Banke podižu cenu održavanja računa
U moru zakona, promena, uredbi, izmena i odluka, a koji se tiču naših finansija, ima i prilično onih koji su u vezi sa bankama. Svi oni stupaju danas na snagu.
Dodatno, uglavnom svi znače – nepovoljnije uslove za klijente banaka.
Šta sve skače?
Osnovne bankarske usluge, koje koriste praktično svi koji imaju račun u banci, biće u narednoj godini skuplje za 15 do 60 procenata. Tako će u pojedinim bankama održavanje računa od marta naredne godine koštati 190 dinara, umesto dosadašnjih 160. Za SMS obaveštenja mesečno će biti potrebno 100, umesto 70 dinara, a minimalna naknada za isplatu keša korišćenjem platne kartice na bankomatu ili šalteru druge banke umesto 150 biće 200 dinara.
Poskupeće i usluga zamene kartice ako je ukradena ili izgubljena, pa će umesto 300 koštati 500 dinara.
Keš kredit samo 6 godina
Centralna banka je donela propise koji se primenjuju u poslednje dve godine, novina je da za rate od 1. januara postoji rok od 6 godina, umesto dosadašnjih 7, odnosno 8.
Naime, kredite koje uzmete od danas pa ubuduće, imaće kraći rok otplate, odnosno najviše šest godina, potvrđeno je za Telegraf Biznis, a to je u skladu propisima Narodne banke Srbije (NBS) s kraja 2018. godine.
Rok za vraćanje potrošačkih i keš kredita koje će banke građanima odobriti počev od ovog januara biće najviše šest godina, kao što je i predviđeno tim propisima. Ovi rokovi se, kako je potvrđeno u centralnoj banci, neće menjati bez obzira što je NBS u julu, građanima koji imaju kredite omogućila da se rokovi za otplatu produže za dve godine.
Naknada za čuvanje novca – ležarina
Poslednjih nekoliko dana pominje se da pojedine banke koje posluju u regionu, ali i šire, planiraju da uvedu naknadu za čuvanje novca.
Jedno od objašnjenja jeste da raste obim novčanih depozita posle uvođenja lockdowna i da je činjenica da ljudi nemaju gde da potroše novac, a polaže ga u bankama. Zbog toga, najavljuju pojedini bankari, u prvoj polovini 2021. postoji velika verovatnoća da će se uvesti naknade za čuvanje novca.
Dalje, pretpostavka je i da se u prvim mesecima nove godine neće uvesti odmah visoka naknada, kao i da će prvo ići na gotovinske depozite za 100.000 evra, odnosno iste kao za depozite preduzeća.
Sramotno je da EU moze da natera banke da nema provizija kada podizete svoj novac sa bilo kog bankomata, a da jedna Srbija i NBS ne zele da to urade ovde.Zamislite vi nivo usluga u Srbiji, gde uvedu kartice, elektronske servise i korisnik ne moze da raspolaze svojim novcem(jedna banka je imala tehnicki problem prosle godine nekoliko dana), druga nesto veca banka je imala brojnih probelma posle zamene core sistema.Usluge u Srbiji su na granici trpeljivosti, pa kod nas asfaltiraju ulicu u sred bela dana, a imaju rasvetu i sl. dakle u periodu najveceg saobraćaja neko izda i odobri takav radni nalog.Ovde elementarne logike nema i razum se od sramote povukao u ilegalu od bahatosti,prostote i neobrazovanosti.
Otimačina prevaranti
srbija je drzava koja nema sopstvenu banku,to je av rasprodo,pa stvorio monopol strancima.2022 nasledniku treba da preda drzavu kaku je preuzeo. prodaju banaka robija se dozivotno,to je isto kao prodaja drzave.kad neznas nista da radis ,prodajes svoje,a ne tude,to je najveca vrsta kriminala.da je guverner strucan i da je rodoljub nebi oni nista povecali vec platili eksta porez na dobit od 2 milijarde evra,pa su najuspesnija firma u srbiji.sram da bude vlastodrsce,muatore i muljatore