Osam mladunaca roda na području Čačka
Ove godine na području Čačka primećeno je osam mladunaca roda i to po dva u gnezdima u naseljima Beljina i Konjevićima, i četiri u Mrčajevcima.
Podaci pokazuju da su rode oduvek naseljavale ove krajeve, a gnezda su pravile i na drveću, poput onih u Stančićima i Bresnici, što je prava retkost.
Članovi čačanskog Društva ljubitelja ptica i prirode “Sove na oprezu” u saradnji sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, prethodnih godina su na ovom području postavili pet veštačkih platformi za gnežđenje roda.
Predsednik Skupštine društva ljubitelja ptica i prirode “Sove na oprezu” Zoran Rajičić, izjavio je novinskoj agenciji MNA da su ove godine aktivna tri gnezda.
“Po prvi put rode su se izlegle u gnezdu u Beljini, zatim u Mrčajevcima kod vrtića, koje je aktivno godinama i u Konjevićima kod groblja. Godinama smo imali gnezdo i u Bresnici, na vrhu jednog Bora, koje je vetar par puta rušio. Onda smo postavili veštačko gnezdo, dve godine su rode dolazile, ali ne i ove”, ispričao je Rajičić.
Prema njegovim rečima, bilo je još pet, šest pokušaja gnežđenja u Prijevoru, Trnavi, na Suvom bregu, ali činjenica je da ih je poslednjih godina sve više i više.
Ove godine mapirano je još nekoliko gnezda, a rode su primećene i na starom putu između Čačka i Kraljeva.
“Princip je da mužjak dođe sedam dana pre ženke, obnovi, popravi gnezdo, a zatim dolazi ženka. Rode dolaze polovinom marta, a već polovinom avgusta se vraćaju nazad u Afriku i to su putevi koji su dugi i po 10.000 kilometara”, naveo je on.
Rode su monogamna vrsta, odnosno par čitavog života ostaje zajedno. Uvek se vraćaju u isto gnezdo, a kad ih nema onda je to signal da su stradale tokom seobe.
“Gotovo 25.000.000 ptica strada na Mediteranu tokom seobe, a neki pesimistički pokazatelji govore da je to i 60.000.000. Neverovatno je taj krivolov izražen naročito u Libanu, ali često rode prave gnezda na dalekovodima, banderama, zatim dođe do kratkog spoja na kablovima i stradaju”, objasnio je Rajičić.
On kaže da republičko Uudruženje za zaštitu ptica ima sporazum sa Elektrodistribucijom da se gnezda sa bandera i dalekovoda izdignu pošto ih rode napuste.
Stradanje ovih ptica ranijih godina je zabeleženo i u čačanskom kraju.
“U Parmencu se jedna roda zaplela u kablove i tako stradala. Imali smo slučaj rode koja je, takođe u Parmencu, provela celu zimu, ali srećom bila je blaga”, rekao je Rajičić.
Rajičić je ispričao da, kada su kopani temelji za novu crkvu kod Osnovne škole “Ratko Mitrović”, pronađena je nekropola iz četvrtog veka i na nadvratniku sa obe strane isklesana je bila roda koja u kljunu drži zmiju.
To znači, kaže on, da je još u tom periodu ovde bilo dosta roda.
Divno.Konacno nesto,a da nema veze ni sa koronom,a ni sa Vucicem
Pa,tvojim komentarom si pokvarila ovu lepu pricu jer si obe posasti spomenula.
Divan tekst, cuvajmo prirodu!
Ima ih i u Lucanima..imaju svoje gnezdo..
Lepo je imati i takve ljude u neposrednom okruzenju (Zoran,Gašo …)Čestitam im i spreman sam da inm pomognem.
VRATILE SE RODE UPRKOS MILUNU MOZGONJI I NJEGOVIM KOBILARIMA IZ ERČEGA!
Prelepe ptice,odličan tekst…
Где у Лучанима? Можете нам послати поруку на мејл, или Фејсбук страницу Сове на опрезу. Дошли би да мапирамо то гнездо.
I rode su cule da je sns na vlasti pa i one dosle. Ziveo sns.