Počinje procedura za davanje dozvole aerodromu Morava
Na inicijativu Nebojše Simovića, načelnika Raškog upravnog okruga, u Kraljevu je održan sastanak načelnika upravnih okruga iz centralne Srbije. Sastanku su prisustvovali Slobodan Jolović, načelnik Moravičkog okruga, dr Damjan Srejić načelnik Šumadijskog okruga i Zvonko Tufegdžić, sekretar Regionalne privredne komore Kraljevo.
Tema sastanka bio je aerodrom „Morava“ u Lađevcima, na kome su, u velikoj meri, završeni svi neophodni radovi kojima je ovaj aerodrom osposobljen da pored vojnih aviona prihvata i sve civilne vazduhoplove osim onih najvećih, a za šta će biti osposobljen, u narednom periodu, posle proširenja postojeće piste. Simović je upoznao svoje kolege sa razgovorima koje je imao sa predstavnicima Direktorata za civilni avio-saobraćaj čija će komisija doći odmah posle uskršnjih praznika i započeti procedure neophodne za davanje dozvola kojima će biti omogućeno da, u drugoj polovini godine, otpočne saobraćaj. On je, takođe, rekao da je imao susrete i sa predstavnicima nemačke kompanije iz Frankfurta koja će, u saradnji sa Aerodromom Beograda i Vladom Srbije, u formi javno-privatnog partnerstva organizovati, za početak sa deset novih vazduhoplova, saobraćaj na relaciji Frankfurt – Lađevci – Istanbul i obratno. I nedavni razgovori vođeni sa predstavnicima američke kompanije „Nobl Environmental“ u njihovoj novoj fabrici u Tavniku, u neposrednoj blizini aerodroma su, po rečima Simovića uticali da se ubrza sa otvaranjem aerodroma. Ova kompanija već širi svoje proizvodne kapacitete, jer nema problema plasmana svojih eko-panela, i ima nameru da svoju evropsku centralu iz Švajcarske preseli ovde zapošljavajući potom još 1.000 radnika.
Skori dovršetak auto-puta Beograd–Preljina takođe će mnogo značiti za aerodrom „Morava“, kome, kako je rečeno, gravitira 38 opština i gradova sa preko milion stanovnika i u kojima se trenutno realizuje preko 30 odsto ukupnog inoturističkog prometa u Srbiji. Aerodrom zadovoljava zahteve da se nalazi na maksimum 100 kilometara od značajnih turističkih destinacija (Kopaonik, Zlatibor, Vrnjačka Banja,…). Gradovi i opštine centralne Srbije posebno su zainteresovani za osposobljavanje aerodroma „Morava“ za kargo letove i spremni su da, zajednički, podrže stvaranje kargo-zone na površini od 300 do 400 hektara u neposrednoj blizini aerodroma što će biti tema narednog sastanka koga će, uskoro, organizovati načelnici upravnih okruga iz centralne Srbije.
Срамота је да је управа града ЧАчак пасивна! Па пола аеродрома лађевци се налази у општини Чачак!!!
Зашто се не тражи градња Карго центра,Чачак је једна осд страна, да то буде заједнички цивилни аеродром!
Аеродром Морава- СТЕФАН НЕМАЊА( ту је Жича), мора да помогне и оспособи аеродром НИкола Тесла-Београд(помагали су Нишки, Подгорички/Тиватски, Бањалучки аеродром..)
И да се уведу ПОВЛАШЋЕНЕ локалне линије као свуда у Европи(до сада су субвенционисали линију БГ-Подгорица/Тиват ?), на линији Лађевци-Београд НТ(сваки дан ујуто и по подне), као и чартер линије и сл.
малим авионима АТР 40-100 путника.
Bice kao sa auto putom Preljina -Pojate.
Sve su to vaše lepe priče kao i dosad nelipši magarče do zelene trave
ladjevci-beograd?
samo koliko vremena pre leta i posle leta,to su troskovi losi i za gradjane i za aviokompaniju.pa autoputem cacak-bgd,max 1h 30min!!!
Све зависи од привреде и стандарда. У Европи је то нормално, да постоје и ПОВЛАШЋЕНИ летови унутар земље!
Лет рано ујутру (40-ак минута), лет после подне исто.
Малим авионима,брзо , лако, а била би то и конкеција преко аеродрома Никола Тесла за даље и обратно!
Користили би путници бизнисмени, пословна дневна путовања, грађани , туристи,путници за европске и светске дестинације….(зашто би ишли из Краљева,Ужица,Чачка, Новог Пазара у Београд(таксијем, аутом), кад могу са истом картом од а.Лађеваца до а. Николе Тесле, и даље!
То је свуда нормално, а код нас је све незамисливо!?Докле бре!
I do Tivta i do Soluna i do Bukurešta, Temišvara, Beča, Praga, Budimpešte, Sarajeva, Podgorice, ali kada bilo bi lepo to reći?