Dve decenije pouzdanog partnerstva UNOPS-a i Srbije
Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge – UNOPS već 20 godina u Srbiji sprovodi značajne inicijative u oblastima lokalnog razvoja, socijalne kohezije, dobrog upravljanja i reagovanja u vanrednim situacijama, a koje daju konkretan doprinos boljem životu građana. U partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, uz finansiranje međunarodnih institucija, i saradnji sa lokalnim samoupravama, javnim civilnim i privatnim sektorom, UNOPS, kao deo Tima Ujedinjenih nacija u Srbiji, svojim mandatom u upravljanju projektima, infrastrukturi, javnim nabavkama i upravljanju ljudskim i finansijskim resursima već dve decenije pomaže održivi razvoj zemlje.
Tokom dve decenije rada u Srbiji, koje su juče obeležene onlajn događajem “Temelji za bolju budućnost”, UNOPS je sproveo više od 20 kompleksnih projekata i programa, sa više od 1.600 potprojekata vrednih više od 180 miliona evra, zahvaljujući finansiranju Evropske unije, Kraljevine Norveške i vlade Švajcarske, zatim Italije, Velike Britanije, Francuske, Kanade, Japana i Češke, kao i Ujedinjenih nacija.
– Misija UNOPS-a je da pomaže ljudima da izgrade bolji život, i zemljama da ostvare mir i održivi razvoj. Vlada Srbije, nacionalne institucije i međunarodna donatorska zajednica nas prepoznaju kao pouzdanog partnera sposobnog za sprovođenje kompleksnih projekata u oblasti društveno-ekonomskog razvoja, infrastrukture, nabavki i ljudskih resursa. Zahvaljujući svom posvećenom timu, Kancelarija UNOPS-a u Srbiji danas je takođe uvaženi partner lokalnih samouprava, organizacija civilnog društva i lokalnog privatnog sektora, i ostvaruje rezultate koji dovode do promena u životima ljudi – rekla je generalna podsekretarka Ujedinjenih nacija i izvršna direktorka UNOPS-a Grete Faremo, zahvalivši se partnerima na poverenju i saradnji.
Svi projekti koje UNOPS u Srbiji sprovodi usklađeni su sa relevantnim nacionalnim strategijama, tako da doprinesu ispunjenju Agende održivog razvoja do 2030. Ujedinjenih nacija, kao i evropskim integracijama Republike Srbije.
Posvećenost UNOPS-a u pružanju dvodecenijske podrške Srbiji istakao je u svojoj poruci predsednik Srbije Aleksandar Vučić, posebno se osvrnuvši na brzo reagovanje u kriznim situacijama, poput poplava iz 2014. godine i još uvek aktuelne epidemije kovida 19. Osvrtu na doprinos UNOPS-a ostvarivanju nacionalnih prioriteta pridruđili su se predsednik Skupštine Republike Srbije Ivica Dačić, potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, direktor Kancelarije za javna ulaganja Marko Blagojević i mnogi drugi.
Značajna karakteristika UNOPS-a je njegovo prisustvo na terenu, ne samo kroz projekte i programe čija je podrška dostupna u preko 100 lokalnih samouprava[1], već i kroz kancelarije u Novom Pazaru, Nišu i Vranju. Ovaj aspekt rada UNOPS-a istakli su gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac i predsednik Opštine Obrenovac Miroslav Čučković, brojni predstavnici civilnog i privatnog sektora kako korisnici projektne pomoći, ali i Moin Karim, regionalni direktor UNOPS-a za Evropu i Centralnu Aziju.
– Prepoznatljivo obeležje kancelarije u Srbiji je njena posvećenost operativnoj izuzetnosti, visokokvalifikovano i motivisano osoblje i, na kraju, ali ne i najmanje važno – dubina njene ukorenjenosti u lokalnim zajednicama kojima služi – istakao je, osvrnuvši se i na činjenicu da kancelarija UNOPS-a u Srbiji pokriva Severnu Makedoniju i Crnu Goru: “Uvek mi je bilo jasno da je ovo tim koji može mnogo da doprinese Vladi i ljudima Srbije, i da ima potencijal da se proširi u regionu. Danas sa ponosom kažem da me moja intuicija nije prevarila”.
