Korona virus: Danas sednica kriznog štaba – moguće nove mere u Srbiji, u svetu pola miliona slučajeva u jednom danu
U Srbiji se danas očekuje sednica kriznog štaba za borbu protiv korona virusa i moguće uvođenje novih mera, dok svet beleži više od pola miliona zaraženih samo u jednom danu.
Prema najnovijim podacima, u Srbiji je korona virusom zaraženo još 6.179 ljudi, a ukupan broj preminulih porastao je na 1.549.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je tešku sedmicu i nije isključio mogućnost ponovnog zatvaranja.
„Sigurno sledi jedna od najtežih sedmica, ali borićemo se i verujem da ćemo se izboriti zajedno“, rekao je Vučić novinarima u Kruševcu.
Situacija je veoma ozbiljna i u ostalim balkanskim zemljama – u Sloveniji je umrlo 47 ljudi, u Hrvatskoj 57, a u Bosni i Hercegovini 44.
Proteklog dana u svetu je registrovano više od 564.000 potvrđenih slučajeva korona virusa, objavila je Svetska zdravstvena organizacija.
- Ko u Srbiji odlučuje o uvozu vakcine protiv Kovida-19
- Zašto se neki ljudi ne oporavljaju od korona virusa
- Mogu li verski običaji da budu bezbedni usred epidemije Kovida-19
U svetu je do sada zaraženo više od 62,7 miliona ljudi, a preminulo je više od 1,45 miliona. Oporavilo se oko 40 miliona ljudi, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta.
Šta se dešava u Srbiji?
Prema poslednjim podacima, u Srbiji je koronavirus potvrđen kod još 6.179 ljudi, a od posledica zaraze preminulo je 65 pacijenata.
Testirano je 15.508 ljudi, a na respiratorima 252 pacijenta.
„Današnji brojevi su lošiji nego prošle nedelje, ono što sam video u prvim satima. Sigurno sledi jedna od najtežih sedmica, ali borićemo se i verujem da ćemo se izboriti zajedno“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić novinarima u Kruševcu prilikom obilaska radova na izgradnji bolnice.
On je rekao da će nadležni poslušati i prihvatiti i preporuke Kriznog štaba koji zaseda u ponedeljak, ali ih je zamolio za razumevanje, jer, tvrdi da država mora da plati i bolnice, i plate i penzije.
„Da imamo u vidu da ako sve zatvorimo, ne znam od čega ćemo moći sve da platimo. Nismo imali probleme, nećemo ih ni imati, molim ih da to imaju u vidu, ali ćemo mi sve njihove odluke sprovoditi u delo“, dodao je Vučić.
Episkop Joankije, koji je početkom novembra zaražen korona virusom, lečenje je uspešno priveo kraju, a serološkim testom je utvrđeno da je stvorio imunitet na Kovid-10, saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko-primorske, ogranka SPC u Crnoj Gori.
Poznati muzičar i basista rok grupe „Riblja čorba“ Miroslav Miša Aleksić preminuo je u 67. godini od posledica korona virusa, prenosi RTS.
Aleksić je bio na lečenju u Kliničko bolničkom centru „Bežanijska kosa“ a stanje mu se pogoršalo i bio je prebačen na respirator.
- Šta znamo o broju umrlih od virusa korona u Srbiji
- Da li mogu da dojim ako sam zaražena korona virusom
- Zašto je korona virus toliko smrtonosan
Nacionalna SOS linija za prevenciju samoubistva Klinike za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“ otvorena je 24 časa dnevno na broj 011/7777-000.
Ministarstvo zdravlja otvorilo je posebnu telefonsku liniju za psihosocijalnu pomoć tokom epidemije na broj 0800/309309.
