanice kako će izgledati školska godina, narudžba udžbenika ove u odnosu na prošlu godinu, manja je za 30 odsto, kažu čačanski distributeri. Cene kompleta udžbenika za osnovce neznatno su povećane i kreću se od 7.000 do čak 18.000 dinara. Jedina uteha roditeljima je da se mogu platiti na tri ili četiri rate.
Možda se ne zna kako će izgledati školska godina pred nama, ali roditelji dobro znaju šta ih sve čeka sa 1. septembrom. Za opremanje školarca, kupovinu udžbenika i školskog poribora, biće potrebno izdvojiti najmanje dva minimalca.
— Moje dete je starije, tako da smo upoznati sa svim tim detaljima. Кupili smo udžbenike preko škole koja je odredila koje udžbenike kupiti i preko koje firme. Ugovore smo potpisali i platićemo ih na tri rate. To nam dosta znači jer su knjige preksupe, ali dete mora da pohadja školu. Tu nas niko ne pita. Polovni udžbenici su mač sa dve oštirice, moraju da se kupe radne sveske pa mislim da je bolje kupovati nove i biti miran — smatra Jelena Nešović.
— Prva stvar je što je neujednačen kvalitet i cene knjiga, posebno što je puno izdavača. Cene su za osnovnu, a verujem i za srednju prevelike za naš standard. Komplet udžbenika nije ispod deset hiljada dinara. Škole su uredno obavestile roditelje za nabavku udžbenika. Programi se menjaju iz godine u godinu, tako da udžbenici od prošle godine nemaju upotrebnu vrednost — kže Olivera Labudović.
— Ne znamo ništa dok se ne krene u školu jer dete kreće u Tehničku školu. Nadamo se kad krene u školu da ćemo saznati. Poprilično je skup školski pribor i udžbenici ali snalazimo se — kaže Danijela Rakićević.
Škole su se još u februaru odlučile od kojih izdavača će kupiti udžbenike, ali je naručivanje, u odnosu na prošlu godinu, manje za 30 odsto. Razlog za to je nepoznanica kako će izgledati školska godina, navode dsitributeri.
— Situacija sa koronavirusom nas je poremetila, kao i sve. Morali smo da budemo dosta obazrivi u narudžbi udžbenika. Uspeli smo da odradimo pretplatu preko škola kako bi roditelji plaćali na rate. Onaj ko se prijavio preko škola, dobiće knjige, onaj ko nije, mi smo primali rezervacije do 10. avgusta. Nakon toga više ne primamo porudžbine jer nismo u stanju da prognoziramo šta će da se desi i kako će koja škola funkcionisati. Poslednjih dana imamo dosta pitanja roditelja, ali samo treba biti strpljiv — kaže Nikola Belić iz knjižare Pelikan.
Kako bi omogućili roditeljima da uštede kupovinom polovnih udžbenika, škole zaključuju četvorogodišnje ugovore sa izdavačima. Ugovori bi bili i na duže vreme, ali izdavači koriste zakonsku mogućnost i menjaju udžbenike svake četvrte godine.
— Nastavnici su ti koji biraju udžbenike, odnosno stručna veća. Iz godine u godinu prave se minimalne izmene što se tiče udžbenika. Problem je što izdavačke kuće za određene razrede izdaju stalno nove udžbenike jer im je to dozvoljeno po odlukama ministarstva. Ove godine to su udžbenici za treći i sedmi razred — objašnjava Miroslav Mandić, direktor OŠ Sveti Sava.
Učenici koji dobijaju besplatne udžbenike moraće da sačekaju septembar, kažu u Školskoj upravi. Kasni se zbog epidemije koronavirusa i posla oko organizacije početka nastave. Pravo na besplatne udžbenike kao i do sada imaju treće ili četvrto dete, primaoci socijalne pomoći i učenici koji rade po individalnom planu.
Koliko se direktori ugrade u cenu? Država dozvolila da se knjige kupuju preko škole, direktori da se bave trgovinom. Knjige bi trebalo da se kupuju isključivo u knjižarama, a škole da se bave vaspitno-obrazovnim radom. Direktori nisu vlasnici škole kao svog preduzeća, pa da zapošljavaju svoje supružnike, prijatelje i rodbinu, doduše ne baš uvek u svoju školu, da ne bi bilo providno… Sve je ovde po sustemu ja tebi, ti meni. Omogućeno im da idu po ekskurzijama o trošku roditelja. Oni idu sa vukovcima u Ulcinj, pa onda vode decu u Soči, rade sve ono što može da radi i drugi nastavnik ili profesor. Zapošljavaju svoj kadar, a postoji Zavod za zapošljavanje koji to treba da radi. I onda daju izjave po medijima šta je to najpovoljnije za roditelje. Direktori škola su stranački kadar koji se ne eksponira politički u javnosti, ali u suštini, najviše profitira. Posle onih koji su ih postavili, po modelu preletačevića, prelaze u druga jata, onako suptilno, i godinama lepo direktoruju.
Skolstvo je u rasulu gomila izdavaca, zar deca ne bi trebala isto da uce i nasledjuju knjige jedni od drugih? Ovako se svake godine izbija iz kucnog budzeta gomila novca, ko ima 2 i vise dece zna o cemu pricam. Knjige skupe preskupe kao da imamo plate po 1000e. A gde je novac za pribor obuca odeca…..
Kazu osnovno obrazovanje je obavezno i besplatno….
Kada ce da se pise o knjizarskoj mafiji, ko je drzi, ko su vlasnici izdavackih kuca, ko reketira roditelje pred svaku skolsku godinu….
Švabe, svima je isti vlasnik! Nemačka država!
Da bravo za komentar
Ima li neka od industrije da nema mafiju?