Radionica farbanja jaja u Nikolju
Etnološko odeljenje Narodnog muzeja u Čačku po peti put zaredom organizovalo je edukativnu radionicu šaranja vaskršnjih jaja tradicionalnom metodom voskom.
Svake godine učenici Gimnazije, zahvaljujući profesorki likovne kulture Snežani Biorac, darovita deca koju interesuje pomenuta tematika pohađaju radionicu. Tako je bilo i ovoga puta, s tim da je radionica održana u samom manastiru Nikolje u Ovčar Banji, gde su učenici od monahinja saznali kako se koriste tradicionalne metode šaranja jaja, ali i koliko je važna vera, ljubav i strpljenje povodom dočeka ovog velikog praznika.
– Jaja uglavnom šaramo sa voskom, grančicama, detelinom. Kada je u pitanju šaranje voskom tehnika je sledeća: potreban je čist vosak, i perce koje zagrevamo na plamen sveće. Kada zagrejemo perce umočimo ga u čist vosak i brzo oslikavamo zamišljenu šaru na jajetu. Uglavnom ispisujemo Hristos Voskrese, cvetiće…. Nekada, kada nas je bilo više u manastiru, jaja su išla na takmičenje, dobijali smo nagrade. Jaja bojimo kupovnom farbom ali najviše sa lukovinom. Kada se izvade jaja iz farbe, ona se suše. Kada se osuše, zagreje se krpica, stavi se malo ulja i obriše se vosak. Onda jaje zaista bude lepo, objašnjava nam monahinja Marija.
Snežana Ašanin iz Narodnog muzeja smatra da su ovakve radionice način da se mladi što više privole veri.
– Ove godine smo rešili da dođemo u manastir Nikolje, da ovde, sa monahinjama, zajedno ofarbamo i našaramo uskršnja jaja. Monahinje u manastiru su jako poznate i jako talentovane oko tradicionalnih tehnika farbanja uskršnjih jaja i ukrašavanja voskom, tako da smo vrlo rado došli ovde, a one su nas lepo primile i ugostile. Nadam se da je ovo dobar način da mlade privolimo našoj veri i da im pokažemo kako se to ovde u manastiru radi, navodi Snežana Ašanin.
Profesorka Snežana Biorac kaže da je interesovanje učenika za radionicu bilo veliko, iako je počeo prolećni raspust.
– Iako je raspust interesovanje učenika je bilo veliko. Veliki broj učenika želi da nauči tradicionalne metode bojenja jaja, jer se u ovo novo doba uglavnom koriste modernije tehnike sa dosta sličica i nalepnica, kaže profesorka Biorac.
Učenik Nikola Popović kaže da stara tehnika ukrašavanja sa voskom nije laka i da zahteva puno strpljenja.
– Nikada nisam radio sa voskom tako da mi je ovo izgledalo interesantno. Jako je interesntno ali i jako teško. Pokušavam samo da mi uspe, pa videćemo šta će ispasti na kraju, kaže nam Nikola.
Sa druge strane Katarina Kiković je mnogo uspešnija, jer ona već čtvrtu godinu redovno pohađa radionicu. Kako nam kaže, naučeno je prenela i na majku sa kojom zajedno ukrašava vaskršnja jaja.
– Meni je već četvrta godina kako radim sa voskom i zanimljivo je. Sve što sam naučila prenela sam mojoj majci i zajedno primenjujemo ovu staru tehniku ukrašavanja. Ispadnu lepi ukrasi, kaže Katarina.
Etnolog Snežana Ašanin kaže da iako u narodu važi da se jaja najčešće farbaju petkom, nije pogrešno to učiniti ni u četvrtak ili subotu.
– U narodu se ustalio običaj da se jaja farbaju petkom, i to je učinjeno iz praktičnih razloga jer je petak dan velike žalosti pa se ništa drugo ne radi. Jaja mogu da se ofarbaju i u četvrtak i u petak. Najvažnije je da u nedelju ujutru ona budu ofarbana i da se nađu na stolu kako bi se ukućani omrsili tim prvim uskršnjim jajetom, objašnjava Ašanin.
Osim o šaranju jaja, učenici Gimnazije imali su priliku da se upoznaju o bogatoj istoriji manastira Nikolje, ali i sa životom monahinja i njihovim obavezama.