10 saveta za održavanje zdravlja vaših zuba
Vrlo često zaboravimo koliko su zdravi zubi veoma važni u svakodnevnom životu, pa se o njima retko pobrinemo na pravilan način. Oralno zdravlje u velikoj meri utiče na naše celokupno samopouzdanje, ali i opšte zdravlje. Zdravlje usta ali i zuba treba da nam bude u vrhu liste prioriteta, jer su usta ulazna tačka za probavni i respiratorni trakt, a neke od bakterija iz usta mogu da izazovu razne vrste bolesti ili da pogoršaju postojeće u organizmu. Redovno održavanje higijene vaših usta i zuba, kao i redovne kontrole kod stomatologa, mogu da doprinesu poboljšanju vašeg opšteg zdravlja. Evo nekoliko saveta koje je bitno da znate.
PERITE ZUBE NAJMANJE DVA PUTA DNEVNO
Jako je važno da li perete zube jednom dnevno ili samo kada se setite. Pranjem zuba potrebno je ukloniti sve naslage koje su se u ustima stvorile tokom dana.
Najbolje bi bilo prati zube dva puta dnevno četkicom i pastom za zube i jednom dnevno koncem za zube ili interdentalnom četkicom. Ujutru tokom prvog pranja zuba uklonjamo sve bakterije koje su se namnožile tokom noći i nakon toga dobijamo lepe i negovane zube, kao i svež dah. Uveče pre odlaska na spavanje, kada se dan završava, važno je ukloniti sve naslage koje su nastale u ustima tokom tog dana, a i tokom spavanja smanjeno je lučenje pljuvačke koja učestvuje u samočišćenju i zaštiti zuba.
Osnovna sredstva za pranje zuba su četkica i pasta za zube. Dodatna sredstva koja nam pomažu da higijena bude bolja su konac za zube, interdentalne četkice, rastvori za ispiranje zuba kao i aparat sa vodenim mlazom.
TEHNIKA PRANJA ZUBA
Jako je bitno kako peremo zube. Pravilno pranje zuba traje dva do tri minuta. Četkicu za zube postavite pod uglom od 45 stepeni u odnosu na desni i lagano pomerate četkicu napred – nazad u malim krugovima. Četkajte spoljašnje, unutrašnje i grizne površine zuba. Važno je da prilikom čišćenja unutrašnjih površina prednjih zuba nagnete četkicu vertikalno i napravite nekoliko pokreta gore – dole.
IZBOR ADEKVATNE ČETKICE ZA ZUBE
Jako je bitno da imate četkicu koja nije suviše gruba i čija vlakna nisu previše tvrda, kako tokom pranja ne biste mehanički povredili desni i zube. Postoje mekane, srednje mekane i tvrde četkice za zube. Ipak preporučujemo da koristitie mekane četkice za zube, jer kruta vlakna s vremenom mogu da oštete zubnu gleđ i tkivo desni. Uvek izaberite četkicu sa veštačkim vlaknima i bitno je da vlakna budu iste dužine i da na glavi četkice nema gumenih ili plastičnih delova. Četkicu za zube potrebno je promeniti na svaka tri meseca, a ukoliko ste bili prehlađeni onda i nakon prehlade.
KAKO IZABRATI PASTU ZA ZUBE?
Pasta nam pomaže da uklonimo naslage sa zuba. Često se postavlja pitanje: Koja je najbolja pasta za zube? Nema potpuno tačnog odgovora na ovo pitanje tj. većina pasti za zube su dobre. Ono na šta bi trebalo da se obrati pažnja jeste da li pasta za zube ima fluora u svom sastavu ili nema. Predlažemo upotrebu paste sa fluoridima i to u koncentraciji od oko 1.500 ppm za odrasle jer je to koncentracija koja štiti zube, a potpuno je bezbedna za zdrvalje organizma.