Uticaj projekata koje je sproveo UNOPS, doprineo je jačanju partnerstva u okviru međunarodne zajednice, što su kroz svoja obraćanja potvrdili i ambasadori EU Sem Fabrici i Norveške Jorn Eugen Jelstad, zamenik ambasadora Švajcarske Žan-Luk Eš, šefica Regionalnog predstavništva Evropske investicione banke za Zapadni Balkan Dubravka Negre, stalna koordinatorka UN-a u Srbiji Fransoaz Žakob i drugi učesnici događaja koji je obeležio jubilej UNOPS-ovog rada.
Projekti koje je UNOPS u Srbiji sprovodio tokom dve decenije doneli su značajne i konkretne rezultate. Rekonstrukcija i izgradnja skoro 170 objekata javne infrastrukture, 100 objekata putne infrastrukture i preko 500 stambenih jedinica, što kao doprinos lokalnom razvoju i socijalnoj koheziji, što kao podrška nakon katastrofe poput poplava iz 2014. godine, neki su od njih. U važne rezultate spadaju podrška za 1.000 preduzeća i preduzetnika, otvaranje 1.400 radnih mesta, kao i omogućavanje investicija vrednih 125 miliona evra, ali i na stotine inicijativa u oblasti inkluzije i rodne ravnopravnosti ili dobrog upravljanja. Hitne nabavke neophodne medicinske opreme, koje su omogućile isporuku stotina uređaja uključujući 150 respiratora u prvim mesecima nakon izbijanja pandemije kovida 19, slika su prirode organizacije i njenog doprinosa ukupnim nastojanjima da se pruži pomoć onima kojima je pomoć najpotrebnija.
– U Srbiji radimo 20 godina i iskreno sam zahvalna svima koji su nas podržavali, koji su verovali u nas, i koji su nam poverili značajne inicijative. UNOPS je razvijao i implementirao projekte prilagođene različitim kontekstima, kako bi gradio sinergije između različitih nacionalnih i međunarodnih normativnih okvira, kako bismo dali konkretan doprinos održivom razvoju Srbije i boljem životu njenih građana. Sigurna sam da smo, svi zajedno, postavili temelje za bolju budućnost, i da ćemo na tom tragu i nastaviti naše zajedničko delovanje, a za dobrobit građana ove zemlje – rekla je šefica kancelarije UNOPS-a u Srbiji Mikela Telatin, u svom završnom obraćanju.
Podrška kroz projekte koje UNOPS sprovodi na lokalnom nivou – EU PRO, Swiss PRO i Norveška za vas – dostupna je u sledećim lokalnim samoupravama:
Aleksandrovac, Aleksinac, Aranđelovac, Arilje, Babušnica, Bajina Bašta, Batočina, Bela Palanka, Blace, Bojnik, Boljevac, Bor, Bosilegrad, Brus, Bujanovac, Čačak, Ćićevac, Despotovac, Dimitrovgrad, Gadžin Han, Golubac, Ivanjica, Jagodina, Knić, Knjaževac, Koceljeva, Kosjerić, Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Kučevo, Kuršumlija, Lajkovac, Lapovo, Lebane, Leskovac, Loznica, Lučani, Ljig, Ljubovija, Majdanpek, Mali Zvornik, Malo Crniće, Merošina, Mionica, Negotin, Niš, Nova Varoš, Novi Pazar, Osečina, Paraćin, Petrovac na Mlavi, Pirot, Požarevac, Požega, Priboj, Prijepolje, Prokuplje, Raška, Ražanj, Rekovac, Smederevo, Smederevska Palanka, Sokobanja, Surdulica, Svilajnac, Svrljig, Šabac, Topola, Trgovište, Trstenik, Tutin, Ub, Užice, Valjevo, Varvarin, Velika Plana, Veliko Gradište, Vladičin Han, Vlasotince, Vrnjačka Banja, Zaječar, Žabari, Žagubica, Žitorađa, Bogatić, Crna Trava, Čajetina, Ćuprija, Doljevac, Gornji Milanovac, Kladovo, Krupanj, Medveđa, Preševo, Rača, Sjenica, Vladimirci, Vranje, Bač, Bela Crkva, Čoka, Irig, Kovačica, Kovin, Mali Iđoš, Nova Crnja, Novi Bečej, Opovo, Plandište, Sečanj, Srbobran, Šid, Titel, Žabalj.
________________________________________________________________