Čačanske javne nabavke
Ekstremna zagađenost vazduha tokom celog decembra meseca u Čačku, otvorila je i priču o tome ko su najveći zagađivači. Dr Milka Levajac iz čačanskog Zavoda za javno zdravlje tvrdila je da Čačak nema automatsku mernu stanicu koja bi na više lokacija u gradu i po svim potrebnim parametrima uzimala uzorke i merila stepen zagađenosti tj. kvalitet vazduha u gradu, ali i naglasila je da Čačak nema potrebu za nabavku takve merne stanice jer Čačak nema termoelektranu ili neki veliki izvor zagađenja.
Kao najveći sezonski zagađivač ZZJZ i lokalna vlast priznaju samo čađ koja se u vazduhu nalazi kao produkt gradskih kotlarnica za daljinsko grejanje i individualnih kućnih ložišta.
Gradonačelnik Milun Todorović i narodni poslanik Marko Parezanović, oba iz SNS, pokušali su da priču o zagađenom vazduhu preusmere na napore koje lokalna vlast ulaže u smanjenje aero zagađenja kroz rekonstrukcije kotlarnica za daljinsko grejanje i promenu energenata u kotlarnicama. To bi, valjda, trebalo da uveri građane da oni koje su izabrali da rukovode ovim gradom, vode računa o zdravlju građana.
Kako nije u pitanju samo zdravlje nego i novac građana, jer se investicije na promenama energenata u kotlarnicama finansiraju iz gradskog budžeta, evo prilike da se malo pozabavimo i tom problematikom.
U toku juna meseca prošle godine JKP „Čačak“ započelo je realizaciju projekta izgradnje kotlarnice koja će grejati tri objekta školskog kompleksa: OŠ „Vuk Karadžić“, Muzičke škole i Tehničke škole.
Iako i laici znaju da tehnološki proces proizvodnje i distribucije toplotne energije, da bi bio ekonomičan i funkcionalan, treba da bude jedna sinhronizovana i funkcionalna tehnološka celina, ovo javno preduzeće i Grad Čačak kao njegov osnivač, odlučili su da se investicija rasparča na pet javnih nabavki i realizuje preko različitih izvođača radova, kroz ugradnju opreme različitih proizvođača, što odmah nameće i pitanje mogućnosti usklađivanja i sinhronizacije rada svih elemenata kotlarnice.
Jasno je da će, zbog nekih ili nečijih interesa, konačna cena ove investicije biti znatno veća, a buduća kotlarnica neće biti funkcionalna tehnološka celina.
Tokom juna i jula meseca prošle godine JKP „Čačak“ raspisalo je javne pozive za već pomenutih pet javnih nabavki: za izgradnju gasne kotlarnice, za nabavku gorionika, za nabavku i ugradnju prateće opreme za kotlarnicu, za mašinske usluge u gasnoj kotlarnici i za građevinske radove na izgradnji gasne kotlarnice. Ukupna procenjena vrednost ovih javnih nabavki bila je 35,75 miliona dinara. Kao vrsta postupka u javnim pozivima navođeni su „otvoreni postupak javne nabavke“ ili „Javna nabavka male vrednosti„, a kao kriterijum za dodelu ugovora u svim pozivima naznačena je „najniža ponuđena cena„. Javna nabavka za radove na izgradnji gasne kotlarnice bila je podeljena na tri partije.
Bolji poznavaoci ovog tehnološkog procesa kažu da je cena kontejnerske kotlarnice od 3MW sa vrhunskom opremom negde oko 20 miliona dinara, a i da bi cena klasične kotlarnice od 3MW bila skoro ista da je raspisana javna nabavka za ceo tehnološki objekat.
Interesantno je i da su javni pozivi za javne nabavke raspisani pre nego što je JKP „Čačak“ dobilo građevinsku dozvolu za izvođenje radova. Građevinska dozvola izdata je tek u avgustu prošle godine.