Pogledajte: Kako da razlikujete simptome korona virusa, gripa i prehlade
Ukratko iz sveta:
- Premijer Velike Britanije Boris Džonson poručio je poslanicima da će novi sistem zaključavanja u toj zemlji na osnovu „nivoa rizika“ biti na snazi do 3. februara
- Prve doze vakcine protiv korona virusa kompanije Fajzer prebačene su iz Belgije u SAD
- Više od 400.000 umrlih od korona virusa u Evropi, prenosi AFP
- Sve brojke koje pokazuju epidemiološko stanje u Italiji, u opadanju, ali vlasti ipak upozoravaju da se ne smeju ublažiti preventivne mere
- U Singapuru je majka koja je bila inficirana korona virusom tokom trudnoće u martu, rodila bebu koja je imala antitela
- U svetu je do sada zaraženo više od 62,2 miliona ljudi, a preminulo je više od 1,45 miliona. Oporavilo se oko 39,4 miliona ljudi, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta
Pogledajte video: Zašto se Kovid-19 tako lako prenosi?
Kakva je situacija u regionu?
Zemlje u regionu beleže svakodnevni rast broja zaraženih:
- Hrvatska – 126.612 potvrđenih slučajeva
Do sada je preminulo 1.712 pacijenata, a oporavilo se 101.838
U Hrvatskoj su na snazi strože mere – zatvoreni su svi restorani i kafići osim u hotelima i kampovima, kao i teretane, fitnes i sportski centri i kladionice.
Neće se održavati sportska takmičenja, treninzi i sajmovi, a zabranjene su i svadbe. Na javnim okupljanjima biće dozvoljeno prisustvo najviše 25, a na privatnim 10 ljudi.
Javni prevoz moći će da bude popunjen najviše do 40 odsto kapaciteta.
- Bosna i Hercegovina – 87.374 potvrđen slučaj
Do sada je umrlo 2.620 ljudi, a oporavilo se 51.479.
- Slovenija – 75.370 potvrđena slučaja
Ukupno je do sada preminulo 1.384 ljudi.
Slovenačka vlada je zbog porasta broja smrtnih slučajeva odlučila da predloži parlamentu izmene Zakona o epidemiji kojim zahteva drastično povećanje kazni za prekršitelje – maksimalne kazne bile bi čak 10.000 evra, sa 400 evra koliko su iznosile na proleće.
- Severna Makedonija – 60.723 potvrđen slučaj
Od posledica korona virusa do sada je preminulo 1.699 ljudi, a oporavilo se 37.505.
Na snazi je zabrana okupljanja u grupama više od četiri osobe u javnom prostoru, odnosno parkovima, javnim površinama ili bilo gde na otvorenom tokom celog dana, a predviđena je kazna od 500 evra.
Obavezno je nošenje zaštitne maske na otvorenom i u zatvorenom, dezinfekcija ruku, kao i održavanje fizičke udaljenosti od dva metra kad god je to moguće.
Ministarstvo zdravlja je apelovalo na stanovništvo da u predstojećem periodu proslava maksimalno poštuju mere kako se ne bi ponovilo pogoršanje situacije kao tokom prvog talasa epidemije.
- Kosovo – 38.431 potvrđenih slučajeva
Od posledica korona virusa do sada je preminulo 989 ljudi.
- Crna Gora – 34.454 potvrđenih slučajeva
Preminulo je 481 ljudi, a oporavio se 22.796 pacijent.
U Crnoj Gori je produžen policijski čas i sada će trajati od 19 časova do pet sati ujutru. Strožije mere – zabrane okupljanja, organičen rad objekata i druge, na snazi su do 8. decembra.
Pogledajte video: Da li mutacije čine korona virus opasnijim?
Kako je u svetu?
Prve doze vakcine protiv korona virusa kompanije Fajzer prebačene su iz Belgije u SAD, rekao je u subotu za NBC izvor upoznat sa jedinicom za planiranje kompanije Junajted erlajns,, a distribucija će početi kada bude odobrena.
Fajzerova vakcina se mora čuvati na temperaturama ispod nule kako bi se održala njena efikasnost.
U Austriji je, u poslednja 24 sata, broj preminulih porastao za 87, na ukupno 3.105., dok je registrovano 4.047 nova slučaja zaraze korona virusom, što je blago smanjenje u odnosu na prošlu nedelju kada ih je bilo 5.226.
Premijer Velike Britanije Boris Džonson poručio je poslanicima da će novi sistem zaključavanja u toj zemlji na osnovu „nivoa rizika“ biti na snazi do 3. februara, pokušavajući da smanji njihovu zabrinutost i spreči pobunu građana.
