Danas je državni praznik, imamo ih ukupno 13 i duplo manje nego neke zemlje
Danas, 11. novembra obeležava se državni praznik – Dan primirja u Prvom svetskom ratu, što je ujedno i poslednji državni praznik na koji se ne radi u ovoj godini.
Ove kalendarske godine, gledajući Zakon o radu, u našoj zemlji se odmaralo ukupno 13 puta.
Počeli smo sa 1. i 2. januarom povodom dočeka Nove godine, a zatim 7. januarom kada smo proslavili Božić i nastavili u februaru kada se obeležavao Dan državnosti.
Dan državnosti praznuje se 15, 16. i 17. februara, ali s obzirom na to da su ove godine 15. i 16. „pali“ za vikend, predah je ovoga puta bio zapravo u ponedeljak.
Nažalost, ono što mnogi priželjkuju od neradnih dana, a kako se nekada dešava da se neradni dani za proslavu Vaskrsa mogu spojiti sa danima za proslavu 1. maja, pa se tako napravi čitav jedan odmor, ovoga puta nije bio slučaj. Neradni dani u aprilu za vreme Vaskrsa bili su 17, 18, 19. i 20. april, dani od petka do ponedeljka. Sledeći predah zaposleni su osetili 1. i 2. maja, u petak i subotu, kada se proslavljao praznik rada.
Ugostiteljski objekti i prodavnice uglavnom će sutra raditi.
Neki odmaraju i po 25 dana godišnje
Pored slobodnog vikenda, kada se ukupnom broju doda i dan za proslavu krsne slave, reklo bi se da je mnogo slobodnih dana. Međutim, situacija je drugačija ako se poredimo sa nekim drugim zemljama gde se praznuje čak i do 25 dana.
Tako recimo Šri lanka svojim radnicima dopušta da praznuju 25 dana, a recimo Kambodža je prošle godine prednjačila sa ukupno 28 dana, dok je za 2020. godinu smanjila taj broj pa je tako sada imala „svega“ 22 neradna dana.
Prema podacima portala „Office Holidays“ može se zaključiti da ni građanima Kipra nije malo odmora jer godišnje imaju 15 neradnih dana. Interesantno je i što Španija ima svega osam neradnih dana koji važe za celu državu, ali se mnogo praznika obeležava po regionima i gradovima posebno.
Kada se govori o našem regionu, ponovo smo u sredini. U Hrvatskoj će u 2020. godini biti 11 neradnih dana, a Crna Gora redovno prednjači sa 14 neradnih dana.
Ako si muslim ili katolik imas jos 4 dana na sve ove praznike, za pravoslavce max 13!
Kako kome, pravoslavcima u Novom Pazaru, ako je vlasnik firme musliman, daje slobodan dan za sve pravoslavne praznike, plus za muslimanske praznike jer tada ne radi firma.
Nije važno za državu koliko ima praznika, već koliko su radnici efikasni tokom radnih dana, a posebno koliko je efikasna birokratija, jer stalno gubimo vreme čekajući neki pečat.
Najočigledniji primer je čekanje za lična dokumenta ili vozačke dozvole i saobraćajne tablice, da li je naša policija nesposobna da organizuje posao, i ako tako jeste, zašto ne angažuju nekoga ko jeste?
U Čačku već decenijama trpimo zbog nesposobnosti nadležnih, koji ne znaju da je recimo na raskrsnici kod gradske crkve i Ekonomske škole moguće drugačije podesiti rad semafora tako da nema onolikih kolona vozila.
Recimo, da se pešacima dozvoli 30 sekundi da prelaze raskrsnicu u svim pravcima, pa i po dijagonali, ali potom uvesti poseban režim za levo skretanje iz grada u Gospodar Jovanovu.
Međutim, u ovom gradu se niko ne bavi problemima građana, bitno je da se svake godine ponovo krpe i asfaltiraju iste ulice i tako rasipa novac iz budžeta, umesto da se traži garancija od nekoliko godina na kvalitet radova.