Osnovno pitanje koje se može postaviti je zašto je JKP „Čačak“ donelo odluku da realizaciju investicije za jedinstveni tehnološki proces podeli u pet javnih nabavki. Pitanje koje sledi je da li se na takav način može doći do funkcionalnog i pouzdanog postrojenja i ko će biti odgovoran, ako kotlarnica koja treba tri škole da snabdeva toplotnom energijom ne profunkcioniše.
Jednostavnije rečeno, da je celi posao ugovoren kroz jednu javnu nabavku po sistemu ključ u ruke, znalo bi se ko je odgovoran i ko treba da nadoknadi štetu ako kotlarnica ne bude funkcionalna. Ovako imamo pet i više dobavljača od kojih svako odgovara za svoj deo posla, ali niko nije odgovoran za rad kotlarnice kao celine.
Nije zanemarljivo ni pitanje koštanja celog projekta razbijenog na pet javnih nabavki, što u zbiru celu investiciju znatno poskupljuje u odnosu na ugovaranje cene po jedinstvenoj javnoj nabavci.
Odgovori na ova pitanja mogu se dobiti uvidom u dokumentaciju pet javnih nabavki:
- Uslovima za podnošenje ponuda nije predviđena solventnost potencijalnih ponuđača, pa su ponude mogli podneti i privredni subjekti čiji su računi u blokadi, odnosno za koje ne postoji garancija da preuzete obaveze mogu ispuniti
- Osim što je bio nebitan finansijski kapacitet ponuđača, bila je nebitna i tehnička opremljenost, pa su ponude mogle da dostave i firme koje delatnost obavljaju „po šupama“ ili „garažama“, kao i firme koje ne poseduju svoju tehničku opremu i kapacitete
Kao jedini kriterijum za dodelu posla po ovim javnim nabavkama navedena je „najniža ponuđena cena„, što je bila prednost za ponuđače sa manjim finansijskim i tehničkim kapacitetima. Jasno je da je u celom postupku postojala intencija da se stvori privid o savesnosti u trošenju novca građana kao poreskih obveznika i domaćinskom poslovanju, a zapravo je namera bila da se krajnja cena investicije značajno uveća.
Interes očigledno nije bio da se projekat realizuje preko izvođača koji je kadrovski, finansijski i tehnički opremljen i samim tim sposoban da za nižu cenu realizuje ceo projekat, već je interes bio da se preko više izvođača i kroz šumu konkursne dokumentacije većeg broja javnih nabavki, kotlarnica izgradi za znatno veću cenu.
Gde je otišla razlika u cenama,pitanje je kojim će se, možda, jednog dana baviti neki nadležni organ.
Cene i potrošeni budžetski novac nisu jedine sporne stvari u ovoj našoj priči. Čuđenje izazivaju i tehnički zahtevi koji su navođeni u pozivima za podnošenje ponuda po javnim nabavkama, u pogledu opreme koja se nabavljala.
Recimo, investitoru nije bilo bitno koji i kakav kotao ponuđači nude, nisu bili bitni zemlja porekla, proizvođač i tip kotla. Od ponuđača nije zahtevano da pruže dokaze da ponuđena oprema ispunjava tehničke zahteve postavljene u tenderskoj dokumentaciji.
Možda su ovi tehnički zahtevi u javnim nabavkama postavljeni u skladu sa tehničkim mogućnostima „očekivanih“ ponuđača?
Ko zna, možda.
_________________________________________________________________________
Mozgonja i ćelavi erčeški kobilar samo lažu i obmanjuju. Jedino to znaju konobar i lubeničar.
Neka objasne nadlezni u grejanju ovaj lopovluk i da kazu gde je razlika para i da odgovaraju lepo sve privrednom kriminalu. I ovo nije jedino ima toga još u njhovim nabavkama. Pretresite Od nezakonito uvedene naplate ocitavanja grejanja pa dalje.
A direktoru tek prduzen mandat samo se pravi blesav.
Juppppiiii otkrili ste toplu vodu. Ajde ljudi manite se gluposti.
Bar se u gradu nesto radi i pravi. Sta se radilo pre, nista!
Manite se praznih prica. Ovo ako ima tezinu, podnosi se tuzba i ide se u proces.