Sadašnji karantin završava se u sredu, ali mnogi konzervativni poslanicu nisu zadovoljni činjenicom što će ga zameniti sistem sa pooštrenim merama o kojem će glasati u utorak, dok su laburisti za sada neodlučni.
Džonson je za list Dejli Mejl napisao da veruje da bi na Uskrs moglo da dođe do „prave šanse za povratak na nešto poput normalnog života“.
Upozorio je da bi moglo doći do „katastrofalnih posledica“ za Nacionalnu zdravstvenu službu ukoliko vlada ne usvoji novi sistem kada se trenutno zaključavanje završi.
Velika Britanija osigurala je još dva miliona doza vakcina protiv korona virusa koje proizvodi američka biotehnološka kompanija Moderna, saopštila je Vlada te države.
Vlasti trenutno procenjuju bezbednost i efikasnost dve vakcine: jednu koju su razvile kompanije Fajzer i Biontek, i drugu čiji su tvorci Univerzitet Oksford i kompanija Astra Zeneka.
Vakcinu će prvi primiti zdravstveni radnici i korisnici domova za negu osoba, a potom stari, i to prvo stariji od 80 godina.
Britanci mogu da biraju vakcine sedam kompanija i imaju pristup kontingentu od ukupno 357 miliona doza.
„Sa širokim rasponom kandidata za vakcinu u našem portfelju, spremni smo da primenimo onu vakcinu koja dobije odobrenje od našeg regulatornog tela za lekove“, rekao je ministar zdravlja Velike Britanije Met Henkok, preneo je Rojters.
- Mentalno zdravlje i korona virus: Kako da pregurate pandemiju i pobedite strah
- Korona virus: Moguće dugoročne posledice po mentalno zdravlje
Pogledajte video: Sve o prvoj vakcini
Sve brojke koje pokazuju epidemiološko stanje u Italiji, u opadanju, ali vlasti ipak upozoravaju da se ne smeju smanjiti preventivne mere ograničenja protiv kovida-19 jer je, prema rečima predsednika Visokog instituta za zdravstvo Silvija Brusafera, stanje zaraze koron avirusom „na pola“, prenosi agencije Ansa.
I dalje je puno preminulih, u poslednja 24 sata 686 pacijenata je umrlo od zaraze korona virusom. Prosečna starost preminulih je 80 godina, a inficiranih 48.
U Italiji se i dalje vodi javna debata kako će se obeležiti predstojeći praznici Božić i Nova godina.
Ansa prenosi reči medicinske sestre iz Kremone Elene Paljarini čija fotografija, snimljena kada je premorena od posla u bolnici sa kovid pacijentima, zaspala sa glavom na tastaturi kompjutera, postala je simbol borbe protiv pandemije.
Za svoj rad je odlikovana medaljom predsednika Italije.
„I ja imam porodicu, volela bih da s njima da provedem praznike, ali neću to učiniti, ne ovoga Božića koji ću provesti pomažući obolelima od korona virusa“, rekla je Elena.
U Singapuru je majka koja je bila inficirana korona virusom tokom trudnoće u martu, rodila bebu koja je imala antitela, što je dalo naučnicima nove dokaze o tome da kovid-19 može da se prenese s majke na plod.
Beba, koja je rođena ovog meseca, nema kovid-19, ali ima antitela, javila je danas TV Al Džazira, pozivajući se na list Strejts tajms koji je preneo reči majke.
„Moj lekar pretpostavlja da sam prenela svoja antitela na bebu tokom trudnoće“, rekla je Selin Ng-Čan. Ona je imala blagi oblik zaraze i provela je prevencije radi dve nedelje u bolnici.
Svetska zdravstvena organizacija i dalje ne zna da li trudnice mogu da prenesu zarazu fetusu tokom trudnoće ili porođaja, međutim, ovaj slučaj je pokazao da je to moguće.
Do danas, virus nije pronađen u tečnostima oko bebe u materici ili u majčinom mleku. Prenos virusa s majke na novorođenče je retkost, saopštili su lekari sa Njujork-Presbiterijan i Kolumbija univerziteta u oktobru.
Pogledajte: Kako Kovid-19 utiče na telo
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
- RUSKA VAKCINA: Rusija registrovala vakcinu protiv virusa korona – šta znamo do sada
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk