Saopštenje ministarke poljoprivrede
SAOPŠTENJE MINISTRA POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE PROF. DR SNEŽANE BOGOSAVLJEVIĆ BOŠKOVIĆ
Približava se godina dana od prošlogodišnjih majskih katastrofalnih poplava, po mnogima nezabeleženih u poslednjih sto godina na našim prostorima pa je red da se prisetimo šta je sve do sada urađeno kao i šta nam je činiti u narednom periodu, da nam se to više ne ponovi.
U protekloj godini, pored vanredne odbrane od poplava, Vlada RS i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine (MPiZŽS) preko Direkcije za vode i JVP Srbijavode sprovode mere sanacije vodnih objekata, one i dalje traju i trenutno se odvijaju na 97 lokacija na rekama u Srbiji.
Inače, prošlogodišnje majske poplave koje su imale karakter elementarne nepogode, pričinile su ogromne štete vodoprivrednim objektima, nasipima i obaloutvrdama.
Odmah nakon povlačenja poplavnog talasa, već u junu mesecu sačinjen je Program obnove oštećenih vodnih objekata u ukupnoj vrednosti od 1,687 milijardi dinara koji je utvrđen Uredbom vlade RS.
Program obnove vodnih objekata čine:
- Hitne intervencije
- hitni radovi na sanaciji vodnih objekata i
- hitni istražni i studijski radovi
- Hitne intervencije sprovedene su u toku odbrane od poplava zatvaranjem proboja nasipa i obaloutvrda na 55 najugroženijih lokaliteta.
Inače, da se podsetimo, prošle godine spovedena je vanredna odbrana na 1.120 km objekata za zaštitu od spoljnih voda i na 1.070 km kanala na područjima koja se štite od unutrašnjih voda.
- U septembru mesecu Vlada je usvojila zaključak u cilju sprovođenja programa obnove oštećenih vodnih objekata.
Ukupna vrednost radova na sanaciji vodnih objekata i njihovo dovođenje u funkcionalno stanje je 1,411 milijarde dinara.
Ovi radovi su u toku i plan je da budu završeni do kraja maja meseca.
- Važan segment aktivnosti na ovom polju su i hitni istražni i studijski radovi u 2014. i 2015.
U 2014. izvršena je ekspertiza od strane Instituta “Jaroslav Černi” o stanju sistema odbrane od poplava nakon prošlogodišnjeg poplavnog talasa i sanacije oštećenja.
Zaključak je da je, uprkos sanaciji oštećenja, potrebno raditi na unapređenju mera zaštite od poplava.
Ovakav zaključak je i očekivan posebno ako se ima u vidu da su godinama unazad, ulaganja u održavanje i podizanje novih nasipa i obaloutvrda daleko manja od potrebnih. Na primer, prema rečima stručnjaka samo za održavanje oko 2.000 km nasipa i mreže kanala za odvodnjavanje u centralnoj Srbiji, godišnje je potrebno oko 2,5 milijardi dinara. Od 2008. ulagano je tek od 25-40% potrebnih sredstava. Nema sumnje da je ovo i osnovni razlog poplava i šteta koje država sada trpi i sanira. Račun takvog nemara i nedomaćinskog ponašanja je stigao na naplatu.
U tu svrhu potrebna su značajna finansijska sredstva, za pripremu tehničke dokumenacije, kao i za izvođenje samih radova na lokacijama koje imaju prioritet.
Pripremljeni su projekti unapređenja zaštite od poplava za najugroženija područja kao što su:
– izgradnja i rekonstrukcija nasipa i regulisanih korita na Savi na području Mačve, Crnici u Paraćinu i Resavi u Svilajncu..
Ovi projekti u vrednosti od 15,7 miliona evra prijavljeni su za finansiranje iz predpristupnih fondova EU.
Početak radova planiran je za ovo proleće.
Zatim, planirana je rekonstrukcija zaštitnih objekata na reci Raškoj u Novom Pazaru, Jasenici u Smederevskoj Palanci, Moravici i Južnoj Moravi u Aleksincu, u mestu Radujevac na Dunavu kod Negotina. Plan je da realizacija i ovih projekata započne u ovoj godini. Vrednost ovih radova procenjena je na 8,35 miliona evra.
Sve ovo govori da Vlada RS i MPiZŽS uprkos nasleđenim velikim teškoćama veoma odgovorno i sistemski pristupaju rešavanju problema unapređenja sistema zaštite od poplava koji je godinama unazad zapostavljan, a zbog čega se država Srbija sada suočava i sa poplavama i sa njenim posledicama.
I kada smo danas ovde na brani u Parmencu, sa zadovoljstvom mogu da objavim jednu odličnu vest za naše poljoprivrednike pre svega sa leve obale Morave kao i za grad Čačak.
Vest se upravo tiče rakonstrukcije kanala za navodnjavanje Parmenac – Katrga na koju smo čekali nekoliko decenija.
Sve procedure su završene, projekat je odobren i od utorka 14.04. počinje izbor izvođača radova. Tako da će ovo biti prvi projekat koji će biti realizovan na teritoriji Republike Srbije sredstvima iz fonda Abu Dabi.
________________________________________________________________________
Коначно да се обнови и канал Парменац-Катрга. Надамо се да ће се обновити и бочни мали канали који се уливају ка Западној Морави, из главног канала.Свака част! Тако се ради!
Svaka čast prof. Miloševiću koji je pre tri godine opkrenuo pitanje obnove sistema za navodnjavanje u Čačku odnosno kanala Parmenac Katrga. Podržavamo ministarku prof. Bogosavljević Bošković u nastojanju da istraje u realizaciji već dogovorenog.
nnn