Imate svoje opozicione advokate, pa pokazute da ste pametniji, skolovaniji ili sta vec od ovih na vlasti.
A podriguješ li ti od lošeg parizera, grebe li grlo…?
Laki, dobar si. Steta sto nista ne znas hahahahah.
Znači ipak gorušica, ima mnogo aleve paprike u parizeru….
Ko se zadnji smeje najslađe se smeje,malo veseljače.
Jedan covek odgovara na svaki komentar koji je pozitivan za vlast.
Bukvalno jedan ostrasceni lik po ceo dan samo pise komentare.
Doći će i dan za to .Ići ćete pognute glave
A javna nabavka za Ovcar Banju?
Za park i mobilijar?
Mali direktor ce morati da odgovara gde je nestalo 30000 evrica!
Milenko Kostiću, mudro ćutiš….
Samo u komisiju za tehnički pregled imenujte dva inžinjera koji su uradili i projektovali mnogo ovakvih kotlarnica i sve će doći na svoje.
Isterase malog misa iz rupe. Dugo se i skrivao i grickao sta je sakupio za svog mandata. Mali covek velika boTOCina
Posle ove vlasti, on ce imati problema generalno. Ali, sam se tako ponasao, pa sta bude bice.
Ne znam samo ko zeli takvog tipa menju svojima, i ovaj sns mi nije jasan da takvom da mesto direktora.
Kazu da je Longis malom direktoru vec spremio krivicnu prijavu za Ovcar Banju. Pojacace utisak cinjenicu da je i Brnaba bila na licu mesta ho ho ho
Zamenice ga mozgonja na leto pa da vidimo onda gedece i kudece
Deda mraze lokalnom samozvaniom batinašu i siledziji se već pakuju 3,4 krivicne za razne stvari bolje da on traži mišiju rupu. Ali nema tolika mišija rupa za onolikog bilmeza !~
Bravo Vojkane maleni decace. Nema, svako ima vreme trajanja. To je normalnaa stvar
Direktore ne piši kometare, sramoto. Pričaćeš o svemu u policiji ne brini, a videćemo šta će mozgonja reći na tvoje marifetluke ho ho ho
A turistički totem od 15.000 e.Čemu on služi? Ekran okrenut ka zapadu i većim delom dana ka suncu pa je neupotrebljiv Nije interaktivan.Baš nikakva svrha osim kao punjač mobilnih telefona.A to je oko 1000 dinara. Nemojte ga zaboraviti.
Šta je sa čuvenim jelkama saksijama od plastike? Tri komada postavili na parking suda zauzeli dva mesta…a plaćene preko 200.000 dinara svaka a ima ih 30 komada. Koja li je budala to smislila? Jedna novinarka napisa Cveća i ljubavi nikad dosta…još je tražimo uvukla se duboko ane napisa na djonovima ime pa ne znamo koja je.
to se uvlači nova urednica čaglasa lokalnoj vlasti Zna da je nabavka tih žardinjera lopovluk ali ipak da se malo uvuče….i gle, postade glavna urednica čaglasa…nema nama spasa koliko uvlakača imamo.
Znaci kad stave stroge dodatne uslove ili kada javnu nabavku objave kao celovitu, onda kažete da je namesteno za nekog konkretno posto su uslovi strogi. Kada se javna nabavka podeli po partijama i odrede si blagi uslovi onda se opet namesta samo ne znam kako kada je onda konkurencija mnogo veća. Odlučite se!
Vojine, sta ti znas sta je javna nabavka. Prvo skole zavrsi neke, pa da ides po seminarima, pa da prodje 10god rada u nekoj firmi, pa tek onda mozes sa diskutujes.
Da li mi plaćamo ove direktore, odbornike i ostale u vlasti da ostavljaju komentare po portalima ili da rade? Svi botovi su se zaposlili u javna preduzeća i ušli u skupštinu grada.
Ne kraduckaju nego KRADu!
to se uvlači nova urednica čaglasa lokalnoj vlasti Zna da je nabavka tih žardinjera lopovluk ali ipak da se malo uvuče….i gle, postade glavna urednica čaglasa…nema nama spasa koliko uvlakača imamo.
