Neorganizovanost države na delu
Na današnjem sastanku na kome su prisustvovale inspektorke Ministarstva rada i socijalne politike sa predstavnicima inspektorata u Čačku na površinu je još jednom isplivala neorganizovanost službi. Osim sporenja čija je nadležnost oko sanitarno-higijenske kontrole objekta saznali smo da je protivpožarna zaštita MUP-a Srbije stavila zabranu na korišćenje Doma za stare u Vranićima, ali da je on nastavio sa radom.
Inspektor za protivpožarnu zaštitu je rekao da je 20. marta doneta odluka o zabrani korišćenja objekta jer je nebezbedan, ali da ona nije sprovedena u delo, iako su se obratili Ministarstvu za rad ali i lokalnoj samoupravi.
– Izdali ste privremenu dozvolu u aprilu 2014. godine na 60 dana sa obavezom da vam se dostavi odobrenje za protivpožarnu zaštitu. On je nije dobio. Podsećavam vas da je u tom objektu najveći broj nepokretnih lica, rekao je inspektor, na šta su inspektorke odgovorile da nikakav dopis nisu dobile.
Inspektorka za rad Ljiljana Majstorović, upoznala je javnost da je tokom novembra meseca po nalogu Ministarstva rada i socijalne politike vršena kontrola domova za stare u celoj Srbiji. Prema njenim rečima, Dom za stare u Vranićima kontrolisali su inspektori rada iz Užica, dok su inspektori iz Čačka kontrolisali neke druge domove u Srbiji.
– Mi smo dobili teren Zlatiborskog okruga. Kolege iz Užica su dobila da kontrolišu Čačak. Inspektori tada nisu uočili nepravilnosti. Prema izvodu iz centralnog registra, jutros je zvanično u Domu za stare radilo devet zaposlenih radnika na naeodrđeno vreme, rekla je Ljiljana Majstorović.
Inspektorka iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku Nataša Simović rekla je da ovo ministarstvo nije uradilo kompletan inspekcijski nadzor zbog karantina, a da je prema podacima računovođe, u petak u ovom objektu zvanično bilo zaposleno šest radnika. Ona nije želela da iznosi kakva će biti sudbina doma dok se ne završi kompletan izveštaj.
– Na osnovu vašeg nalaza i mišljenja napravićemo dalji plan rada i akcija. Kada se sve završi na miru ćemo doneti sve odluke oko funkionisanja ovog doma, rekla je Nataša Simović.
Prema pravilniku Ministarstva rada i socijalne politike propisano je da u domovima za stare treba da radi jedan socijalni radnik, pet negovateljica, kuvarica, spremačica i administrativni radnik.
„Kada se sve završi Kada se sve završi NA MIRU CEMO DONETI SVE ODLUKE oko funkionisanja ovog doma, rekla je Nataša Simović.“ Sa donosenjem odlluka na proviziji presli su na donosenje odluka na miru, i to je neki napreda posle smrti 5 ljudi
da je neko drugi vlasnik tog doma do sad bi bio u istrazi,ne bi na slobodi docekao da policija pokrene istragu.. zanimljivo bi bilo pogledati i da li je neko od preminulih imao potpisan ugovor o dozivotnom izdrzavanju …
neka ide inspektorka iz ministarstva za rad i u cacansku bolnicu da vidi jednu med.sestru na 35 bolesnika od toga pola nepokretno na internom odeljenju.
Koliko se secam inspektor za protivpozarnu zastitu je zabranio upotrebu i borceve hale,pa je posle pod pritiskom lokalnih „mocnika“ odluka promenjena da sme da se koristi ali sa posetom do 600 gledalaca. Ko postuje tu odluku, niko, pre neki dan je tu odrzan Zlatni pojas Cacka a Borac redovno igra utakmice. Instalacija u hali je stara preko 40 god., nema dovoljno izlaza, ne postoje PP aparati u hali….., ne daj Boze da se nesto desi kao u onoj diskoteci u N.Sadu onda bi se svi setili kako nije radjeno po pravilu. Eto tako funkcionise nasa drzava i grad, od danas do sutra. Postavite gradonacelniku pitanje za borcevu halu, bas me interesuje sta bi odgovorio.
Ma nemojte, 5 negovateljica, a na koji to broj korisnika? Nije isto 20 i 50 korisnika.I ko mu je prekontrolisao kakve on korisnike prima? Pola su dementni i ne znaju sta rade i kao takvi nisu za ustanovu ovog tipa… Ali boli Pera uvo, on niti ih presvlaci niti cisti g…. za njima…