Sve paste za zube služe svojoj nameni vrlo efikasno, ako je tehnika pranja zuba dobra, tako da nećemo isticati brendove kao ključni faktor u odabiru paste. Možemo reći da postoje obične paste za zube i terapeutske paste. Obične ili kozmetičke paste nalaze se u više mirisa, ukusa, i boja. Za decu su najčešće aromatizovane takozvanim slatkastim nijansama; jagoda, malina i slično. Terapeutskim pastama želimo da postignemo neki terapijski rezultat, npr. smanjenje osetljivosti zuba na termičke promene, pozitivan uticaj na desni. Paste za remineralizaciju zuba sadrže u sebi fluoride i njihova uloga je jačanje gleđi zuba. Taj efekat postiže se obnavljanjem gleđi uz pomoć fluorida. Ovo su npr. Sensodine ili Elmex paste. Terapeutske paste bile bi i paste namenjene npr.za terapiju upaljenih desni, kao što je “Parodontax”. Koju god pastu da izaberete, treba da znate da je tehnika pranja presudna, kao i koliko često perete zube.
RASTVORI ZA ISPIRANJE USTA
Rastvori za ispiranje usta su odlično pomoćno sredstvo u održavanju higijene usta i koriste se nakon pranja da dodatno unište bakterije i uspostave povoljan pH. Nisu zamena za pranje zuba četkicom. Na tržištu postoji više vrsta i neke od njih mogu da se koriste svakodnevno duži vremenski period a neke su ograničene na dve ili četiri nedelje, a nakon toga ne bi smele duže da se koriste.
OČETKAJTE JEZIK
Bakterije se gomilaju u malim pukotinama na jeziku, jer to nije glatka površina i one ostaju tamo dok se jezik ne ostruže. Stoga je četkanje jezika neophodno za održavanje zdravih zuba kao i za zaustavljanje neugodnog zadaha.
OGRANIČITE UNOS KISELIH PIĆA
Kisela tj. gazirana pića rastvaraju gleđ na zubima što dovodi do karijesa i zubne osetljivosti. Ukoliko konzumirate kisela pića, preporučljivo je da koristite slamčicu, a zatim popijte vodu kako biste neutralizovali deo kiseline.
OGRANIČITE UNOS SLATKE HRANE
Slatka hrana dovodi do propadanja zuba. Imajte na umu da se skrobna hrana poput testenina i hleba razlaže u vidu šećera, kada dođe u kontakt sa pljuvačkom. Sve ove činjenice u velikoj meri utiču na zdravlje, ali i izgled vaših zuba.
UNOSITE OSNOVNE VITAMINE
Vitaminu A, C, K i D, kao i minerali kalcijum, magnezijum, fosfor doprinose zdravlju vaših mišića, kose, kostiju, ali utiču i na celokupan imunološki sistem, a takođe su veoma dobri u održavanju zuba i desnu u vrhunskoj formi. Konzumacija pravih hranljivih sastojaka pomoći će da se vaši zubi odupru infekciji i smanje verovatnoću karijesa i bolesti desni.
KORISTITE ZUBE SAMO ZA ŽVAKANJE HRANE
Vrlo često u svakodnevnom životu zaboravljamo koliko su nam zubi važni pa pojedine aktivnosti, odnosno loše navike, obavljamo uz njihovu pomoć. Ne koristite zube za griženje noktiju, otvaranje pakovanja ili uklanjanje poklopca sa flaša i slično. U suprotnom, rizikujete da slomite zub usled velikog pritiska.
KOLIKO SU POSETE STOMATOLOGU VAŽNE? ILI “REDOVNE POSETE STOMATOLOGU SU VAŽNE”
I pored perfektne higijene i pravilne ishrane, redovne posete stomatologu su neophodne za potpuno uspeh. Zato, odlazite stomatologu na vreme, čak iako nemate tegoba. Bol nije jedini poziv da se javite odabranom lekaru. Redovnim kontrolama znaćete kakva je situacija sa vašim zubima i desnima. Početni karijesi biće sanirani na vreme, tako da neće napredovati i uništavati zube. Desni ćete održavati zdravim i preveniraćete pojavu parodontopatije. Na taj način razvijate zdrave navike koje će učiniti dutgotrajnim vaše zube i lep osmeh.
__________________________________________________________________