Sve mora da bude javno i transparentno
Umesto da radi za sta je placen, direktor ispija kafe, juri ministre i SNSovce po skupstini, cinkari sta se radi po Cacku, namesta svog sefa kod protivnickog tabora i misli da je najmudrija glava u gradu. Ogovara, podmece, laze, preti radnicima otkazom, ma strasno. I takvi ljudi direktori, funkcioneri stranke. Proci ce i ovo, i njima je smena vlasti blizu. Kako ce pojedini proci ulicom ne znam. Pa ako je i deseti deo tacno sta se sve pise ja nemam reci, a sigurna sam da je sve tacno. Ima li zakona u ovoj zemlji. Jos ima obraza da kuca komentare i napada druge pod laznim imenima. Stvarno su pojedini ljudi dobili prave nadimke MALI MISEVI. Kum moze da pogresi, ali kada ti narod da ime, e to osta doveka.
MARIJANA svaka ti je zlatna! Ostaće od njega samo nadimak MALI MIŠ.
A koliko je isplatio bivšem direktoru da napusti firmu? MILIONE!
Bagra nazadno lopovska krade kao niko u istoriji a narod ćuti i trpi, ogoljen siromašan.
Najveći botovi u gradu su direktori javnih preduzeća i to oni koji su došli na funkciju preko SNS-a.Jedan od najvećih u gradu je naš direktor Zoran Lekić.Zbog njegovih velikih aktivnosti u botovanju u Domu učenika radi šta mu se prohte,samo ne radi ono što bi trebao i zbog čega je postavljen.Todoroviću i Trifunoviću,osvestite se dok još nije kasno i preduzmete mere koje su neophodne za smenu Lekića i njemu sličnih.Narod vas je izabrao,prema tome treba da čujete glas naroda,a ne da ispunjavate želje vaših poltrona.Razmislite o tome ili mislite gde i kuda ćete kada Vase vreme prođe.
Cuti misu mali, bruko i sramoto generacije!
Mislim da se najvise malverzacija prave u skolskim i predskolskim ustanovama i da tu ubedljivo prednjaci ona napredna baba sto glumi devojcicu iz vrtica Radost i da bi tu bilo posla za sve sudove u normalnoj zemlji
Strasno sta ova gradska vlast radi. Nestrucni direktori, bez skole, bez radnog isustva, bez obraza, cast pojedincima, rade, odnosno ne rade svoj posao vec trce za stranackim vlastodrscima i mesetare. Najbolji primer je direktor kome je narod dao ime MALI MIS i koji ce ga pratiti gde god da krene. Hvalio se da vodi nekoliko fejsbuk stranica, cak i jednu koja pljuje po vlasti i stranackim kolegama, kao i puno laznih fejsbuk profila deleci tako informacije koje on zeli. Svemu dodje kraj. Takodje prica se da cini ustupke opoziciji da ga ne pominju. I stvarno ga niko ne pominje. Zato jedino mesto gde mozemo dobiti TACNE I O SVIMA SVE INFORMACIJE JE OZON PRESS. I o vlasti i o opoziciji. Hvala vam sto postojite.
Da se ja nesto pitam niko ko nije proveo minimum 10 godina u jednoj firmi ne bi u njoj mogao biti direktor. Ovako, napases se na jednom direktorskom mestu, pa ides u drugu firmu.Radi sta hoces ionako ides odatle u sledecu. Nije to dobro
U pravu si sve Milane. Sto se ozona tice ostao je jedino mesto gde mozes biti o svemu tacno informisan. Sto se opozicije tice, a njoj i sama pripadam, zalosno je. Pojedini ne silaze sa jelke godinama i ograde u aveniji, a sada cute i zbunjeno zvizducu sebi u bradu. Kupio ih mis sa tanjirom kupusa u Mrcajevcima. I treba da nas jasu. Ozon press ziveo ti nama mnogo leta, dok te imamo imamo i informacije o svemu.