Od januara grejanje fakulteta na gas
Zgrade fakulteta, kao i škole koje se nalaze u blizini od januara će početi da se greju na gas, izjavio je danas gradonačelnik Čačka Milun Todorović, dodajući da bi radovi koju su počeli juče trebalo da budu završeni u narednih 60 dana.
“Pre tri godine izgrađena je gasna kotlarnica ‘Prosveta’ pored Medicine rada i ostala je izgradnja još jedne, upravo između Studentskog restorana i Agronomskom fakulteta. Već dve godine radimo na tome i obezbedi smo sredstva, deo Grad, a deo Javno komunalno preduzeće za grejanje ‘Čačak’. Vlada Srbije opredelila je i dodelila parcelu površine od oko 300 metara kvadratnih”, objasnio je Todorović.
On je naveo da je vrednost radova 25.000.000 dinara.
“Grad će učestvovati logistički sa svim javnim preduzećima, a to će učiniti i republička Telekom, Elektroprivreda Srbije i Srbijagas. Očekujem da u narednih 60 dana imamo rešim taj problem”, naveo je Todorović.
Todorović je istakao da će puštanjem u rad gasne kotlarnice biti smanjeno zagađenje, a istovremeno će biti manji troškovi za energente.
Gradonačelnik je rekao da je u planu rekonstrukcija Zelene pijace u centru grada, koja se prostire na površini od oko hektar, dodajući da očekuje da u narednih sedam dana idejno rešenje uđe u javnu raspravu.
“Kada se svi predlozi i primedbe razmotre ulazimo u izradu projektne dokumentacije, odnosno uslediće javni poziv za glavni projekat”, objasnio je on.
Govoreći o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Čačku Todorović je istakao da je ona dobra, a daje s druge strane zabrinut jer počinje da se pogoršava u nekim okolnim opštinama, navodeći primer Trstenika.
“Na dnevnom nivou pratimo sve šta se dešava, stanje u Čačku je dobro, ali ne smemo da se opustimo, moramo biti odgovorni. Trenutno je pet pacijenata u bolnici i očekujem da budu otpušteno naredih dana”, istakao je on.
Todorović je naveo da su za bolnicu obezbeđeni svi kapacitete u slučaju neželjenih situacija.
Ma pusti ti gas Milune, nego jesi li masterir’o konacno na masincu?
I kolika će biti cena grejanja po kvadratnom metru, odnosno koliki će biti troškovi grejanja za svaku od obrazovnih institucija, pa da mi sami uporedimo da li će biti skuplje ili jeftinije?
Drugo, ako će cena energenata biti niža, zašto su se mnoga domaćinstva vratila na čvrsta goriva? Zašto je u Srbiji cena gasa višestruko skuplja za potrošače nego što je nabavna cena u bilo kojoj zemlji EU?
Drugo pitanje, zašto se nije išlo na toplotne pumpe, Elektrovat ima pozitivno iskustvo sa toplotnim pumpama i solarnom energijom? Ove obrazovne ustanove su blizu Zapadne Morave, pa je podzemna voda na nekoliko metara dubine. Takav sistem bi možda koštao nekoliko puta više od kotlarnice na gas, ali bi se moglo konkurisati i kod fondova EU za sredstva, pa bi nas na kraju koštalo isto, a ceo taj kvart bi dobio mogućnost ne samo grejanja, nego i hlađenja kada su napolju visoke temperature, a za šta se sada verovatno troši ogromna količina električne energije na klasične klima uređaje.